Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні перейменували 35 тисяч вулиць та інших об’єктів, назви яких були пов’язані з радянським та російським імперським минулим.
Про це йшлося на пресконференції, присвяченій проміжним підсумкам та проблемам виконання Закону України про деколонізацію в Києві, Одесі, Полтаві та Дніпрі.
Також із публічного простору було усунуто 1550 пам’ятників, меморіальних дощок та елементів оздоблення.
Водночас не менш ніж 50% деколонізованих вулиць отримали нейтральні “плодово-ягідні” назви, а серед одіозних пам’ятників залишається чимало таких, усунення яких із тих чи інших причин відкладається.
“Основною проблемою є те, що Міністерство культури дуже повільно виводить об’єкти з Державного реєстру нерухомих пам’яток України, і деякі громади чекають цього вже два роки. Також хочу окремо звернути увагу щодо спроби реваншу – скасування перейменування вулиць у Дніпрі, де міськрада вже підготувала відповідний проєкт рішення”, – наголосив громадський активіст, співзасновник проєкту “Деколонізація. Україна” Вадим Поздняков.
Серед найбільш одіозних пам’ятних знаків в Україні активісти озвучили топ-20 об’єктів, які мають бути демонтовані:
Читайте також:
Мінкульт дозволив знести пам’ятники Пушкіну, Чайковському і декабристам на Черкащині
У Києві за час повномасштабної війни було перейменовано 376 вулиць. При цьому в середньому за такі голосували лише 68 депутатів Київради зі 120 (тобто лише 56%).
Також були змінені назви 27 бібліотек, 18 шкіл, 16 парків та скверів, 3 станцій метро. Київрада підтримала усунення з публічного простору 207 пам’ятних об’єктів, але з них демонтовано лише 107 (51%).
“Серед основних проблем в Києві є відсутність музею совєцької окупації, але натомість існування музею Булгакова як філії Музею історії Києва. У столиці відсутня централізована робота після перейменувань – старі адресні та зупинкові покажчики ніхто не демонтує, а нові встановлюють неправильного зразка. Ніхто не веде роботу із заміни старих пам’яткоохоронних табличок УРСР та зміни назв ОСББ, ЖБК, які масово мають старі комуністичні назви”, – зазначив представник Національного українського молодіжного об’єднання Олег Слабоспицький.
Серед вулиць, які досі існують у столиці й при цьому мають бути деколонізовані, активісти виокремили десятку “найбільш нагальних”:
До топ-10 київських пам’ятників, які потребують демонтажу, внесли такі об’єкти:
Як наголосив народний депутат Володимир В’ятрович, хоч деколонізація в Україні й стартувала, але вона вже відстає від тих термінів, які передбачені законом.
“Зволікання парламенту з питанням перейменувань населених пунктів спонукало до блокування реалізації Закону про деколонізацію на місцях. Наприклад, у Полтаві досі існують монумент Слави на честь “перемоги російської зброї”, пам’ятники Олексію Келіну та “на місці відпочинку Петра І”, – наголосив нардеп.
Як писала “Новинарня“, першою областю, яка повністю очистилась від російських та радянських пам’ятників і топонімів, стала Львівська. За оцінками ініціативи “Декомунізація Львівщини”, протягом 2022-2024 років в області вдалося демонтувати 314 об’єктів та перейменувати 250 топонімів, більшість із яких були присвячені “міфу про перемогу радянського народу у Великій Вітчизняній війні”.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!
Національну премію України імені Бориса Патона в 2024 році отримав 91 вчений
Зеленський назвав кількість систем Patriot, які “забезпечать нам життя”
Укренерго анонсувало інтенсивність і графіки відключень світла на 11 грудня
Калмикова анонсувала “місяць цифрових послуг” для ветеранів у Дії: що відомо
Туск припускає, що мирні переговори щодо війни в Україні можуть початися взимку
Через війну загинули 135 діячів культури і 93 медійники, – Мінкульт
Удар по клініці в Запоріжжі: загиблих вже четверо, поранених – 20
Уперше прямим наведенням: росіяни атакували дроном авто МАГАТЕ, яке їхало до Запорізької АЕС. ВІДЕО
ГУР перерахувало західні компоненти в російських безпілотниках “Молния” та “Феникс”
Генштаб нарахував 99 боєзіткнень і описує ситуацію на напрямках станом на 16:00
У районі Покровська взяв на себе управління діями кількох бригад сам головком Сирський, – Бутусов
“Новинарня“ – український ньюзрум. Без фейків. В курсі важливих подій.
Ми пишемо насамперед про війну з російськими окупантами; про Збройні сили та їх розбудову; про армію і військових, силовиків і ветеранів, мобілізованих/демобілізованих, переселенців та їх проблеми; про життя на українському Донбасі й окупованих теренах; безпекові проблеми. Не оминаємо інші варті уваги події в Україні та світі.
У 2022-2023 роках “Новинарня” працює за інституційної підтримки за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Зміст наших матеріалів не обов’язково відображає офіційну позицію EED, а є виключною відповідальністю наших авторів.
Контакти
news @ novynarnia.com
contact @ novynarnia.com
Facebook
https://www.facebook.com/Novynarnia
Twitter
https://twitter.com/Novynarnia
Телеграм
https://t.me/Novynarnia
Instagram
https://www.instagram.com/novynarnia/
Приєднуйтеся до наших сторінок, коментуйте, оцінюйте, пропонуйте цікаві теми.
Долучайтеся до числа наших патронів на платформі Patreon
При передруку гіперпосилання на “Новинарню” обов’язкове в першому-другому реченні
Головний редактор: Дмитро Лиховій
Запрошуємо до співпраці партнерів, однодумців та рекламодавців
e-mail: contact @ novynarnia.com