Азербайджан заявив про порушення вірменами перемир’я в Нагірному Карабаху, домовленого за сприяння США

 

У міністерстві закордонних справ Азербайджану заявили, що Вірменія не бачить дипломатичного вирішення конфлікту в Нагірному Карабаху і продовжує обстріли, незважаючи на нові домовленості щодо припинення вогню.

Про це інформує пресслужба МЗС АР у понеділок, 26 жовтня.

“О 8:05 збройні сили Вірменії грубо порушили гуманітарний режим припинення вогню, накривши вогнем артилерії підрозділи армії АР в селі Сафіян Лачинського району. Також інтенсивний обстріл ЗС Вірменії здійснили біля міста Тертер і в Тертерському районі”, – йдеться у повідомленні.

Азербайджанські дипломати зазначили, що “вірмени вкотре не надають значення режиму припинення вогню і відкрито його порушують”.

“Це вкотре демонструє ігнорування Вірменією своїх зобов’язань і неповагу до зусиль міжнародних посередників. Очевидно, ця країна не бачить дипломатичного вирішення конфлікту й головна її мета – продовження окупації території Азербайджану”, – заявили в МЗС АР.

У міністерстві оборони Азербайджану повідомили також і про обстріли сіл у Агдамському районі.

Водночас вранці 26 жовтня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив у фейсбуці, що “як було домовлено вчора у Вашингтоні за посередництва США, вірменська сторона з 8:00 дотримуватиметься повного режиму припинення вогню”.

Напередодні міністр закордонних справ Вірменії Зограб Мнацаканян та голова МЗС Азербайджану Джейхун Байрамов домовилися зберігати відданість домовленості про припинення вогню в Нагірному Карабаху.

Про це йшлося під час зустрічі з заступником державного секретаря Сполучених Штатів Стівена Біґуна, мовиться в спільному повідомленні урядів США, Вірменії та Азербайджану від 25 жовтня, передає “Радіо Свобода”.

Представники Баку та Єревану зустрілися з Біґуном 24 жовтня. Вони домовилися дотримуватися угоди, якої досягнули у Москві 10 жовтня.

“Гуманітарне припинення вогню починає діяти о 8 ранку за локальним часом (12 ночі за стандартним східним часом) 26 жовтня 2020 року. Сполучені Штати сприяли інтенсивним переговорам між міністрами закордонних справ (Азербайджану і Вірменією, – “Н”) та співголовами Мінської групи з метою підштовхнути Вірменію та Азербайджан ближче до мирного вирішення Нагірно-Карабахського конфлікту”, – повідомляє Державний департамент.

Зовнішньополітичний орган США також оприлюднив заяву, згідно з якою представники сторін конфлікту та держав-співголів Мінської групи (Росії, Франції та США) “обговорили впровадження негайного припинення вогню, можливі параметри для моніторингу припинення вогню, ініціювання обговорення ключових предметних елементів комплексного рішення у відповідності до Спільної заяви 10 жовтня”.

Читайте також:
Прем’єр Вірменії підтримує введення російських миротворців у Карабах

Як інформувала “Новинарня“, 27 вересня армія Азербайджану почала наступ на різних ділянках лінії розмежування з Нагірним Карабахом, окупованим Вірменією. Такі дії в Баку пояснили численними обстрілами з боку вірмен напередодні. Водночас є підстави вважати, що цей наступ був добре підготовлений Азербайджаном та має на меті звільнення територій у Нагірному Карабаху.

Сторони повідомляють про сотні жертв з обох боків, зокрема й серед мирного населення, та значну кількість знищеної техніки.

Азербайджан заявляв про звільнення щонайменше семи сіл на території Нагірного Карабаху, низки (Гараханбейлі, Гервенд, Горадіз, Йухари Абдуррахманли, Ашаги Абдуррахманли, Боюк Марджанли і Нюзгар), знищення кількох постів противника і взяття під контроль важливих висот.

У Вірменії спершу спростовували цю інформацію та стверджували, ніби на іншому боці воюють турецькі найманці.

Влада Вірменії й адміністрація так званої “Нагірно-Карабаської республіки” оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію. Парламент Азербайджану прийняв постанову про запровадження воєнного стану в деяких регіонах країни та часткову мобілізацію.

Туреччина заявила про підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією. В Анкарі вважають Вірменію відповідальною за загострення обстановки в Нагірному Карабаху та надають підтримку Азербайджану.

Вірменія розглядає можливість визнання незалежності Нагірного Карабаху, заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Водночас у Єревані відкинули пропозиції щодо введення міжнародних миротворців до Карабаху.

При цьому обидві сторони відкидають обвинувачення в обстрілах цивільних об’єктів та називають дані з іншого боку щодо своїх втрат значно завищеними.

9 жовтня за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ Азербайджану і Вірменії, а також глави МЗС Росії Сергія Лаврова була досягнута домовленість про припинення вогню в Нагірному Карабасі з 12:00 10 жовтня. Сторони мали б провести обмін військовополоненими, іншими утримуваними особами й тілами загиблих за посередництва Міжнародного комітету Червоного Хреста. Однак домовленості про “режим тиші” не були реалізовані.

Як відомо, військовий конфлікт між двома південнокавказькими країнами спалахнув у 1988 році через територіальні претензії Вірменії до Азербайджану.
Нагірний Карабах і сім прилеглих до нього районів – майже 20 відсотків території Азербайджану – залишаються під окупацією збройних сил Вірменії.
У травні 1994 року сторони узгодили режим припинення вогню. Надалі під егідою Мінської групи ОБСЄ, при співголовуванні Росії, Франції і США, тривають безуспішні мирні переговори.
Рада безпеки ООН ухвалила чотири резолюції щодо звільнення окупованого Нагірного Карабаху і прилеглих до нього територій, але вони не виконуються Вірменією, яку підтримує Російська Федерація.

Читайте також:
Нагірний Карабах: Міноборони АР показало нові трофеї, прем’єр Вірменії закликав громадян йти на фронт. ВІДЕО

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна