І знову волонтери замість держави. Як фонд “Пацієнти України” забезпечує захист для медиків

 

автор: Олена Шарговська

У середині березня, коли пандемія коронавірусу поширилася й на нашу державу, Благодійний фонд “Пацієнти України” кинув клич: збираємо експертів-волонтерів, які здатні займатися закупівлями медичних товарів, аналізом ринку, координацією збору коштів та фандрайзингом.

За тиждень до команди долучилося 34 координатори та 122 волонтери.

На сьогодні БФ “Пацієнти України” зібрав на захист для лікарів 6 мільйонів 314 тисяч 911 гривень. Ця цифра змінюється в режимі реального часу на сайті, який “заточено” саме під збір коштів і подальший розподіл засобів боротьби з COVID-19.

“Вибивати” те, що мало б бути

У своїй основній роботі фонд допомагає отримувати пацієнтам доступ до безкоштовного державного лікування. Адже не секрет: те, що нібито гарантовано законом, у нас часто доводиться “вибивати”, володіючи неабиякими фаховими навичками.

Фонд опікується проблемами пацієнтів, що хворіють на рак, гемофілію, вірусні гепатити, рідкісні хвороби, а також людьми, які живуть із ВІЛ і туберкульозом. Отже, медичні закупівлі – це те, у чому “Пацієнти України” мають експертизу і репутацію.

Фото: ФБ Пацієнти України

“На тлі збільшення кількості захворілих на COVID-19, наші пацієнти, з якими ми постійно на зв’язку, почали розказувати, що, наприклад, їхній сімейний лікар зовсім не має захисту і приймає по 20 людей в день. Або що їхнє онкологічне відділення зовсім не дотримується норм захисту при пандемії. І таких звернень було багато.

Найбільш тривожні сигнали надходили із західних областей, де у нас доволі сильна пацієнтська спільнота.

Одразу стало зрозуміло — лікарі беззахисні, абсолютно. На початок весни держава не забезпечила їх навіть мінімальним захистом.

Ми зустрічали пандемію в Україні — голі!”

— каже голова БФ “Пацієнти України” Інна Іваненко.

Зараз першим пріоритетом для фонду є засоби індивідуального захисту для лікарів: респіратори, хірургічні маски, захисні окуляри і щитки, захисні костюми, бахіли та рукавички. І це логічно не тільки з огляду на те, що лікарям набагато більше за інших загрожує бути інфікованими. Але й враховуючи статистику – нагадаємо, в Україні 20% від усіх зафіксованих випадків захворювання на COVID-19 припадає на медичних працівників.

Ця неймовірно висока (порівняно з іншими країнами) цифра зумовлена, видається, слабким захистом лікарів та хронічною нестачею засобів індивідуального захисту в лікарнях. У це складно повірити, але за словами народної депутатки Олександри Устінової, з початку року уряд не закупив жодного захисту для лікарів.

Читайте також:
Поставка захисних костюмів МОЗ для медиків затримується більш як на 10 днів, – Устінова

Як лікарня може отримати безплатний захист від “Пацієнтів”

Отже, гроші, які по краплині жертвують на це фонду як окремі люди, так і великий бізнес та неурядові організації, збираються разом, і на них закупаються великі партії (адже так вигідніше) засобів індивідуального захисту.

“Краплини” бувають чималими: 15 донорів пожертвували або зібрали на захист лікарям понад  4 мільйони гривень.

Фото: ФБ Пацієнти України

Для того, щоб скерувати допомогу, представники бізнесу можуть заповнити форму.

Після цього волонтери фонду зв’яжуться з потенційним донором і обговорять можливості й побажання щодо скерування коштів. Це можуть бути гроші, які бізнес “витяг” зі своїх прибутків, або ж адресно зібрані компанією чи громадською організацією.

Далі благодійний фонд укладає договір із донором, а після закупівлі й розподілення захисних засобів або обладнання – надає звіт.

Придбані респіратори, окуляри, захисні костюми передають у лікарні. Розподіляють їх волонтери фонду, керуючись заявками, які надходять від медичних закладів.

Для цього на сайті є відповідна кнопка “Моїй лікарні потрібна допомога”, за нею – електронан форма.

Також медичний заклад може подати заявку електронною поштою.

На першому етапі у зборі потреби від лікарень допомогла Національна служба здоров’я України – вони в контакті з усіма медичними закладами і якраз зібрали всі необхідні дані.

Зазвичай у фонді орієнтуються на ту кількість необхідних засобів, яку вказують самі лікарі. Але також враховують стандарти. Наприклад, “Пацієнти” відштовхуються від того, що на зміну одному лікарю потрібно до 4 респіраторів. За таким розрахунком перевіряють заявлену потребу. Отримані дані аналізують аналітики фонду, потім волонтери зв’язуються з лікарнею, все уточнюють, перераховують. 

Далі дані відправляють на закупівельників, ті купують необхідне. Отримавши партію, розвозять засоби по лікарнях.

Фото: ФБ Пацієнти України

Усе закупається великими партіями, потім розподіляється по окремих закладах. Пріорітет – ті медзаклади, у яких немає захисту або він закінчується. Таким везуть першими.

“У першу чергу ми закуповуємо респіратори, які необхідні лікарям для захисту дихальних шляхів. Адже вірус SARS-CoV-2, або коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом і проникає в організм через слизові. Найбільший ризик виникає при потраплянні на слизові дихальних шляхів або очей. Саме тому захист — маски чи респіратори, окуляри або щиток — є критично важливими для захисту медиків від інфікування.

За місяць нашої роботи ми закупили та доставили (частина в дорозі) у лікарні 65 322 одиниць засобів індивідуального захисту для лікарів. З них – 43 480 респіраторів. Найголовніше, що ці засоби захистили 2 тисячі лікарів”, – каже Інна Іваненко.

Фото: ФБ Пацієнти України

Також “Пацієнти України” та експерти-волонтери, які з ними працюють, допомагають закуповувати засоби індивідуального захисту і необхідну апаратуру представникам бізнесу, які хочуть скерувати допомогу в конкретні лікарні.

Так, наприклад, упродовж тижня наприкінці квітня – початку травня на запит однієї з аграрних компаній було закуплено 42 100 медичних масок, 10 500 одноразових рукавичок, 200 бахіл, 50 медичних халатів і 12 захисних щитків для потреб п’яти лікарень Дніпропетровської, Вінницької, Одеської та Миколаївської областей.

Якісно й економно

Така допомога є вкрай актуальною, адже тут на перший план виходять два питання: експертиза якості та аналіз цінової політики. Пригадується історія, коли громадськість забила на сполох, що Міністерство охорони здоров’я, в обхід законних процедур, планує закупити захисні костюми для лікарів удвічі дорожче, ніж замовляють волонтери – по 488 грн.

“Пацієнти України” тоді підтвердили: “Ми купуємо захисні костюми за 215 грн, з необхідним сертифікатом EN 14126:2003” (саме наявністю цього сертифікату МОЗ аргументував високу ціну).

Фото: ФБ Пацієнти України

Зараз аналітична система YouControl надала “Пацієнтам України” безкоштовний доступ. Ця система дозволяє аналізувати ринки, проводити ділову розвідку та розслідування. Це допоможе команді уникати економічних та репутаційних ризиків у роботі з партнерами, а також більш ретельно аналізувати учасників закупівель.

Далі за пріоритетністю, після засобів індивідуального захисту, ідуть апарати штучної вентиляції легень для пацієнтів та портативні рентгени.

Це дороге обладнання, яке може собі дозволити придбати лише великий бізнес. Тож “Пацієнти” беруть на себе координацію між лікарнями, бізнесом та постачальниками. Для рентгенів, які необхідні для діагностування пацієнтів із COVID-19, ще й існує складна та бюрократична процедура ввезення в Україну. Експерти “Пацієнтів” беруться допомогти вирішити ці проблеми.

Фото: ФБ Пацієнти України

Натомість основна складність із закупівлею апаратів ШВЛ — це їх дефіцит на ринку.

“Весь світ зараз купує апарати, великими партіями. Всі світові виробники мають нечувані замовлення наперед.

Знайти хоч один вільний ШВЛ на ринку — це удача.

Як тільки ми почали шукати дистриб’юторів, зв’язуватися з виробниками, ми зрозуміли, це просто надзадача. Черга — до кінця літа. Тобто якщо ми зараз внесемо аванс — апарат буде в кінці літа. Ми постійно ведемо перемовини з різними виробниками, донорами, які б могли взяти це на себе взяти, але поки ситуація невтішна”, — констатує голова “Пацієнтів України”.   

 Читайте також:
Український лікар в Італії: коронавірус для медицини зараз те саме,
що й напад РФ на Україну в 2014-му

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна