Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (НАСА) успішно завершило велике випробування двигунів ракети, здатної доставити людей на Місяць у межах місії “Артеміда”.
Як повідомила пресслужба НАСА 18 березня, це сталося через два місяці після передчасного завершення першої спроби.
? Today, the @NASA_SLS core stage that will power our @NASAArtemis I mission to the Moon successfully completed its Green Run hot fire test. If data looks good, its next stop is @NASAKennedy to be assembled with the other rocket elements. Here’s a recap: https://t.co/QpYSIQq4ox pic.twitter.com/aLmEkS9pbA
— NASA (@NASA) March 18, 2021
Під час випробування всі чотири ракети Space Launch System (SLS) працювали водночас упродовж восьми хвилин (повна тривалість тесту – “Н”) у центрі космічних польотів імені Джона Стенніса в штаті Міссісіпі.
Двигуни ракети побудовані для місії компанією Boeing. Метою місії є повернення людей на Місяць до 2024 року, тобто більш як через пів століття від часу останньої “місячної прогулянки”.
НАСА прагне відправити безпілотний космічний корабель на орбіту Місяця в листопаді 2021 року, а повернути американських астронавтів на поверхню Місяця до 2024 року. Зараз програма “Артеміда” відстає від графіку на три роки та перевищує запланований бюджет на майже три мільярди доларів.
Нагадаємо, “Угода Артеміди” – міжнародний договір про освоєння Місяця, який врегульовує, зокрема, і питання видобутку на ньому корисних копалин.
Документ базується на положеннях Договору про космос, укладеного ще в 1967 році з ініціативи США, Великої Британії і СРСР.
Він забороняв встановлювати суверенітет над будь-яким космічним тілом або його частиною. У НАСА зазначають, що його формулювання розпливчасті і обмежують реальне застосування документу. З цією метою, як повідомляють в агентстві, і був укладений новий договір.
Документ регламентує видобуток копалин на Місяці – за задумом НАСА, країни, хоч і не мають права заявляти суверенітет над окремими ділянками Місяця, але можуть видобувати його ресурси. Він дозволяє створювати бази з видобутку корисних копалин і “зони безпеки” навколо них для запобігання конфліктів з іншими країнами.
У листопаді 2020 року Державне космічне агентство України приєдналося до угоди в межах програми НАСА “Артеміда” щодо дослідження Місяця, Марса, комет та астероїдів у мирних цілях.
Голова Аерокосмічної агенції Джеймс Брайденстайн у жовтні 2020 року висловив сподівання, що Росія в майбутньому приєднається до угоди або, принаймні, буде слідувати принципам, які в ній викладені.
Читайте також:
Марсохід Perseverance передав нові фото з Червоної планети
Зеленський запросив Маска відвідати музей космонавтики в Житомирі
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!