ЄСПЛ наступного тижня голосить рішення у справі про порушення Росією прав людини у Криму

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 25 червня публічно оголосить рішення по суті у справі “Україна проти Росії” щодо Криму.

Про це 19 червня повідомила уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко.

Кримська справа стала першим позовом України, з якого почалась історія міждержавних справ проти Росії в ЄСПЛ, нагадала Сокоренко.

Контекст

13 грудня у Страсбурзі Європейський суд з прав людини почав розгляд по суті справи “Україна проти Росії” щодо окупації Криму. Позов Київ подав у ЄСПЛ ще в березні 2014-го.

Справа “Україна проти Росії (щодо Криму)” в ЄСПЛ стосується порушень Росією на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь низки статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: 2 (Право на життя), 3 (Заборона катування), 5 (Право на свободу та особисту недоторканість), 6 (Право на справедливий суд), 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя), 9 (Свобода думки, совісті і релігії), 10 (Свобода вираження поглядів), 11 (Свобода зібрань та об’єднання), 14 (Заборона дискримінації) та інших.

На попередніх етапах у суді було доведено, що датою, коли Російська Федерація встановила контроль над Кримським півостровом, є 27 лютого 2014 року, і з цього часу за порушення, які мають місце там, несе відповідальність Російська Федерація.

Цього разу українські юристи доводять в суді, що з початком окупації півострова росіяни системно порушують права людини. І представлять докази.

14 січня 2021 року ЄСПЛ оголосив ухвалу щодо прийнятності справи “Україна проти Росії (щодо Криму)”, визнавши її частково прийнятною, та прийняв рішення про приєднання до міждержавної справи “Україна проти Росії” щодо політичних в’язнів.

Україна вимагатиме притягнути Росію до міжнародної відповідальності.

Окрім позову по Криму, у Європейському суді з прав людини на розгляді є ще три позови від України проти Росії:

  • щодо окупації Донецької та Луганської областей, який об’єднали з позовом щодо повномасштабного вторгнення;
  • щодо нападу на українські кораблі у Керченській протоці в листопаді 2018 року;
  • щодо політики ліквідації і вбивств опонентів російського режиму.

Засідання у справі “Україна проти Росії” у Страсбурзі відбувається без представників Росії. В березні 2022 року комітет міністрів Ради Європи, материнської організації ЄСПЛ, ухвалив рішення про припинення членства РФ.

У грудні 2023-го Україна надала Європейському суду з прав людини докази існування в тимчасово окупованому Криму системної адміністративної практики порушення прав людини з боку Росії.

Українська сторона на засіданні нагадала, що 27 лютого 2014 року Росія вчинила військовий переворот у Криму та силою взяла під контроль територію. Відтоді вона зберігає фізичний контроль над Кримом, але Крим був і залишається суверенною територією України. Наголошувалось, що фальшиві претензії Росії на суверенітет над Кримом були рішуче відкинуті всім міжнародним співтовариством, а також ЄСПЛ у своєму рішенні про прийнятність.

Читайте також:
Ексзаступник МО генерал Павловський виграв у ЄСПЛ справу проти України щодо запобіжного заходу

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна