Безпрецедентну компенсацію в України за зруйнований дім у зоні АТО відсудив підприємець із бізнес-центру Януковича

Пошкоджені війною будинки у Водяному. Ілюстративне фото з архіву

Подружжя Григорія Володченка і Світлани Гуржеєвої виграло судову справу в Держави Україна за зруйновний будинок на Донеччині через російську військову агресію і тепер очікує компенсації на суму 6 млн. 705 тис. грн.
Таке рішення (див. у Єдиному реєстрі) ухвалила суддя Печерського районного суду Києва Ірина Литвинова 27 січня, передає “Новинарня” з посиланням на “Главком”.
Водночас стало відомо, що Володченко володіє аварійною старовинною будівлею в центрі Києва, навколо якої теж точаться суди не на користь держави.

Із матеріалів справи щодо житла в АТО стало відомо, що у грудні 2010 року Григорій Володченко купив житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами у селі Водяне Донецької області.

З початком антитерористичної операції на сході України і безпосереднім розташуванням Водяного на лінії бойового зіткнення українських військових з бойовиками терористичної організації позивачі були вимушені виїхати з місця свого постійного проживання.

Під час судового розгляду  подружжя зазначило, що їхній будинок був пошкоджений внаслідок бойових обстрілів та влучення снарядів. У будинку також у березні 2015 року базувалися українські військові.

Відповідно до Акту № 34 від 6 липня 2016 року, тимчасова комісія з обстеження пошкоджених (зруйнованих) об’єктів житлово-комунального господарства, соціальної інфраструктури Ясинуватського району оцінила:  покрівля житлового будинку позивачів зруйнована на 100%, несучі стіни пошкоджені на 25%, віконні та двірні прорізи пошкоджені на 80%, господарські будівлі – 50%, паркан – 100%. Внаслідок прямого влучення снаряду покрівля житлового будинку повністю зруйнована, зруйновано три плити перекриття (обрушені), зруйнована зовнішня стіна бокового фасаду, пошкоджено 15 вікон, троє вхідних дверей, відсутні двоє зовнішніх та всі міжкімнатні двері, пошкоджено 25% внутрішнього оздоблення будинку; майно, яке знаходилося у будівлі на момент її пошкодження, повністю знищено.

На місці проведення обстеження ТК було проведено фотофіксацію ушкоджень у тому числі сліди влучення артилерійської зброї.

Таким чином, тимчасовою комісією встановлено, що житловий будинок знищений на 50%, може бути придатний для подальшого проживання після відбудови.

Відповідно до висновку звіту про незалежну оцінку збитків, завданих у результаті руйнування під час проведення антитерористичної операції майну, на 15 серпня 2016 року загальна ринкова вартість збитків будинку з господарськими будівлями та спорудами і меблів у Водяному становила 6,7 млн. грн.

Крім компенсації втраченого майна, суд поставив відшкодувати моральну шкоду з держбюджету позивачам по 10 тис. грн. кожному. 

Під час винесення рішення суддя Литвинова керувалася Конституцією України (ст. 41), Цивільним кодексом (ст. 319, 321),  Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР , законом про боротьбу з тероризмом та робила посилання на окремі розпорядження Кабміну.

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 1002-р було затверджено План заходів з організації відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду та систем забезпечення життєдіяльності на території Донецької та Луганської областей.
На виконання цього розпорядження голова Донецької обласної державної адміністрації видав розпорядження від 05.01.2015 № 1 “Про створення штабу з організації відновлення об’єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду та систем життєзабезпечення населених пунктів Донецької області”.

“Саме на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 1002-р та розпорядження голови Ясинуватської районної державної адміністрації від 30.06.2016 № 135, 06.07.2016 було обстежено нерухоме майно позивачів та складено акт № 34 обстеження нерухомого майна, пошкодженого внаслідок проведення антитерористичної операції, згідно з яким житловий будинок знищений на 50 % і придатним для проживання може бути після відбудови”, – сказано в ухвалі суду.

Село Водяне Ясинуватського району Донецької області (пункт 2.18 Переліку КМУ), в якому був розташований житловий будинок позивачів, належить до населених пунктів, в яких здійснюється Антитерористична операція.

Суд не взяв до уваги заперечення Державної казначейської служби України про те, що держбюджет на 2016 рік не передбачав загальнодержавних видатків на відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом.

“У рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Бурдов проти Росії», № 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ) (п. 26)”, – вважає Печерський райсуд.

Зазначене подружжя з Донеччини – Григорій Володченко і Світлана Гуржеєва – з вересня 2016 року судилося за безпрецедентну компенсацію з Кабінетом Міністрів України, Державною казначейською службою України, Антитерористичним центром при Службі безпеки України, Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Головним управлінням Національної гвардії України.

Водночас цікавою є особа пана Володченка.

“Доступ до правди” писав у липні 2016 року, що, згідно з даними ЄДР, цей донецький підприємець значиться власником малого приватного підприємства “Аквадон”.

З 2009 року і до кінця 2014 року “Аквадон” був зареєстрований у Донецьку по вул. Артема, 138А в бізнес-центрі “Акула” Олександра Януковича.

На балансі цього МПП перебуває зокрема аварійна старовинна будівля по вул. Сагайдачного, 20/2 (А, Б) в Києві. Як вказано у Реєстрі пам’яток, це житлова будівля другої половини ХІХ ст. Ці площі 2075,4 кв. м і 495,9 кв. м – у незадовільному стані.  Раніше тут розміщувався військкомат.

Будинок по вул. Сагайдачного, 20/2 у Києві. Фото – Ігор Розкладай

Як писали “Наші гроші”, у 2006 році Київрада уклала з МПП “Аквадон” інвестиційний договір про реконструкцію. За планом садиба мала перетворитися на  готельно-офісний комплекс, частину приміщень мали б віддати у комунальну власність.
У 2008 році Київрада змінила умови інвестиційного договору: “Аквадон” міг набути права власності на будинки за умови компенсації місту 15,16 млн. грн. Утім, “Аквадон” так і не почав реконструкцію. Відтак прокурор подав позов про витребування приміщень у комунальну власність, але суд не задовольнив позов. Суд послався на те, що “Аквадон” набув право власності на будинки на підставі інвестиційного договору 2006 року – він досі вважається дійсним.
Попри те, що суд у грудні 2014 року визнав рішення Київради від 2008 року про передачу будинків у власність фірмі “Аквадон” недійсним, на самому будинку це ніяким чином не позначилося – він як руйнувався, так і руйнується ще більше.

Читайте також:
Аферистів, які обманом отримали компенсацію як жертви терактів,
у Франції засудили до 6 років тюрми

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна