Азербайджан може почати вторгнення у Вірменію протягом кількох наступних тижнів, — Politico

Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив американських політиків, що Азербайджан може розпочати вторгнення у Вірменію протягом кількох наступних тижнів.

Про відповідну заяву повідомило видання Politico 13 жовтня з посиланням на двох людей, знайомих із ситуацією.

Як повідомляється, раніше президент Азербайджану Ільхам Алієв закликав Вірменію відкрити Зангезурський коридор уздовж свого південного кордону, який дасть Азербайджану безперешкодний доступ до Нахічеванської Автономної Республіки без вірменських контрольно-пропускних пунктів через провінцію Сюнік у Вірменії. У разі відмови Алієв пригрозив вирішити питання “силою”.

Під час телефонної розмови 3 жовтня американські законодавці закликали Блінкена вжити заходи проти президента Азербайджану Ільхама Алієва у зв’язку з його вторгненням в Нагірний Карабах у вересні.

Держсекретар відповів, що Держдепартамент розглядає можливість притягнення Азербайджану до відповідальності і не планує продовжувати чинність документа, який надає США можливість надавати військову допомогу Баку. Він також зазначив, що США бачать можливість вторгнення Азербайджану на південь Вірменії найближчими тижнями.

Водночас Блінкен  висловив упевненість щодо поточних дипломатичних перемовин між Вірменією та Азербайджаном.

У своїй заяві Держепартамент відмовився коментувати відповідну телефонну розмову, але підтвердив підтримку “суверенітету та територіальній цілісності Вірменії” та висловив сподівання вирішення конфлікту шляхом “прямих переговорів”.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном і його розв’язка

19 вересня Азербайджан заявив про початок “локальних антитерористичних заходів” у невизнаному Нагірному Карабаху, де після війни 2020 року залишалися підконтрольні вірменам території та російські “миротворці”.

Бойові дії проти “НКР” тривали на тлі неспроможності Вірменії втрутитися і зарадити ситуації. Вірменія звинуватила Азербайджан в “етнічних чистках” та агресії проти “народу Карабаху”.

Мапа до 19.09.2023 (“Німецька хвиля”)

При цьому вже 20 вересня Карабах фактично капітулював. Міністерство оборони Азербайджанської Республіки повідомило, що “з урахуванням звернення представників вірменських жителів Карабаху, яке надійшло через російський миротворчий контингент, досягнуто домовленості щодо призупинення антитерористичних заходів”.

Мирна домовленість була досягнута на таких умовах:

  • Розташовані в Карабахському районі “формування збройних сил Вірменії та незаконні вірменські збройні формування” складають зброю, залишають бойові позиції і військові пости та повністю роззброюються.
  • Підрозділи збройних сил Вірменії залишають територію Азербайджану, незаконні вірменські збройні формування розформовуються. Паралельно здаються все озброєння і важка техніка.

Реалізація вищевказаних процесів забезпечується в координації з російським миротворчим контингентом.

Таким чином, Азербайджан фактично взяв гору в міжетнічному конфлікті, що триває з 1988 року.

Через цю поразку вірменська опозиція збирає мітинги біля будівлі уряду в Єревані – на підтримку невизнаного Нагірного Карабаху та за відставку прем’єра Нікола Пашиняна.

Читайте також:
Азербайджан затримав ексватажків Нагірного Карабаху

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна