Звільнений з російського полону правозахисник і журналіст Максим Буткевич виступив із першим відеозверненням на свободі.
Відео він опублікував у понеділок, 21 жовтня.
Ось що він сказав:
“Низький вам уклін і неймовірна моя вдячність! Ви — творці чудес і визволителі людей! Дуже кепська якість звуку, але є, як є. Текст — нижче. Дуже хотів записати ще подяку англійською і французькою, або бодай надати текстовий переклад — але, на жаль, поки не маю такої змоги. Сподіваюся, і для цього буде час. Слава Богу і вам, небайдужим.
Дорогі мої, брати і сестри, друзі й подруги, ті, з ким ми знайомі — і з ким ще не зустрічалися особисто. Я хочу висловити, якщо це можливо — висловити невимовне, — свою вдячність усім, хто підтримували мене під час мого перебування в полоні, всім, хто чекали на моє повернення і звільнення, і всім, хто докладали до цього зусиль, усім, хто молилися за це: усім вам — величезна, величезна моя вдячність.
Жодної хвилини в неволі я не мав сумніву, що мене підтримують вірні, вільні й солідарні люди. Але мушу сказати, що я тільки зараз починаю усвідомлювати масштаби тієї підтримки, яка була, і я трошки ошелешений. Низький вам усім уклін. Бути вільним — це щастя, і це — найприродніший стан людини, сутність людини.
І тому намагання уярмити інших людей, перетворити їх на рабів, товар, на об’єкти для маніпуляцій — це ганьба і злочин катастрофічних масштабів.
Тому я насмілюся додати до своєї подяки ще уклінне прохання: будь ласка, давайте не забувати про уярмлених і поневолених, тих, хто у небезпеці й чия гідність зараз постійно піддається випробуванням; давайте зробимо все, що ми можемо, для їх звільнення.
Бо поки хтось лишається невільником — ніхто з нас по-справжньому не є вільним. Дякую вам, і благослови вас Бог”.
Військовослужбовець Максим Буткевич, який до 2022 року був відомим правозахисником і журналістом, на початку повномасштабної війни став до лав Збройних сил України. Службу проходив у 210-му спеціальному окремому батальйоні “Берлінго”, брав участь у звільненні Київщини.
Приблизно 21-24 червня 2022 року командир взводу Буткевич разом з іншими військовослужбовцями ЗСУ потрапив у полон в районі захоплених росіянами пунктів Золоте і Гірське Луганської області. Російські пропагандисти опублікували відео його допиту. Згодом міноборони РФ підтвердило, що Буткевич є військовополоненим і станом на 9 серпня 2022 року перебуває на території окупованої Луганщини
У березні 2023 року незаконні суди на окупованій території Донеччини та Луганщини “засудили” журналіста до 13 років колонії суворого режиму. Буткевича визнали винним у нібито “жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів”. А також у “замаху на вбивство двох осіб загальнонебезпечним способом та умисному ушкодженню чужого майна загальнонебезпечним способом” (нібито, перебуваючи у Сєвєродонецьку, він поранив двох жінок, вистреливши з гранатомета по під’їзду житлового будинку).
Міністерство закордонних справ України тоді засудило і назвало “незаконним і нікчемним” це рішення.
Нелегітимні суди також загратували на 8,5 та 18,5 років ще двох українців – Віктора Похозея та і Владислава Шеля.
13 березня 2024 року Верховний суд у Москві, розглянувши касаційну скаргу, залишив без зміни вирок Буткевичу – 13 років колонії суворого режиму.
Максим Буткевич – координатор та співзасновник проєкту “Без кордонів”, спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі. Співзасновник центру прав людини ZMINA, “Громадського радіо”. Раніше також працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, входив до правління українського представництва Amnesty international та громадської ради при МВС.
У грудні 2023 року, перебуваючи в полоні, Буткевич став лауреатом Національної правозахисної премії.
Читайте також:
Українські правозахисники відреагували на “вироки” квазісудів “Л/ДНР” полоненим Буткевичу, Шелю й Похозею
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!