У справі Марківа італійський суд використав пропаганду РФ як докази, – NYT

 

У справі засудженого в Італії українського нацгвардійця Віталія Марківа було використано велику кількість “доказів” з джерел російської пропаганди, зокрема відеоматеріали “Russia Today”.

Як повідомляє “Новинарня“, про це йдеться у статті видання “The New York Times” із назвою “Як російська пропаганда проявилася в італійському судовому процесі у справі про вбивство”.

Як виявилося, серед доказів, представлених італійською прокуратурою, були дані з публікацій, які є джерелами російської пропаганди. Зокрема, у справі використано відеоматеріали з логотипом “Russia Today”.

“Експерти вважають, що включення двох відео з Russia Today, а також повідомлення сайту “Русская весна”, яке український уряд назвав неправдивим, поставило питання про те, якою мірою фейкові новини, проникаючи в західні засоби масової інформації і вибори, тепер проникають в суди”, – йдеться у статті.

Автор зазначає, що, за словами прокурора Андреа Дзанончеллі, влітку 2016 року в пошуковій системі Google він знайшов статтю, опубліковану провідною італійською щоденною газетою Corriere della Sera. Це було нібито інтерв’ю з не названим капітаном української армії, який дислокувався на Донбасі.

“Не їдьте сюди, це стратегічна зона. Зазвичай ми не стріляємо по місту або мирних жителях, але як тільки бачимо, що щось рухається, запускаємо важку артилерію. Ось що сталося з двома журналістами та їхнім перекладачем”, – сказав військовослужбовець.

Прокурор розцінив це як визнання провини, незважаючи на те, що італійська журналістика вирізняється браком об’єктивності, пише New York Times.

“Капітана” з публікації Corriere della Sera італійська поліція ідентифікувала як Віталія Марківа.

Крім того, серед представлених прокуратурою доказів були відеоматеріали “з відкритих джерел”, YouTube або з місцевого телеканалу, і всі вони мали логотип Russia Today і досі розміщені на YouTube-каналі RT, зазначає NYT.

Як наголошується, прокурори заявили, що не вважають репортажі Russia Today вирішальними факторами при ухваленні вироку, і крім того, присяжним не дозволяється обговорювати аргументи, які переконали їх у винуватості Марківа.

Ліберальна партія “Велика Європа” стверджувала, що процес супроводжувався “чутками і забобонами”, і направила запит до Європейського Союзу з проханням направити спостерігачів на апеляційний судовий розгляд, що, як очікується, розпочнеться навесні.

Видання наголошує, що Росія поширила дезінформацію в інтернеті в рамках ширшої стратегії дестабілізації Заходу. Міністерство юстиції США звинуватило російську організацію, пов’язану з Кремлем, у втручанні у вибори 2016 року.

Італія в цьому контексті особливо вразлива, підкреслює NYT. За даними італійського наглядового органу в сфері масових комунікацій, в країні зростає рівень дезінформації, хоча вона не має прямого відношення до Росії.

Читайте також:
Політичний голос: українці в Італії вступили до лав партії, яка бореться за звільнення Марківа

Віталій Марків — член Самооборони Майдану під час Революції гідності, заступник командира взводу 1-го батальйону оперативного призначення Національної гвардії України ім. Кульчицького, який брав участь у боях під Слов’янськом навесні 2014 року.

Як інформувала “Новинарня“, попри наявність переконливих доказів у тому, що Марків ніяк не міг бути причетним до обстрілу, внаслідок якого у травні 2014 року на Донеччині загинули італійський фоторепортер Андреа Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов, суд у місті Павія засудив нацгвардійця до 24 років ув’язнення.

Також суд постановив притягнути до криміналу нардепа-атовця Богдана Матківського, який командував підрозділом Марківа на Донбасі.

Поліція Італії заарештувала Марківа в аеропорту Болоньї 30 червня 2017 року. За даними ЗМІ, крім українського, він має також громадянство Італії, де країні постійно живе його мати. Туди він полетів у відпустку.

30-річний Андреа Роккеллі був учасником групи фоторепортерів Cesuralab.
Він загинув 24 травня 2014 року внаслідок мінометного обстрілу в селі Андріївка під Слов’янськом Донецької області разом із напарником-перекладачем, російським правозахисником Андрієм Мироновим.

Обставини події на боці бойовиків “ДНР” описував фотожурналіст Вільям Роглон (Рогелон) з агентства Wostok Press, який теж перебував на місці обстрілу – він виступив свідком на боці обвинувачення.

Офіційна довідка Національної гвардії України підтверджує, що підрозділи оперативного призначення НГУ в період з 20.03 до 04.08.2014 року комплектувалися виключно стрілецькою зброєю: автоматами і кулеметами, а артилерійського озброєння, в тому числі мінометів, в них не було, зокрема і в районі Слов’янська та гори Карачун. Цей факт виключає можливість того, що Марків міг фізично вбити Роккеллі.

За визнанням італійського прокурора, старший сержант НГУ Віталій Марків не вчинив злочину убивства, але він інформував командирів про рух цивільних осіб біля фабрики Zeus Ceramica, а ті зі, свого боку, контактували з військовослужбовцями ЗСУ, які з мінометів відкрили вогонь про групі іноземних журналістів.

Генпрокуратура України зверталася до італійської влади з вимогою надати ґрунтовні докази вини Марківа або негайного звільнити його.

Про те, що Україна готова надати італійському суду всі документи у справі Марківа, заявляв також міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

17 травня 2019 року глава МВС Аваков зустрівся з Марківим. Він та командувач Нацгвардії Микола Балан дали в суді Павії свідчення на захист Віталія.

Як наголошують у  Міжнародній акції “Free Markiv”, вся “справа Марківа” побудована на російському наративі подій в Україні: “націоналісти, які прийшли до влади внаслідок перевороту”, “безжалісні карателі з добровольчих батальйонів, що вбивають цивільних”, “повстанці Донбасу, які шанують журналістів” тощо.

Читайте також:
Справа Марківа: суд присяжних опублікував мотиваційну частину вироку нацгвардійцю

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна