ПАРЄ прийняла резолюцію про мови нацменшин. Українське питання – за дужками

 

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про забезпечення розвитку мов меншин. При цьому питання українського закону про освіту, через який Угорщина заявила про блокування європейських прагнень України, було згадане лише в пояснювальній записці доповідача, повідомляє УНІАН.

Резолюцію проголосували після обговорення і підтримали 130 голосами “за” (“проти” – 10, “утрималися” – 24).

Під час обговорення доповіді “Захист та просування регіональних мов чи мов меншин в Європі”, автором якого виступила депутат від Угорщини Роза Гоффманн (група Європейської народної партії), Україну згадали лише як нагадування про дискусію, яка відбулася в ПАРЄ на минулій сесії, в жовтні 2017 року.

Зокрема, у пояснювальній записці, яка додана до проекту резолюції, сказано, що новий український закон про освіту трактує мову, якою говорять національні меншини, як іноземну.
“Це робить обов’язковим використання офіційної мови у навчанні, і лише певні предмети можуть викладатися на офіційних мовах Європейського Союзу, починаючи з п’ятого класу, за умов, які ще досі не визначені. Це фундаментальна концептуальна відмінність: викладання німецькою, польською, угорською, румунською, болгарською, словацькою чи грецькою мовами не виправдовується тим, що вони є європейськими мовами, але тим, що вони є рідною мовою меншин, що проживають в Україні”, – зазначається в додатку.

Автор доповіді вважає, що обов’язки, взяті країною під час ратифікації Хартії регіональних мов або мов меншин та Рамкової конвенції, не можуть бути замінені викладанням офіційних мов ЄС на певних рівнях або за додаткових умов.

“Таке рішення не враховує мови меншин, які не є офіційними мовами Європейського Союзу. Я твердо вірю, що при прийнятті нового законодавства країна не виконала свої міжнародні зобов’язання та стандарти Ради Європи”, – прописала Гоффманн.

Нагадаємо, 12 жовтня 2017 року Парламентська асамблея Ради Європи за підсумками термінових дебатів щодо ухвалення в Україні закону “Про освіту”, ухвалила резолюцію з рекомендаціями для України.
Асамблея звернулася до України з проханням врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії, а також внести відповідні зміни до закону про освіту.

У грудні Венеціанська комісія опублікувала рішення щодо мовних положень закону України “Про освіту”.
Документ містить низку рекомендацій для України, але водночас зазанчається, що права угорськомовної меншини та інших меншин країн-членів ЄС можуть бути дотримані без внесення змін до сьомої статті закону, тобто тієї, якою встановлюється мова навчання.

Читайте також:
Візит глави МЗС Румунії: знову про мову освіти,
другі паспорти українцям і нові пункти пропуску

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".