“Підігрує Росії”. Гераскевич виступив у Верховній Раді та закликав позбавити Бубку звання Героя України

Український скелетоніст Владислав Гераскевич виголосив промову у Верховній Раді України, в якій закликав позбавити Сергія Бубку звання Героя України та накласти на нього санкції.

Про це свідчить трансляція засідання Верховної Ради в четвер, 26 лютого.

Депутати зустріли Гераскевича оваціями стоячи. Спортсмен також приніс у Раду “шолом пам’яті”, за який його дискваліфікували з Олімпійських ігор в Італії. Свою промову атлет розпочав із закликів до об’єднання, адже, наголосив він “коли ми об’єднані, світ набагато охочіше єднається навколо нас”.

Також спортсмен заявив, що йому “соромно”, що представник України в Міжнародному олімпійському комітеті Сергій Бубка має звання Героя України.

У жовтні 2022-го Сергій Бубка пішов з посади очільника НОК України, яку обійняв Вадим Гутцайт. Бубка подав у відставку на тлі критики його діяльності за недостатньо жорстку позицію до російської агресії. Пізніше журналісти проєкту Bihus.info оприлюднили результати розслідування щодо бізнесових зв’язків Сергія та його брата Василя з росіянами.

Бубка наразі є членом Міжнародного олімпійського комітету: його переобрали на посаду у 2024-му строком на наступні вісім років.

“У нас є декілька представників від України, що знаходяться в МОК – пан Бубка досі носить звання Героя України. Мені соромно, що він досі носить це звання – не має його носити.Людина системно знищує Україну, торгує з окупантами, допускає російські прапори в організації, що очолює. Людина справді підігрує Росії і коли він носить звання Героя України, яке здобувається зараз посмертно – це неприпустимо. З цим ми теж маємо боротися. Тому закликаю посприяти, щоб пан Бубка був позбавлений цієї нагороди шляхом накладення на нього санкції”, – сказав у своїй промові Гераскевич.

Президент України Володимир Зеленський у грудні 2025 року вже підписав указ про скасування державних стипендій Бубці.

Додамо, що на початку своєї промови Гераскевич також зауважив на відвідуваності депутатами пленарних сесій. Владислав заявив, що вже перевершив по цьому показнику деяких колег нардепів.

Читайте також:
Владислава Гераскевича відзначили нагородою за внесок у нову культуру пам’яті в Україні

Передісторія

Нагадаємо, 9 лютого Владислав Гераскевич провів у “шоломі пам’яті” тренування, але повідомив, що у організаторів виникли зауваження до нього. На шоломі зображені українські спортсмени, загиблі внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Пізно ввечері того ж дня стало відомо, що МОК заборонив Гераскевичу виступати на Олімпіаді-2026 у “шоломі пам’яті”.

10 лютого НОК України закликав МОК дозволити використовувати “шолом пам’яті”.

Позицію Гераскевича підтримала Верховна Рада, звернувшись до МОК,та президент України Володимир Зеленський.

Попри заборону від МОК, Гераскевич вийшов у “шоломі пам’яті” на тренування на олімпійській трасі також і 10-11 лютого, і показав одні з найкращих результатів.

МОК, підтвердивши заборону Гераскевичу використовувати на Олімпіаді “шолом пам’яті”, запропонував альтернативу – використання чорної пов’язки або стрічки без персоналізації”. “Для підтримки спортсменів також створено спеціальне місце скорботи та забезпечено доступ до молитовних кімнат в Олімпійських селищах”, – зазначено в листі від МОК.

11 лютого на зустрічі з представниками МОК Гераскевич відмовився від пропозицій Міжнародного олімпійського комітету щодо альтернатив виступу на Іграх-2026 у “шоломі пам’яті” із зображеннями вбитих Росією українських спортсменів та заявив, що готовий виступати на змаганнях лише в ньому. МОК пропонував лише показати шолом до і після старту в мікст-зоні, але не вдяягати на змагання.

Перший офіційний старт українського скелетоніста на Олімпіаді був запланований на 12 лютого.

Однак уранці 12 лютого українського скелетоніста Гераскевича дискваліфікували перед першим заїздом на Олімпійських іграх-2026 через використання ним “шолома пам’яті” із портретами українських спортсменів, яких убила Росія.

13 лютого Спортивний арбітражний суд відхилив позов українського скелетоніста Владислава Гераскевича проти Міжнародного олімпійського комітету у справі його дискваліфікації з Олімпійських ігор.

Зрештою, досягти згоди так і не вдалося, і МОК дискваліфікував Гераскевича перед першим заїздом 12 лютого. Тоді Гераскевич подав апеляцію у CAS за спеціальною процедурою, однак CAS  відхилив цей позов.

Як би не було, “шолом пам’яті” вже привернув увагу провідних світових медіа – десятки видань написали про чин і бан Гераскевича, тобто комунікаційна мета досягнута: українські спортсмени показали, що Росія вбиває.

Детальніше про “шолом пам’яті”

“Шолом пам’яті” для лідера збірної України зі скелетону Владислава Гераскевича створила художниця з Києва Ірина Проць, яка залишається у столиці з початку повномасштабного вторгнення, і продовжує творити, незважаючи на обстріли та відсутність світла й опалення.

На “шоломі пам’яті” зображені спортсмени, які загинули внаслідок російсько-української війни. Члени олімпійського руху чи просто діти, які потрапили під обстріли, — усі вони впродовж життя були тісно пов’язані зі спортом та вболівали за збірну України.

“Ідея виникла сама собою. Вважаю, що світ має пам’ятати цих людей. Світ має пам’ятати жертв України, і для мене це важливо”, — прокоментував “Суспільному” Владислав Гераскевич. Він вважає виступ у цьому шоломі однією з ключових своїх місій на цю Олімпіаду.

На шоломі зображені фотографії понад 20 загиблих українських спортсменів, які загинули через російську агресію.

В інтерв’ю для Tribuna Владислав назвав їхні імена та види спорту, якими ті займалися.

Люди, які зображені на шоломі Геракевича:

  • Євген Малишев, біатлоніст;
  • Дмитро Шарпар, фігурист;
  • Павло Іщенко, стронгмен;
  • Максим Галінічев, боксер;
  • Андрій Куценко, велогонщик;
  • Олексій Логінов, хокеїст;
  • Карина Бахур, кікбоксинг;
  • Микита Козубенко, стрибки у воду;
  • Роман Поліщук, легка атлетика;
  • Андрій Яременко, греко-римська боротьба;
  • Тарас Шпук, тренер команди Invictus Games;
  • Федір Єпіфанов, фехтування;
  • Катерина Троян, легка атлетика;
  • Володимир Андрощук, легка атлетика;
  • Олексій Хабаров, кульова стрільба;
  • Дар’я Курдель, танці;
  • Іван Кононенко, актор і спортсмен;
  • Аліна Перегудова (дитина), важка атлетика;
  • Катерина Дяченко (дитина), художня гімнастика;
  • Вікторія Івашко (дитина), дзюдо;
  • Марія Лебідь (дитина), спортивні танці;
  • Назар Зуй (дитина), бокс.

Гераскевич був прапороносцем збірної України в Кортині. Церемонія відкриття Олімпійських ігор відбулася 6 лютого.

Читайте також:
Солідарні з Гераскевичем: українські лижники на Олімпіаді після фінішу стали на коліно, вшанувавши вбитих Росією спортсменів

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна