Рада ухвалила за основу законопроект “Купуй українське”, який суперечить Угоді про асоціацію з ЄС

 

Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект “Купуй українське, плати українцям” – про надання преференцій вітчизняним виробникам при державних закупівлях навіть у разі, якщо їх цінова пропозиція від 25% до 43% дорожча, ніж у конкурентів.

Цей законопроект суперечить Угоді про асоціацію з Європейським Союзом.

За відповідне рішення проголосував 241 народний депутат за 226 мінімально необхідних, повідомляє УНІАН.

Відповідно до законопроекту, для підтвердження того, що товар є вітчизняним, бізнесу необхідно отримати 23 довідки.

“Ми повинні модернізувати систему Prozorro, щоб вона працювала на українців і в інтересах українців”, – сказав голова комітету промислової політики Віктор Галасюк, представляючи законопроект.

За словами Галасюка, в структурі держзакупівель, які становлять близько 270 млрд. грн. на рік, 38% обіймають імпортні товари або товари зі значною імпортної складової, а 62% – вітчизняні товари. Голова комітету промполітики зазначив, що ухвалення законопроекту дозволить додати 1% до зростання ВВП, скоротити імпорт на 5% і безробіття на 0,5%.

При цьому голова комітету економічної політики Андрій Іванчук під час свого виступу наголосив, що до другого читання законопроект буде доопрацьовано для підвищення прозорості преференцій і зниження загроз конкуренції.

“До другого читання ми зробимо так, щоб законопроект надавав преференції вітчизняним виробникам і при цьому не порушував конкуренції“, – запевнив Іванчук.

Водночас депутат від “Самопомочі” Роман Семенуха зазначив, що серед переможців тендерів у системі держзакупівель Prozorro лише 1% становлять іноземні компанії, а в структурі держзакупівель імпортні товари обіймають 27%, з яких більша частина – енергоносії.

“Цей закон не має нічого спільного із захистом вітчизняного бізнесу”, – сказав Семенуха. За його словами, законопроект передбачає затвердження Кабміном переліку товарів, на який будуть поширюватися преференції, а також надає право уряду змінювати його. “Це ручне регулювання… Законопроект призведе до втрати мільярдів гривень платників податків”, – підкреслив нардеп.

Законопроект №7206 “Купуй українське, плати українцям”, що надає преференції вітчизняним виробникам при держзакупівлях, було зареєстровано 17 жовтня цього року у Верховній Раді групою народних депутатів, серед яких представники Блоку Петра Порошенка, “Народного фронту”, Радикальної партії і “Самопомочі”.

Проти ухвалення цього законопроекту виступив Європейський Союз, який заявив, що його норми прямо суперечать Угоді про асоціацію з Україною. Раніше в Мінекономрозвитку відзначали, що законопроект порушує норми Угоди про асоціацію з ЄС і Світової організації торгівлі, створює корупційні ризики, оскільки для доказу “вітчизняності” товару потрібно зібрати, як мінімум, 23 довідки, а також стане додатковим навантаженням на державний бюджет через переплати у рамках держзакупівель на десятки мільярдів гривень.

Перед голосуванням 7 грудня заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов назвав законопроект “мегакорупційною схемою” і закликав народних депутатів не підтримувати його.

“Десятки мільярдів гривень пропонується спрямувати обраним олігархам і бізнесменам. Аргументація примітивна – не треба нам німецької техніки на будівництві доріг – Автодор кидав асфальт в ями лопатами під час дощу – і має кидати далі. Тільки грошей ми їм більше заплатимо, ніж німцям”, – зауважив заступник міністра.

Читайте також:
“Пожинайте плоди зближення!” Набула чинності Угода про асоціацію з ЄС

Facebook коментарі

   

підтримати новинарню 2

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *