Полонений Гап’як, якого штаб АТО вважав дезертиром, дав СБУ цінні свідчення про бойовиків

 

Військовослужбовець 24-ї механізованої бригади ЗСУ з Львівщини Тарас Гап’як, якого звільнили з полону “ЛНР” у кінці грудні 2017 року, надав Службі безпеки України цінні свідчення щодо особових даних луганських бойовиків та їх злочинів у поводженні з полоненими.
При цьому військова прокуратура України вважала його зрадником, який самовільно здався в полон “ЛНР”, зазначає “Новинарня“.

Днями прес-центр СБУ поширив повідомлення, в якому спростовував “чергову фейкову інформацію, що поширюється «ручними» інтернет-ресурсами терористичних організацій «Л/ДНР»”.

“Цього разу брехня проросійських пропагандистів стосується начебто переходу останніми днями на бік терористів військовослужбовця 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Тараса Гап’яка”, – ішлося в дописі.

“Насправді вказаний військовослужбовець потрапив у полон ще у березні 2017 року. Після свого звільнення у рамках обміну, що відбувся 27.12.2017 року, Тарас Гап’як надав письмові свідчення, як саме готуються фейкові сюжети для російських ЗМІ із “зізнаннями” українських заручників:

«Мене доправили до “військової комендатури” (вул. Гастелло, 40 Артемівського району м. Луганськ). Там мене розмістили у підвальній одномісній кімнаті. Того ж дня мене забрали на допит дев’ять осіб, з яких шість – охоронці, а три проводили допит. Усі приховували обличчя, називали себе “русскими”.

Під час допиту я зрозумів, що вказані особи з підрозділу “Купол”. Деякі з них мали нарукавний знак у вигляді тріснутого навпіл церковного купола на чорному фоні без написів.

“Куполи” раз на два-три дні проводили допити, застосовуючи фізичну силу, електрошокер, електричний струм від телефонного апарата “ТА-57”, били гумовими кийками, вибивали зізнання в сприянні спецслужбам України. Також фізично знущалися та застосовували тортури, коли відмовився вчити та озвучити наданий мені текст на допиті, де знімали відеосюжет для окупаційних ЗМІ».

Відповідні свідчення внесено в бюлетень СБУ №6 від 15.05.2018.

В СБУ наголосили, що, перебуваючи 279 діб у катівнях російських терористів, Тарас Гап’як зміг ідентифікувати 19 найманців зі складу так званої “військової комендатури ЛНР”, які особисто причетні до катувань українських заручників.
Детальна інформація про кожного розміщена на сайті “Миротворець”, зазначили в СБУ.

Спецслужба поширила цей список:
– “комендант підполковник” Жиронкін Леонід Олександрович (зі слів інших членів НЗФ, колишній співробітник СБУ);
– “начальник штабу майор” Навроцький В’ячеслав Іванович;
– “заступник з виховної роботи лейтенант” Кирилюк Олексій Володимирович (на правому плечі має кольорове татуювання скорпіона);
– “лейтенант” Ахметшин Олександр Юрійович;
– “лейтенант” Кошеленко Сергій Романович (“Кошельок”);
– “прапорщик” Базалій Геннадій Сергійович (“База”), брав участь у “бойових діях, має позивний “Малиш” (орієнтовно 2015 рік);
– “начальник гауптвахти старший прапорщик” Протас Андрій Сергійович; у 2014 році брав участь у бойових діях, потім був особистим охоронцем Плотницького;
– “начальник відділу профілактики правопорушень старший лейтенант” Сорокіна Любов Семенівна;
– “офіцер відділу профілактики правопорушень лейтенант” Грачова Юлія Євгеніївна (батько її чоловіка – “військовий комендант ЛНР” “полковник” Грачов);
– “офіцер відділу профілактики правопорушень лейтенант” Леонов Сергій Григорович;
– “старший лейтенант” Туркін Геннадій Миколайович (“Афган”); був переведений до “штабу 2 АК ЗС РФ”, ймовірно, до “підрозділу з виховної роботи”;
– “відповідальний за озброєння, заступник коменданта полковник” Синельник Володимир Васильович (має надмірну вагу);
– “заступник коменданта з тилу (з вересня 2017 року)” капітан Гончаров Євген Валентинович (має вуса); з грудня 2017 року переведений до “комендатури” Жовтневого району м. Луганськ;
– “лейтенант” Бублик Олексій Володимирович (або Миколайович);
– “старший лейтенант командир комендантського взводу, заступник коменданта з тилу (з грудня 2017 року)” Калінін Віталій Васильович;
– “солдат” Боженко Олексій Геннадійович (має надмірну вагу);
– “солдат” Кравцов Андрій Юрійович; на одному плечі має татуювання – купол парашута, – характерне для військовослужбовців ВДВ; на руці біля мізинця – татуювання “За ВДВ”;
– “старший солдат (можливо, сержант)” Гандзій Сергій;
– “лейтенант (можливо, старший лейтенант) заступник начальника штабу” Коротухін Олексій (Артем).

Сержант Тарас Гап’як, військовослужбовець 24 омбр, потрапив у полон до незаконних збройних формувань ОРЛО 24 березня 2017 року.
Як повідомляла “Новинарня“, згодом – 11 травня – в мережі з’явилося відео, оприлюднене сепаратистами “ЛНР”, де Гап’як зізнається у добровільній здачі в полон бойовикам. На відео чоловік ламаною російською мовою зокрема зробив низку заяв, які дискредитують українських воїнів.

Тоді штаб АТО заявив, що Гап’як самовільно залишив місце служби, повідомив, що його позбавлено військового звання “сержант”, а матеріали службового розслідування направлено до військової прокуратури.

“За попередньою інформацією було встановлено, що він самовільно залишив місце служби наприкінці березня цього року… Матеріали службового розслідування направлено до військової прокуратури для прийняття правового рішення за статтею 430 ККУ – «Добровільна здача в полон»”, – ішлося в повідомленні прес-центру штабу АТО.

Волонтерка Діана Макарова, коментуючи інцидент із сержантом Гап’яком, написала в соцмережі, що йдеться про 21-річного хлопця з 1-го батальйону 24-ї окремої механізованої бригади з Яворова, який потрапив на передову як строковик (з порушенням приписів) ще в 2014-му, у віці 19 років і відтоді майже безперервно перебував у зоні АТО на “нулі”. Після “строчки” він підписав контракт.

Макарова стверджувала, нібито командування 24 омбр замовчувало дані про полон сержанта та оголосило його як “СЗЧ” (самовільно залишив частину) на підконтрольній території.

За словами Діани Макарової, Тарас Гап’як потрапив у полон імовірно у стані алкогольного сп’яніння. Але волонтерка виправдовувала бійця тривалою психологічною напругою і відсутністю ротацій.
Вона заявила, що бійці з опорника Гап’яка пішли в наступ, зайнявши порожній окоп “ЛНРівців” і встановили там прапор України. “А Тарас пішов далі. Без документів, без речей. Усього з одним рожком до автомату. І втрапив у полон”, – пише Макарова, різко критикуючи військове начальство, яке оголосило Гап’яка перебіжчиком і зрадником.

Вона констатувала, що зізнання з сержанта вибили.

Крім розповіді Макарової, нібито були ще три різні версії потрапляння Гап’яка в полон.

Читайте також:
Через два місяці стало відомо про полон сержанта 24 омбр галичанина
Тараса Гап’яка. Штаб АТО називає його зрадником, але є інші версії

23-річного Тараса Гап’яка після “великого обміну”, коли з ОРДЛО звільнили також багатьох полонених – дезертирів ЗСУ – урочисто зустріли в рідному Бориславі 30 грудня 2017 року. На зустрічі з громадськістю міста він спростував звинувачення на свою адресу, пояснивши, що насправді дев’ять місяців перебував у підвалах так званої “народної міліції ЛНР”.

Було дуже тяжко, але я не давався. Звання з мене ніхто не зняв. Я вчора тим цікавився. Всі обвинувачення з мене знімуть. Будемо з цим розбиратись. Так мало зробитися. Не може військова частина взяти на себе відповідальність за свій «косяк». В полон я не здавався сам ніколи“, – розповів Тарас під час зустрічі в Бориславі.

Читайте також:
Як вижити в полоні та після нього

“Від своїх не відмовляємось”. В ССО ЗСУ визнали полон спецпризначенців в “ЛНР”

П’яний до безпам’ятства боєць ЗСУ забрів у полон до бойовиків
і дав інтерв’ю. ВІДЕО, реакція Геращенко

Двоє вояків ЗСУ, що переплутали території, опинилися в полоні у Луганську

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна