Міністр освіти відкинула пропозиції глави МЗС Угорщини з мовного питання

 

Україна не підтримуватиме політичні дискусії щодо мовного питання для шкіл з мовою навчання нацменшин. Усі українські діти незалежно від їхнього етнічного походження мають на високому рівні володіти державною мовою.
Про це сказала міністр освіти та науки Ганна Новосад під час зустрічі в Києві з міністром зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петером Сійярто 7 лютого, повідомляє пресслужба МОН.

“Основний лейтмотив цієї зустрічі — ми закриваємо політичні дискусії щодо мовного питання для шкіл з мовою навчання нацменшин і зосереджуємося на роботі з вчителями та методистами… Основна ціль — щоб усі українські діти незалежно від їхнього етнічного походження на високому рівні володіли державною мовою”, – зазначила міністр.

Під час зустрічі глава МЗС Угорщини Петер Сійярто запропонував Новосад розглянути дві можливості, які могли б, на його думку, забезпечити кращі умови для вивчення рідної мови для угорської громади. Серед них – прирівняти угорську мову до мови корінного народу; збільшити кількість годин на вивчення української мови, але не за рахунок інших предметів.

Обидві пропозиції український міністр освіти відхилила як неприйнятні. На переконання Ганни Новосад, збільшення кількості годин на вивчення української мови без зменшення кількості предметів, що вивчаються угорською, призведе до того, що діти навчатимуться сім днів на тиждень.

“Ми маємо чіткі межі того, яким має бути навантаження дитини. Якщо ми збільшимо його — це вже загроза для здоров’я дітей. Цю межу ми точно переходити не будемо. Зараз ми маємо Закон “Про повну загальну середню освіту”, який, з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії, виписав збалансовану систему, за якою поступово відбувається збільшення відсотку предметів, що викладаються українською. Які предмети вивчати державною — рішення школи. Це оптимальний варіант”, — додала міністр.

Щодо визнання угорської меншини корінним народом, то, на переконання Новосад, це політичне питання, яке зараз не варто піднімати.

“Корінні народи у нас чітко визначені в законодавстві. Потрібно розуміти, що зміна переліку країн порушить основні закладені принципи. Корінними народами наразі розглядаються ті, що не мають іншої держави, окрім України, яка відстоює розвиток їхньої культурної і мовної спадщини. Угорська мова під цей принцип не підпадає”, — зазначила Новосад.

Міністр підкреслила, що Україна послідовно виконала усі рекомендації Венеціанської комісії. “Далі — системний діалог із освітянами. Для цього вже в лютому фахівці МОН матимуть зустрічі в Закарпатті для обговорення з освітянами положень проєкту Державного стандарту про базову освіту”,— наголосила Ганна Новосад.

Як повідомляла “Новинарня“, 16 січня було ухвалено новий Закон “Про повну загальну середню освіту”. “За” проголосували 327 депутатів.
Законом визначається, що мовою освіти є державна мова, а також урегульовується питання навчання мовами корінних народів та національних меншин.
Серед іншого закон затверджує обов’язкову Державну підсумкову атестацію (ДПА) за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти й науки, крім випадків, визначених законодавством.

Реакція угорської громади Закарпаття на закон “Про повну загальну середню освіту” була негативною, так само відреагував і Будапешт.

Крім того, Угорщина вже тривалий час блокує євроатлантичну інтеграцію України після прийняття Верховною Радою 2017 року закону про освіту з жорсткішими вимогами для навчання нацменшин українською мовою.

Читайте також:
Для угорських шкіл на Закарпатті підготують вчителів української, – Новосад

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.
[sendpulse-form id="91944"]