Дослідники визначили “найпопулярніші” статті Конституції України

 

Найчастіше згадуваними в мас-медіа статтями Конституції України стали статті 106, 80 та 85.

Як передає “Новинарня“, такими є результати дослідження, яке провів Центр контент-аналізу, проаналізувавши масив даних в обраних українських ЗМІ за останні дві роки, з нагоди 25-річчя ухвалення Основного закону.

“Згадування у медіа тих чи інших статей видається вельми показовим щодо тенденцій державного та суспільного розвитку. По-перше, воно показує, до яких статей Конституції звертається сама влада, спонукаючи й ЗМІ згадувати їх у своїх матеріалах. По-друге, демонструє, до яких статей апелюють ЗМІ або громадянське суспільство, відстоюючи ті чи інші права і свободи”, – сказано в пресрелізі.

Хронологічні рамки дослідження були обмежені періодом каденції президента Володимира Зеленського (від 20 травня 2019 року до 24 червня 2021-го).

Стаття 106, присвячена повноваженням президента України, стала найпопулярнішою в медіа за весь період. Її найчастіше згадували в другому кварталі 2019 року одразу після інавгурації президента Зеленського та його указу щодо розпуску Верховної Ради. Також вона “мала успіх” в перші тижні роботи Верховної Ради, коли президент виступав із законодавчими ініціативами.

Стаття 80, присвячена відповідальності народних депутатів за голосування та висловлювання, активно фігурувала в медіапросторі у 2019 році завдяки ініціативі Зеленського скасувати депутатську недоторканність.

Стаття 85, присвячена повноваженням Верховної Ради України, стала популярною також завдяки президенту Зеленському, який намагався змінювати положення Конституції в частині повноважень Верховної Ради. Резонансу тут, зокрема, набув законопроєкт президента про уповноважених ВРУ, який КСУ визнав неконституційним.

У 2020 році згадуваність окремих статей Конституції України помітно зменшилася; ця тенденція продовжилася також і в першій половині 2021 року.

Прикметно, що в першому-другому кварталах 2021 року найчастіше згадуваною в українських ЗМІ стала стаття 10 Конституції, в якій постулюється, що державною мовою в Україні є українська мова. Її згадуваність пов’язана з Днем рідної мови, зі скандальним інтерв’ю викладачки педуніверситету імені Драгоманова проросійському виданню “Страна”, а також із висловлюванням речниці Зеленського Юлії Мендель про “українську російську мову”.

У загальному рейтингу мовна стаття – на п’ятому місці, а перед нею ще йде стаття 77 про вибори до Верховної Ради.

Аналіз проводився на основі 100 найпопулярніших українських ЗМІ й включав телеканали, інтернет-видання, друковану пресу та радіостанції. За обраний період у вказаній вибірці було зафіксовано 11 027 повідомлень зі згадуванням конкретних статей Конституції України. З названого масиву рандомно (випадковим чином) було відібрано 1000 медіаповідомлень, які були проаналізовані й склали основу дослідження.
“Це дозволило з’ясувати найчастіше згадувані статті Конституції України в цілому за цей період і зокрема продемонструвати квартальну динаміку за останні два роки”, – зазначили в Центрі контент-аналізу.

Читайте також:
У Києві почалися урочистості з нагоди 25-річчя Конституції

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".