Глави ПЦУ й УГКЦ вже обговорили робочу групу щодо реформи церковного календаря

Глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук) повідомив про зустріч із митрополитом Київським і всієї України, главою Православної церкви України Епіфанієм (Думенком) на тему реформи церковного календаря та домовленість створити робочу групу.

Зустріч відбулася напередодні, 24 грудня, на території Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, повідомила пресслужба УГКЦ.

“Особливу увагу предстоятелі церков звернули на узгодження позицій щодо реформи церковного календаря, яке щораз то гостріше постає перед Різдвяними та Пасхальними святами. Після обговорення було запропоновано створити спільну робочу групу, яка має всебічно вивчити це питання. Ця робоча група мала б випрацювати конкретні пропозиції для предстоятелів та Синодів обох церков в контексті приготування до відзначення 1700-річчя Першого вселенського собору, що відбувся в Нікеї у 325 році. На цьому соборі було визначено календарні принципи церковного життя”, – йдеться в повідомленні УГКЦ.

На звершення зустрічі предстоятелі обмінялися різдвяними вітаннями та подарунками.

Глави УГКЦ Святослав і ПЦУ – Епіфаній під час зустрічі 24 грудня 2022 р. Фото: пресслужба УГКЦ

У спілкуванні також взяли участь архієпископ Євстратій (Зоря), заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків, та митрофорний протоієрей Олекса Петрів, керівник Департаменту зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні.

Читайте також:
Воїни ЗСУ святкують Різдво 25 грудня. ФОТО, ВІДЕО

Контекст

У жовтні 2022 року Синод помісної Православної церкви України вперше офіційно дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання.

В УГКЦ такого рішення не було – греко-католики чекають рішення зібрання єпископів з цього приводу.

Тим часом на вхідних дверях кафедрального Михайлівського Золотоверхого монастиря ПЦУ в Києві оголошення сповіщало, що відбудеться Різдвяне богослужіння – всенічне бдіння – 24 грудня, та святкова Божественна літургія 25 грудня. Однак не в головному храмі, а в трапезній церкві Івана Богослова.


Як відомо, Римо-Католицька церква, більшість протестантських церков, а також більшість православних церков світу (Грецька, Болгарська та ін.) святкують Різдво 25 грудня, за сучасним григоріанським чи новоюліанським календарем.

Офіційно ПЦУ, УГКЦ та Московський патріархат святкуватимуть Різдво Христове 7 січня – за юліанським календарем, тобто за “старим стилем”.

В Україні з 2017 року 25 грудня, як і 7 січня, є офіційним вихідним днем.

В останні роки в Україні почалася дискусія щодо перенесення дати святкування “православного” Різдва на 25 грудня. Рік у рік зростає число прихильників цієї ідеї, але воно ще менше 50%.

У 2019 році в Православній церкві України вперше відбувалося богослужіння на честь Різдва Христового 25 грудня, за новоюліанським календарем. Місцем його проведення став Свято-Троїцький кафедральний собор ПЦУ в Луцьку, організатором була Волинська єпархія ПЦУ. Однак центральне керівництво ПЦУ засудило такі дії волинян.

Напередодні Різдва 2021 року митрополит Київський та всієї України Епіфаній заявив, що сам підтримує перенесення свята Різдва на 25 грудня. Але, за його словами, до цього потрібно прийти поступово, орієнтовно за десять років.

Повномасштабне вторгнення Росії дещо прискорило бажання святкувати Різдво в іншу дату, ніж Московський патріархат, який виступає на підтримку агресії ЗС РФ в Україну.

24 грудня президент Зеленський привітав із Різдвом українців, які святкують його 25 грудня. Нову дату свята обрала величезна кількість дописувачів соцмереж.
Керівництво Мінцифри і Мінкульту оголосило відповідне опитування в “Дії” з 24 до 30 грудня, і понад 60,5% опитаних віддають перевагу святкування Різдва 25 грудня.

До відома

Читайте також:
Уже 44% українців підтримують Різдво 25 грудня. ПЦУ призначила бдіння і літургію

Христос ся рождає – ЗСУ прикриває. Різдвяна графіка Нікіти Тіньова й Олександра Грехова

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна