Діра для ВПК: розслідувачі викрили схему, за якою до Росії завозять підсанкційні товари на сотні мільйонів доларів

Розслідування російського опозиційного проєкту “Верстка” стверджує, що до Росії і далі продовжують потрапляти практично всі підсанкційні товари на сотні мільйонів доларів.

Про це йдеться в публікації видання 31 липня.

Журналістське розслідування базується на закритих даних російської митниці та спілкуванні з обізнаними співрозмовниками – логістами, експедиторами, підприємцями, які знають про схеми постачання підсанкційних товарів.

Журналісти з’ясували, що лише за перше півріччя 2023 року до Росії ввезли підсанкційні мікросхеми, вироблені на Заході, загальною вартістю понад 502 млн доларів. Ці компоненти використовуються для виробництва ракет та іншої зброї.

Також до РФ завезли численне обладнання, що використовується російським військово-промисловим комплексом, обладнання для цивільної авіації щонайменш на 171 млн доларів, iPhone на 389 млн доларів.

За їхніми висновками, зараз у Росію можливо ввезти “що завгодно з будь-якої точки світу – від чіпів подвійного призначення до турбореактивного двигуна для Airbus”, а в схемах обходу санкцій через треті країни беруть участь західні компанії.

Серед іншого, стверджують розслідувачі, в Росію досі потрапляють такі компоненти як процесор Intel, чіпи Xilinx і Texas Instruments, трансивер Analog Devices Inc, які використовуються у стратегічній крилатій ракеті Х‑101.

“За останні пів року російська влада розмитнила компоненти американських Analog Devices Inc. на понад $98 млн, Xilinx — понад $75 млн, Microchip Technology — понад $42 млн, Texas Instruments — не менше $38 млн, а також Infineon, найбільшого у Німеччині виробника напівпровідників, — понад $28 млн”, – пишуть автори, згадуючи у списку також продукцію Marvell, Cypress Semiconductor, Atmel.

Продукцію Intel і AMD, зокрема мікропроцесори, ввезли на понад $169 млн і $35 млн відповідно.

Майже уся західна електроніка потрапляє у Росію через Китай і Гонконг. Так, топ-3 найбільшими відправниками компонентів Intel називають Time Art International Limited (на $40 млн), Union Tech Inc. Limited (на понад $17 млн), Dexp International Limited (на майже $15 млн).

Серед експортерів-посередників згадують і турецьку компанію Margi̇ana Inşaat Diş Ticaret Li̇mi̇ted Şi̇rketi̇.

Чіпи подвійного призначення завозять сотні компаній, із 25 найбільших імпортерів 11 є прямими постачальниками російського ВПК. У розслідуванні наводять десятки конкретних прикладів.

Компанія “Уніматик” нібито завезла до РФ станки італійської O.M.V. та німецької Arinstein на щонайменш $5 млн. Одним з основних державних замовників “Уніматика” є російський Завод №9, що є провідним виробником танкових гармат. Німецькі верстати відправляла компанія з Гонконгу.

У найпростішому вигляді імпорт підсанкційних товарів організовують через реєстрацію у третій країні компанії, яка виступатиме експортером, а вона викуповує там потрібний товар або замовляє його напряму у виробника та реекспортує до РФ. Для реєстрації цих посередників вважають за краще обирати неросійських громадян, тому що поставники звертають увагу на це. Найчастіше для реєстрації обирають Китай або Туреччину.

Китай називають ключовим хабом для реекспорту до Росії підсанкційних товарів.

Частина вантажів йде через ОАЕ, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Вірменію.

Грузію співрозмовники згадують як країну, де з реекспортом підсанкційних товарів можуть виникнути проблеми – на інфографіці вона не вказана.

“Китайська компанія замовляє з США трактори — для себе або для подальшого відправлення в умовну Індію”, наводить приклад один зі співрозмовників “Верстки”, який працює з Китаєм. Товар приходить у Шекоу та Гуанчжоу. Ці порти, за його словами, відомі всім тим, що там завжди можна домовитися. Корабель заходить у порт, а китайська компанія раптом вирішує, що в неї знайшовся інший покупець — не Індія — або вона взагалі може відмовитись від вантажу на користь іншого покупця, і тут же в порту ці трактори “перевантажують на інші контейнери і робиться реекспорт до Владивостока або на Сахалін, а потім він уже залізницею валить”. Поки товар не перетнув duty free зону, тобто не перетнув кордон, не вийшов з порту, можна все вирішити просто на місці. Якщо він його покине, тоді буде набагато складніше, розповідає гендляр.

Нагадаємо, останній пакет санкцій ЄС був спрямований на закриття лазівок у вже запроваджених санкціях проти РФ і боротьби з їхнім обходом через треті країни.

Читайте також:
Москва через Казахстан купує чіпи та дрони для війни в Україні, – ЗМІ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна