Повернення податку на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20% на пальне з 1 липня 2023 року може додати до ціни бензину приблизно 11 грн за літр, дизпалива — до 8 грн.
Про це в ефірі “Єдиного телемарафону” розповів керівник консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
“Податки були скасовані в березні минулого року. В країні був перший шок. Ціни на нафту зросли до 140 долерів за барель — рекордний рівень з 2008 року. Тоді основною метою зниження податків було захистити споживачів від зростання цін. І ця задача була виконана. Тоді було державне регулювання цін, скасовані податки потрапили у формулу розрахунку цін, і відповідно ціна не зросла. Це було таке політичне рішення, і воно мало ефект”, — сказав Куюн.
Експерт пояснив, що податки на пальне — акцизний збір, ПДВ — це податок на споживача. Є податок — ціна зростає, нема податку — падає. Яким буде це зростання, залежатиме від того, яка буде на той момент світова вартість пального.
“Ми порахували, по бензину додасться десь 11 грн за літр, дизпаливо — до 8 грн за літр, скраплений газ — до 3 грн за літр”, — зазначив Куюн.
Генеральний директор мережі АЗС, експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук в ефірі телемарафону сказав, що зниження податків — це був єдиний і можливий внесок держави в подоланні паливної кризи, яка відбулася в березні-квітні 2022 року.
“І казати, що це дало додатковий заробіток операторам ринку, це взагалі маячня. Тільки завдячуючи героїчним зусиллям учасників ринку ця криза була подолана. А те, що держава запровадила пільговий режим, – це було те можливе, що вона могла зробити на ринок. Оте недолуге державне регулювання цін було скасовано аж 20 травня минулого року, вже після того, як кризу стабілізували. Але це також сприяло тому, що ринок почав наповнюватися”, — розповів Косянчук.
Коментуючи можливе зростання цін на пальне, Косянчук сказав: “Зараз бензин 47 грн за літр. Додаєте 10-11 — отримуєте 58 грн за літр. Це майже та ціна, яка була у квітні. По дизпаливу — 47,5 грн, додаємо 7-8 грн. Бачимо, що це [будуть колишні] ціни кризового періоду”.
Раніше голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв’ю “РБК-Україна” заявив, що з 1 липня ПДВ на паливо відновиться до довоєнних ставок, які були на рівні 20%.
“Я вважаю, що зниження цих ставок було величезною помилкою. Це абсолютно ніяк не вплинуло на ціну палива. Це лише вплинуло на заробіток трейдерів”, — сказав Гетманцев.
Після початку повномасштабного вторгнення у березні 2022 року Верховна Рада “обнулила” акциз і знизила ПДВ на бензин, дизпаливо та скраплений газ. Рада ухвалила закон про додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни. Документ передбачав нульову ставку акцизу на бензин, дизельне пальне та скраплений газ, а також зниження ПДВ з 20 до 7%.
21 вересня Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт № 7668-д про повернення акцизу на пальне. 28 вересня президент підписав цей закон.
Відповідно до закону ставки акцизу становитимуть:
Водночас закон передбачає, що на пальне для військових акциз встановлений на рівні 0 євро за 1000 літрів. Ця пільга діятиме виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану, нагадує “Суспільне“.
Читайте також:
Уперше в історії: в Україну розпочався імпорт американського дизпального
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!