Бажання “нової Ялти”: у Східній Європі реагують на статтю “історика” Путіна про Другу світову

 

Напередодні параду в Москві, який у зв’язку з карантином було перенесено з 9 травня на 24 червня, президент РФ Володимир Путін опублікував те, що він називав «справжньою, підкріпленою документами версією подій» Другої світової війни. В американському журналі The National Interest, який симпатизує російському президентові, 18 червня вийшла його стаття “75 років Великої Перемоги: спільна відповідальність перед історією і майбутнім”. У п’ятницю цей текст був передрукований у перекладі урядовим виданням «Российская газета»​.

Оглядачі, які ознайомилися з поглядами Путіна на історію, викладеними у статті Путіна, не знайшли в них для себе чогось особливо нового. Вже звично російський президент перекладає відповідальність за початок Другої світової війни на країни Заходу та на Польщу. Водночас новою ідеєю виступу Путіна може бути спроба влуштувати «нову Ялту» й повернути Росії статус світової держави, яка має право ініціювати розподіл сфер впливу.

Думки експертів з приводу статті Путіна узагальнило “Радіо Свобода”.

«Глибинні причини Другої світової війни багато в чому випливають з рішень, ухвалених за підсумками Першої світової, – пише Путін. Але, на його думку, «саме Мюнхенська змова послужила тим спусковим гачком», після якого велика війна в Європі стала неминучою». І в той час, як Радянський Союз «до останньої можливості намагався використовувати будь-який шанс для створення антигітлерівської коаліції», незважаючи на лукаву позицію країн Заходу, Польща «діяла заодно» з Німеччиною під час поділу Чехословаччини.

Оглядач онлайн-версії Gazeta Wyborcza польський публіцист Вацлав Радзівінович звернув увагу на цю послідовну тезу російського президента та на те, що Путін вибирає з історії лише зручні для себе факти. Як-то, що польський посол у Берліні Юзеф Ліпський обговорював розподіл чехословацьких земель з німцями.

У своїй статті під назвою «Путін пише про війну: Польща винна, Сталін мав рацію» Радзівінович зазначає, що Путін докладає великих зусиль для того, щоб виправдати пакт Молотова-Ріббернтропа, який, за словами президента РФ, був правильною відповіддю на домовленості європейських лідерів із Третім Рейхом та врятував СРСР від агресії.

Як зазначає польський оглядач, Путін вважає, що Сталін міг відібрати набагато більше польських земель, згідно з пактом, але зупинився лише на тих, де було переважно українське та білоруське населення. На доказ мирних планів Сталіна російський президент наводить той факт, що той ввів свої війська лише на 17-й день після вторгнення Німеччини до Польщі.

Єдиною новою тезою для польського оглядача у статті Путіна є твердження про «добровільне» за рішенням «демократично обраної влади» приєднання до СРСР країн Балтії. «Ця брехня раніше не була артикульована російським президентом, і це, мабуть, єдина новинка в його письмовій роботі», – пише Радзівінович.

Нам особливо цікаво, що Володимир Путін у своїй статі кілька разівзвертається до подій, пов’язаних з Україною та українцями. Але їхня роль у Другій світовій війні зводиться або до того, що вони є «населенням», яке Сталін використовує для отримання прав на нову територію Польщі, або ж вони «колаборанти» Гітлера. Однак при цьому очільника ОУН Степана Бандеру російський президент ставить в один ряд із керівниками країн, які співпрацювали з нацистами.

«Такі «діячі», як Петен, Квіслінг, Власов, Бандера, їхні поплічники і послідовники, хоч і вбиралися в одяг борців за національну незалежність або свободу від комунізму, є зрадниками і катами. У нелюдяності вони часто перевершували своїх господарів. Намагаючись вислужитися, в складі спеціальних каральних груп охоче виконували найбільш людожерські доручення. Справа їхніх кривавих рук – розстріли в Бабиному Яру, Волинська різанина, спалена Хатинь, акції знищення євреїв у Литві і Латвії», – пише Володимир Путін.

Редактор інтернет-видання «Історична правда» Володимир Бірчак у коментарі для “Радіо Свобода” каже, що глава РФ, називаючи Степана Бандеру поруч з очільниками урядів окупованих Франції та Норвегії – Філіпом Петеном та Відкуном Квіслингом – піднімає лідера ОУН до рангу керівників нехай і окупованих, але держав. Україна ж державою в часи Другої світової війни не була. Що ж до генерала Власова, то він був радянським генералом, який перейшов на бік Німеччини разом із сотнями тисяч радянських солдат та офіцерів.

Бандера ж, як каже Бірчак, не те що не командував жодною армією, а більшу частину Другої світової війни провів у німецькій тюрмі та концтаборі. Бандеру німці заарештували через кілька днів після проголошення незалежності України – у липні 1941-го і випустили лише восени 1944 року. Співпраця між ОУН та нацистами закінчилася у перші тижні після нападу Німеччини на СРСР, а після початку репресій проти «оунівців» восени 1941 року про жодну колаборацію не могло бути і мови, каже історик.

Бірчак звертає увагу на те, що Путін ставить в один ряд «розстріли Бабиного Яру, Волинську різанину, спалену Хатинь, акції знищення євреїв в Литві і Латвії», хоча це все були різні події та учасники в них були різні.

«На базі архівних даних, свідчень та спогадів відомо, що розстріли євреїв у Бабиному Яру в останні дні вересня 1941 року проводили німецькі підрозділи. Набраній із полонених солдат Червоної армії допоміжній поліції доручали лише тримати очеплення та сортувати одяг – також не найкраща роль, але в розстрілах вони участі не брали», – говорить Бірчак.

Він звертає увагу на те, що саме навколо пропонованого з РФ проєкту побудови меморіалу в Бабиному Яру в Україні точиться гостра суперечка.

Багато українських істориків, письменників та громадських діячів висловлювали побоювання, що приватний проєкт російських бізнесменів, наближених до Путіна, буде використаний для того, щоб перекинути на українців вину за розстріли євреїв у Бабиному Яру та інших місцях, не лише України, але і цілої Східної Європи. Так само, як Кремль намагається перекинути вину за початок Другої світової війни на поляків.

Не пройшла непоміченою стаття Володимира Путіна і в Чехії. Автор статті у щоденнику iDnes, підписаний як JHR, звертає увагу на те, що для російського президента найбільшим ударом була, мабуть, резолюція Європейського парламенту, який, на відміну від Путіна, вважає початком війни пакт Молотова-Ріббентропа, яка йому так болить, що він не називає її документом, а каже, що це – лише «папір».

Секретний додатковий протокол до Договору про ненапад між СРСР і Німеччиною. 23 серпня 1939 року. Радянський оригінал російською мовою

«Схвалена 19 вересня 2019 року Європейським парламентом резолюція «Про важливість збереження історичної пам’яті для майбутнього Європи» прямо звинуватила СРСР – разом із нацистською Німеччиною – в розв’язанні Другої світової війни», – пише Путін.

Чеський оглядач зазначає, шо Путін, очевидно, має на увазі нещодавнє зняття пам’ятника радянському маршалу Івану Конєву в Празі. І хоча він у статті не називає конкретно, про який пам’ятник ідеться, він каже, що це є одним з прикладів «історичного ревізіонізму, прояви якого ми зараз спостерігаємо на Заході».

«Підлість буває боязкою, коли зносять пам’ятники, споруджені на честь борців з нацизмом, виправдовуючи ганебні дії брехливими гаслами боротьби з неугодною ідеологією і нібито окупацією. Підлість буває кривавою, коли тих, хто виступає проти неонацистів і спадкоємців бандерівців, вбивають і спалюють», – пише Путін.

Цікаво, що тут дії чеських політиків Путін пов’язує з українцями, яких він називає «неонацистами та спадкоємцями бандерівців» і говорить, що їхніх опонентів «вбивають і спалюють».

Це послання у Чехії має цільову аудиторію – проросійські радикали, з числа яких набираються найманці для війни на Донбасі. Вони без уточнень знають, що пам’ятник, який мається на увазі – це пам’ятник Конєву, а місце, де противників неонацистів «вбивають і спалюють», – це Одеса, адже майже у кожному інтерв’ю цих найманців на Донбасі звучить, що воювати проти України їх змусили події в Одесі.

Чеський історик Давід Свобода у коментарі “Радіо Свобода” говорить, що у словах російського президента про причини війни немає логіки. Путін звинувачує Захід у тому, що через його дії почалася війна, тоді як до війни готувався Радянський Союз, а не Захід.

«Захід капітулював у Мюнхені, щоб запобігти великій війні, але йому це не вдалося. Навпаки, Сталін у 1939 році став союзником Гітлера, серед іншого, для того щоб обернути Гітлера проти «західних імперіалістів» і це в нього вийшло», – говорить Свобода.

Він згадує про те, що Путін у своїй статті каже, що серед причин нападу Радянського Союзу на Польщу була небезпека того, що «мільйони людей різних національностей, в тому числі євреї, які жили під Брестом і Гродно, Перемишлем, Львовом і Вільно, були б кинуті на знищення нацистам і їхнім місцевим поплічникам – антисемітам і радикал-націоналістам».

Але доля євреїв у нацистській окупації в останню чергу турбувала Радянський Союз, бо, вірна зобов’язанням перед Німеччиною, радянська влада повертала тисячі єврейських біженців, які втікали перед німецькою окупацією, саджала їх у табори ГУЛАГу за звинуваченням у шпигунстві і не займалася евакуацію євреїв, відходячи вже з радянських територій, добре знаючи, що цим їх прирікає до вірної загибелі, каже Свобода.

Польський публіцист Вацлав Радзівінович вважає, що вся ідея цього послання – в останніх кількох абзацах. За допомогою своєї версії історії Путін хоче повернути Росії статус світової держави, яка має право на сфери впливу. Йому потрібна «нова Ялта», пише Радзівінович.

За словами глави РФ, сьогодні світ опинився в ситуації, подібній до тієї, що була в 1930-х роках, і, можливо, перебуває на межі нової страшної війни.

Перед цією загрозою особлива відповідальність покладається на глобальні сили, які, пам’ятаючи про те, що сталося понад 80 років тому, повинні повторити те, що вони зробили в 1945 році.

«Сили Перемоги» повинні з «максимальною серйозністю» підійти до «створення нового світового порядку», щоб не «повторювати помилки минулого».

Цими силами, на думку Путіна, є США, Франція, Британія, Росія та Китай.

Подібно до Ялти, де учасників домовленості було троє, ці п’ятеро мають встановити міжнародні правила гри, розділили світ на свої «зони відповідальності».

«Він мріє про новий пакт настільки ж справедливий і «слушний», як той, який підписали Йоахім фон Ріббентроп та В’ячеслав Молотов», – робить висновок польський оглядач.

Читайте також:
Уряд Польщі пообіцяв боротися за історичну правду після заяв Путіна

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна