Банкова відкликала законопроект про пряме звільнення голови НАБУ під тиском Заходу, – ЗМІ

 

У ніч на четвер, 7 грудня, Україна ледь не перетнула “червону лінію” у відносинах з Брюсселем, однак до ранку дала “задній хід”.
Причиною дебатів став внесений до Верховної Ради лідерами БПП і “Народного фронту” законопроект про зниження незалежності НАБУ, проти якого різко виступили європейські інституції та США.
Про це йдеться у статті “Європейської правди”.

Переговори між іноземними дипломатами та українськими політиками щодо нього тривали ледь не до ранку. Лунали прямі заклики зупинити програми підтримки України, і в ЄС почалася дискусія про те, щоб поставити на порядок денний призупинення безвізового режиму.

Через ці загрози скандальний проект авторства Артура Герасимова і Максима Бурбака (голови фракцій БПП і “НФ”) виключили з порядку денного ВР на четвер.

“Але це не означає, що тепер проблему можна просто ігнорувати – навпаки, потрібно розібратися, перед якою загрозою ми стояли. Те, що БПП та “НФ” були готові за одну ніч перевернути правову систему держави та увійти у стан відкритої ворожнечі з США та ЄС, саме по собі є дуже тривожним сигналом”, – наголошує автор статті Сергій Сидоренко.

Зазначається, що війна “всіх проти всіх” у правоохоронних органах, частиною якої став конфлікт навколоагентів НАБУ, дійшла кульмінації в середу ввечері. На сайті Ради з’явився законопроект №7362 “Про внесення змін до законів щодо забезпечення парламентського контролю”, що кардинально змінює вплив ВР на систему протидії корупції. У разі його ухвалення депутати отримають право без жодних обґрунтувань звільнити директора НАБУ, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, будь-якого члена НАЗК або ж директора новоствореного Державного бюро розслідувань.
Відтак у разі схвалення закону всі антикорупційні органи стають “підлеглими” провладної коаліції та перетворюються на політичний інструмент, а якщо хтось із керівників з цим не згодний – йде у відставку.

“Проте якщо в багатьох українських політиків цей документ викликав радість, то закордонних партнерів України на Заході він без перебільшення шокував. Адміністрація президента та низка впливових депутатів отримали однозначні попередження: “Схаменіться! Ви надто багато чим ризикуєте”.
Крім того, може здаватися неочевидним, але насправді між діяльністю НАБУ та безвізовим режимом є прямий зв’язок… Адже ЄС скасував візи для громадян України лише після того, як Київ виконав План дій з візової лібералізації. “Антикорупційні критерії” цього плану були найскладнішими, їхнє виконання затягнулося на роки. Одним із них було створення системи незалежних інституцій із розслідування корупційних злочинів найвищих посадовців, включаючи НАБУ. Європейська комісія зобов’язана до 2024 року щонайменше раз на рік звітувати перед Європарламентом та Радою ЄС про те, як Україна виконує безвізові умови. Якщо хоча б з один із критеріїв не виконується, ЄС зобов’язаний розпочати процедуру призупинення безвізу”, – сказано в статті.

“Наразі ми не готові говорити про загрозу безвізу публічно, але у розмовах з українськими колегами ми давали цей сигнал. Адже питання вже постало”, – розповів один зі співрозмовників “Європравди” в інституціях ЄС.

“Безвізовий важіль” у Брюсселі називають “ядерною зброєю”, і це дійсно так. Але у Заходу є також інші важелі, політичні й фінансові, і цієї ночі вони також пішли в хід. Після спроби “корупційного перевороту” немає жодних сумнівів, що Брюссель чітко пропише антикорупційні умови для отримання траншів. Так, від МВФ до Києва ще вночі надійшла чорна мітка: Україна має зупинити атаку на НАБУ та створити антикорупційний суд, якщо хоче продовжувати програму співпраці з Міжнародним валютним фондом. Чіткішого повідомлення з Вашингтона годі було й чекати”, – пише журналіст.

Після цих дебатів адміністрація президента повідомила ключовим міжнародним партнерам України, що законопроект про пряме звільнення директора НАБУ знімається з розгляду, однак при цьому Єгора Соболєва знімуть із посади голови антикорупційного комітету Верховної Ради.
Про відповідне рішення повідомила “Українська правда” з посиланням на своє джерело.

Як інформувала “Новинарня“, 6 грудня антикорупційний комітет підтримав відставку Соболєва з посади голови.

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна