Крим, флот, НАТО: про що говорили та домовилися під час зустрічі Зеленський та Ердоган

 

За підсумками зустрічі президента України Володимира Зеленського та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана сторони домовилися про співпрацю у низці сфер.

Спільну заяву лідерів двох держав опублікувала в п’ятницю, 16 жовтня, пресслужба офісу президента.
Новинарня” подає ключові тези з цього документа.

Про Крим

Під час переговорів Туреччина підтвердила свою “беззастережну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України” у міжнародно визнаних кордонах і вітає співробітництво у рамках Кримської платформи, ініційованої Україною.

“Ми погоджуємося продовжити докладати зусилля, спрямовані на деокупацію Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, а також відновлення контролю України над окремими районами Донецької і Луганської областей України”, – йдеться у спільній заяві президентів.

“Продовжуватимемо координувати спільні зусилля для забезпечення захисту прав людини у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, а також для звільнення всіх незаконно ув’язнених громадян України”. 

Сторони також домовилися працювати для покращення умов життя для громадян України, включаючи кримських татар, що були змушені залишити тимчасово окуповану територію Криму та переїхати до материкової України.

Про НАТО, флот та безпеку в Чорному морі

Турецька Республіка підтримує перспективу членства України у Північноатлантичному альянсі та вітає визнання України як партнера з розширеними можливостями, наголошується в заяві.

“Турецька Республіка продовжить сприяти Україні в досягненні критеріїв членства в Альянсі, а також взаємосумісності Збройних сил і НАТО, у тому числі шляхом проведення відповідних спільних військових навчань”, – підкреслюється в документі.

Сторони відзначили важливість об’єднання зусиль для зміцнення миру, безпеки і стабільності в Чорноморському регіоні в рамках регіональних механізмів та НАТО.

Особливого значення держави обіцяють надати розвитку всебічного співробітництва між військово-морськими силами наших держав.

“Наголошуємо на важливості зміцнення регіональної співпраці зацікавлених країн для сталого економічного розвитку та захисту навколишнього середовища у Чорному морі”.

Під час зустрічі Зеленського та Ердогана домовилися створити новий формат українсько-турецького діалогу з політико-безпекових питань – щорічні зустрічі міністрів закордонних справ і міністрів оборони за формулою “два плюс два” (Квадрига).

“Висловлюємо задоволення динамікою розвитку двосторонньої співпраці, зокрема, в оборонній сфері і в галузі військово-технічного співробітництва. Доручаємо міністерствам оборони та іншим причетним відомствам двох країн забезпечити успішну реалізацію всіх проектів, що становлять взаємний інтерес”.

Про економічну співпрацю та ЗВТ

Ердоган та Зеленський погодилися, що треба якнайскоріше завершити переговори щодо Угоди про вільну торгівлю між Україною і Турецькою Республікою.

“Підкреслюємо необхідність активізації співпраці у рамках Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва. Продовжуватимемо співпрацю з метою збільшення турецьких інвестицій у реалізацію інфраструктурних проектів в Україні з урахуванням можливостей, що надає програма “Велике будівництво” в Україні”, – резюмували сторони.

Турецька Республіка привітала намір України приєднатися в статусі спостерігача до Організації ісламського співробітництва, а також відзначає інтерес України до взаємодії з Тюркською радою.

“Домовилися працювати у напрямку проведення Року України в Туреччині та Року Туреччини в Україні, що дедалі поглиблюватиме культурно-гуманітарне співробітництво і міжлюдські контакти”, – додали сторони.

Нагадаємо, 16 жовтня президент Зеленський перебуває з офіційним візитом у Турецькій Республіці.

Також у складі української делегації – віцепрем’єр-міністр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський, міністр оборони Андрій Таран, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко, заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Качка, заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко, командувач Військово-морських сил Олексій Неїжпапа, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джамілєв.

Також керівники провідних підприємств військово-промислового комплексу України: ПАТ “Мотор Січ” В’ячеслав Богуслаєв, ДП “Івченко-прогрес” Ігор Кравченко, ПАТ “ФЕД” Віктор Попов.

Читайте також:
Командувач ВМС Неїжпапа приїхав із робочим візитом до Туреччини: про що переговори

Зеленський в Туреччині зустрівся з Вселенським Патріархом. У планах – переговори з Ердоганом

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна