Початок нової битви за Авдіївку: що відбувається навколо міста, яке називають “ключем до Донецька”

Силам оборони України вдалося зупинити масований наступ російських військ на місто Авдіївка поблизу Донецька. Ворог починав штурми, влаштовував багатогоадинні обстріли міста з руйнуваннями будинків. Деякі позиції ЗСУ втрачено, однак плани росіян не були реалізовані.

Про це за підсумками бойових дій 10 жовтня пишуть військові оглядачі та аналітики.

Новинарня” зібрала різні дані, оцінки та попередні висновки.

DeepState

Український канал DeepState зазначає: “Авдіївський відтинок. Ворог почав масований штурм на ділянці відразу в кількох місцях. Тривають бойові дії. Враховуючи кількість залученої техніки та особового складу, кацапи мали серйозні плани на Авдіївку, але не пощастило. Бойові дії тривають, під***ри намагаються відновити темп наступу”.

Події в Авдіївці 10 жовтня 2023. Мапа DeepState

Аналітики, які складають мапу DeepState, пишуть: “Сьогодні (10 жовтня) на Авдіївському відтинку був один з найважчих днів. Ворог пішов кількома колонами, до того ж набитими десантом… Це все було під акомпанемент арти, авіації та ракет. Колони наступали з Красногорівки, Новоселівки Другої, Водяного, Пісків та Веселого. Звісно, піда**м вдалося захопити певні позиції, але враховуючи кількість особового складу та техніки, яка була задіяна, результати просто плачевні для ворога”.

“Кацап надіявся на бліцкриг. Втрати техніки колосальні, скоро будуть аналітики то рахувати. Було проведено висадку сотень піхотинців, які і досі блукають по сірій зоні. Бої продовжуються. Дійсно все могло бути значно гірше, але злагоджена робота Сил оборони дала результат. Звісно, без втрат не обійшлося”, – констатують аналітики за відкритими даними.

Заяви про вхід росіян у село Бердичі, що західніше Авдіївки, у DeepState назвали “черговою хворою вологою фантазією пропагандистів”.

“Звісно, не все райдужно біля Авдіївки, але першу навалу реальної совєцкої армії було відбито”, – наголосили коментатори.

Генштаб

Генеральний штаб ЗС України за підсумками дня повідомляв, що в зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку “противник силами до трьох батальйонів за підтримки танків та броньованих машин активізував наступальні дії в районах Авдіївки, Тоненького, Кераміка та Первомайського Донецької області. Наші захисники відбили усі атаки ворога та не допустили втрат рубежів і позицій”.

Варто звернути увагу також на різке зростання кількості знищених російських військових у статистиці ГШ ЗСУ за підсумками 10 жовтня – 820 осіб (по всій лінії фронту).

ISW

Американський Інститут вивчення війни (ISW) робить висновок, що російські війська ще 9 жовтня розпочали локалізовані наступальні операції в районі Авдіївки Донецької області та на південний захід від Оріхова на заході Запорізької області, які, ймовірно, мають на меті відвести українські сили від району Роботиного.

“Російські війська активізували наступальні дії на північний захід від Авдіївки в районі Очеретиного, Тоненького, Бердичів і на південний захід від Авдіївки на лінії Водяне-Опитне.  Російські сили також атакували на південний захід від Оріхова на лінії П’ятихатки-Жереб’янки, і російські “воєнкори” стверджували, що російські війська просунулися в цьому районі на два кілометри. Український Генштаб підтвердив, що до трьох російських батальйонів здійснили атаку в напрямку Авдіївки, і ISW спостерігала кадри боїв у цьому районі, але ISW не спостерігала жодних підтверджень цих заяв про російське просування на момент написання цієї статті (ввечері 10 жовтня)”, – йдеться у звіті ISW у вівторок.

Російські “воєнкори” описують події в районі Авдіївки як “значну наступальну операцію” РФ з метою оточити угруповання українських військ в Авдіївці та захопити місто. При цьому ISW зауважує: “Успішне оточення Авдіївки, одного з найбільш укріплених районів лінії фронту в Донецькій області, ймовірно, вимагатиме більше сил, ніж Росія зараз виділяє для зусиль на лінії Авдіївка-Донецьк”.

“Російські війська здебільшого розгорнули нерегулярні сили вздовж цієї лінії фронту, насамперед елементи 1-го армійського корпусу “ДНР” та додаткові добровольчі формування, які значною мірою постраждали від поганої та жорстокої командної культури й напруженості з регулярними російськими частинами. ISW не помітив жодного нещодавнього розгортання Росією цієї лінії. За останні півтора року війни російські війська вже проводили жорсткі наступальні операції для відносно мінімальних територіальних здобутків поблизу Авдіївки”, – констатують американські аналітики.

Бутусов

Редактор сайту “Цензор” Юрій Бутусов у свою чергу вважає, що “почалася дуже важка битва за Авдіївку” – чергова в ряду оборонних операцій у районі цього міста, яке з 2014 року залишається на лінії фронту.

“Авдіївка має стратегічне значення для РФ, оскільки це місто є фактично воротами у Донецьк – основний комунікаційний вузол на окупованих територіях. І для того, щоб закріпитись на захопленому Донбасі, Путіну потрібно відсунути лінію фронту від Донецька.

У 2022-му російські війська вели наступ на Авдіївку, намагаючись глибоко охопити місто з обох флангів. Однак російський наступ було зупинено через героїчний спротив українців.

Битва за Авдіївку буде більше запеклою, ніж битва за Вугледар взимку. Наявність щільної забудови Донецька та Ясинуватої сприяє прихованим діям, розгортанню серед житлових районів артилерії, прихованим діям бронетехніки. Росія зосередила значні сили авіації, що використовує високоточну зброю, та велику кількість снарядів, які могли отримати від Північної Кореї та Ірану.

Росіяни намагаються створити велику перевагу у дронах. Російські дрони разом з артилерію застосовуються для ураження передових позицій, Ворог намагається відкрити шлях своїй піхоті та танкам, щоб проломити бойові порядки наших військ в першу чергу з застосуванням великої кількості високоточних боєприпасів.

Основний удар завдається з півдня Авдіївки. На відміну від першого наступу на Авдіївку, який тривав з липня 2022-го по березень 2023 року, зараз охоплення міста заплановано по значно більш короткій дузі. Але ворог намагається уникнути боїв у міській забудові, і створити загрозу оточення для наших військ у місті.

Ситуація дуже серйозна, битва за Авдіївку потребує зосередження усіх ресурсів. У сил оборони України також є свої переваги у цьому районі. Ми добре розуміємо, куди та як збирається йти ворог. Тепер ці переваги треба реалізувати. Перед нашою артилерією та ударними дронами багато цілей”, – пише Бутусов у телеграм-каналі.

Бєлєсков

Військовий оглядач, старший аналітик ГО “Повернись живим!” Микола Бєлєсков прокоментував у фейсбуці: “Як для нас, так і для московитів не проблема виявити і знищити значні скупчення живої сили й техніки, які намагаються проводити наступальні дії. Доказом цьому є багато різних епізодів із 24 лютого 2022 року. Останній такий – це спроба московитів наступати на північний схід від Авдіївки.

Проблема починається, коли треба не оборонятися, а наступати, тобто власне здійснити масування зусиль із подальшим маневром. В цій війні за відповідного рівня залучених технологій це той іще виклик. Особливо коли розрахунки великої стратегії штовхають до наступу, не даючи можливістю задовольнятися лише успішною обороною”.

Машовець

Військовий оглядач, координатор групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець, аналізуючи події навколо Авдіївки після інших напрямків, зазначає: “[Російське] угруповання військ “Юг” зараз має під Авдіївкою та в районі міста Бахмут такі складнощі, які зовсім не сприяють організації, підготовці та проведенню активних й значних за розмахом наступальних дій ще на одному “автономному” напрямку…

Звісно, “на папері” можна спланувати що завгодно і як завгодно. Питання полягає в іншому – де на всі ці дивовижні задуми нашкрябати відповідних сил й засобів?..”

Читайте також:
До трьох батальйонів окупантів пішли в наступ на Авдіївському напрямку, – ГШ

Авдіївка: РФ масовано б’є з артилерії та авіації, на північ від міста – важкі бої

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.