Співзасновник Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко заявив про намір іти в політику і здобувати владу ще під час воєнного стану, використовуючи риторику, яка може бути вигідна Росії.
Про це він написав у фейсбуці ввечері в понеділок, 6 січня.
Перед цим практично по всій Україні з’явилися білборди з гаслом “Час лікувати країну. Геннадій Друзенко. Президент ПДМШ”.
У понеділок в програмному дописі Друзенко підтвердив, що “йде в політику”. Фактично, він став другим публічним діячем в Україні, хто оголосив про такий намір – слідом за Олексієм Арестовичем. І риторика Друзенка багато в чому подібна до Арестовича.
“Я б радо став українським Медісоном, якщо б знайшовся український Вашингтон. Чи українським Дебре, якщо б побачив поруч українського де Голля. Чи українським Амбедкаром, якщо б в Україні зʼявився свій Джавахарлал Неру. На жаль, я не бачу серед українського політикума жодного державника, який би відповідав безпрецедентним викликам нашого часу. І тому, як вже було у 2014-му та у 2022-му, вирішив прийняти виклик чи радше бій, в який би волів ніколи не вступати…” – ідеться в заяві Друзенка.
“Я глибоко переконаний: якщо у 2022 році нашою основною проблемою була путінська росія, то зараз нею стала неефективність нашої влади. Український шашіль став для українського дерева небезпечнішим за російський буревій. Ще трохи – і ми самі себе «звоюємо», за словами гетьмана Мазепи, одної з наймасштабніших і найтрагічніших постатей української історії.
Тому я вірю: ключ до нашого виживання наразі лежить не на фронті, не у Вашингтоні, Брюсселі чи Парижі, а в Києві. Але чинна влада не хоче і нездатна мобілізувати націю задля досягнення цієї надмети. Тому ключове завдання для України (якщо вона не хоче вчергове зникнути з політичної мапи світу) – змінити владу, уникнувши вакууму легітимності (який обовʼязково утвориться у разі військового перевороту). Бо сила ворога – насамперед у нашій слабкості, яка є результатом критичної неефективності української державності”, – заявляє Друзенко.
Він висловив побажання, “аби Україна стала схожою на великий ПДМШ” (добровольче формування цивільних медиків-добровольців та допоміжного персоналу до надання медичної і парамедичної допомоги в зоні бойових дій, евакуації поранених військових, цивільних тощо – “Н”).
Також Друзенко вважає, що “з Московією” його “мости спалені”, адже там його “засудили за “розпалюванні ненависті або ворожнечі в мережі інтернет” на п’ять років шість місяців колонії загального режиму” вироком Басманного суду Москви.
У коментарях до свого допису Друзенко пише, що “Залужний не пройшов тест на державника”.
Він наголосив, що “зло, сказане під українським прапором українською мовою, все одно залишається злом”, “час повернути етику в українську політику”, “час лікувати Україну”. Та додав, що “будь-які інші коментарі будуть у лютому”.
Під дописом Геннадія Друзенка можна зустріти переважно позитивні відгуки про його намір балотуватися (“Підтримую!”, “Тільки вперед!”, “В добру годину” тощо). Водночас видно, що значною мірою це коментарі ботів. І не друзі Геннадія в фейсбуці писати коментарі до його заяви не мають змоги.
Від інших користувачів з’явилося вже чимало дописів, які критикують Друзенка за початок політичної кампанії в розпал війни та кепкують над ним.
Зокрема, Олексій Панич поширив мем з українською версією зібрання “батьків-засновників”, серед яких – Арестович, Друзенко, Доній, Любарський, Добродомов, Гайдай, Дацюк (коментатори, об’єднані ознаками антивоєнної позиції):
Серед інших коментарів є такі: “Амеріканскій інстітут будущего”, “Батьки малоросійські”, “А де Романенко?”, “Хай Дацюка собі в Вашингтони візьме. Який Медісон, такий йому і Вашингтон буде…”
Ярослав Пасько вказує на таке: “Насправді роль Вашингтона вже не є вакантною. Її опанував – ні, не Арестович, а відомий заморський блогер Любарський. Зараз вони з Друзенком мають спільне турне країною”,
Богдан Логвиненко: “Пдр Друзенко обіцяв у 2022-му, що росіянам будуть в полоні відрізати яйця, що в результаті перейшло на наших військовополонених.”
Тетяна Микитенко додає: “Вони просто так і не вмонтувались в структуру війни, тому імітують, що ринок, який представляють вони знову актуальний. Кушаць хачєтса”.
Історик Олександр Палій наголошує: “Друзенко і Дацюк – послідовні вороги України. Цьому є безліч відкритих підтверджень. Тими, хто їх пхає в політику, а також ними самими, має зайнятися контррозвідка”.
Журналістка “Детектор медіа” Юлія Лавришин у свою чергу зазначає: “І я не здивуюся, якщо наш мудрий нарід поведеться на це гівно”.
Геннадій Друзенко (нар. 1972 р. в Києві) називає себе українським правником та громадським активістом.
За освітою він юрист. Бакалавр правознавства (юрфак Міжнародного науково-технічного університету, 1999), магістр права (Український центр правничих студій Київського національного університету ім. Шевченка, 2000). Надалі навчався в Українській школі політичних студій, проводив наукові дослідження у Центрі Вудро Вільсона (Вашингтон, США) як “фулбрайтівський науковець” тощо.
У 1993—1995 рр. після завершення Київського теологічного коледжу працював на посаді секретаря-референта патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира (Романюка). У 2001—2004 рр. – в Центрі європейського та порівняльного права Міністерства юстиції України. У 2010-11 рр. очолював секретаріат Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції.
У 2013 р. з Олексієм Гончаруком вони відкрили практику у сфері права Євросоюзу юридичної фірми Constructive Lawyers.
У 2014-2015 рр. працював на посаді урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики.
У 2014 році Друзенко та його соратники створили Перший добровольчий мобільний шпиталь (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова — неурядовий проект із залучення цивільних медиків до надання медичної допомоги в зоні проведення АТО/ООС.
Серед громадських організацій, які очолював Друзенко – Центр конституційного моделювання (із 2021 р.), “що має на меті створити майданчик для обговорення та моделювання нової Конституції України”.
Кілька разів Друзенко вже “ходив у політику”. У 2014 р. невдало балотувався до Верховної Ради від партії “Сила людей” (№2 у списку), надалі був помічником народної депутатки від об’єднання “Самопоміч” Наталії Веселової. У 2019 р. на вборах публічно підтримував Юлію Тимошенко, причому робив це також від імені ПДМШ.
Геннадій Друзенко – “президент” цієї громадської (благодійної) організації, офіційна назва з 2015 р. – БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД „ПЕРШИЙ ДОБРОВОЛЬЧИЙ МОБІЛЬНИЙ ШПИТАЛЬ ІМ. МИКОЛИ ПИРОГОВА“», директор – Тетяна Самойленко.
Однією з керівниць ПДМШ є його дружина Світлана Друзенко.
Друзенко отримав статус учасника бойових дій як “працівник” у 2016 р. – хоча тоді добровольці ще не мали права на УБД.
У 2019 р. на національних “круглих столах” Друзенко підтримував політику двомовності в Україні (цитата: “Українцям варто сприймати двомовність, яка є в державі, як перевагу, та не варто проводити жорстку українізацію”).
У 2022 році ПДМШ в Києві розташовувався в маєтку Віктора Пінчука.
З осені 2024 р. він активізував виступи на різних ютуб-каналах та в медіа, виступаючи проти “внутрішнього ворога”.
За інформацією наближених джерел, з Друзенком працює політтехнолог Сергій Гайдай. Водночас джерела фінансування його виборчої кампанії залишаються невизначеними.
Читайте також:
На підсиленні ЗСУ – без визнання держави. З якими проблемами стикаються медики-добровольці ПДМШ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!