До спроби перевороту в Чорногорії причетна російська влада, – прокурор

 

Спеціальний прокурор Чорногорії Мілівоє Катнич заявив, що деякі “російські державні органи” виявилися причетними до спроби перевороту під час виборів в країні в жовтні минулого року, щоб запобігти вступові Чорногорії до НАТО.
Про це він сказав в час виступу в ефірі чорногорського “Першого телеканалу” (TV Prva), передає ТСН з посиланням на РІА “Новости”.

Прокурор уточнив, що такі висновки ґрунтуються на свідченнях фігурантів справи і даних їхніх розмов.

Катнич повідомив, що на чолі групи, яка планувала переворот, вбивство тодішнього прем’єра Джукановича і запобігання вступу країни до НАТО, стояв громадянин РФ Едуард Широков, чиє справжнє прізвище Шишмаков. 2014 року він був заступником військового аташе в Польщі, але видворений за шпигунств до Росії як персона нон ґрата.

“Цей паспорт був йому виданий російськими органами, і він є членом російських служб безпеки”, — сказав Катнич.

За твердженням прокурора, один з головних змовників, Александр Синджелич, зараз має статус свідка, що співпрацює зі слідством, він до вказаних подій відвідав Москву за запрошенням Широкова для перевірки на можливість участі в операції.

“За цими подіями стоять націоналістичні структури в Росії, але зараз ми знаємо, що до них були залучені і російські державні органи. Від російських державних органів залежить перевірка щодо того, як все це сталося, і я очікую, що це буде зроблено”, — додав чорногорський прокурор.

За його словами, про можливості вчинення терористичних актів у Чорногорії в день парламентських виборів 16 жовтня 2016 року і про учасників цих дій чорногорським держорганам вперше повідомив обвинувачений Мірко Велемирович за чотири-п’ять днів до виборів.

Прокурор оприлюднив деякі деталі про переговори обвинувачених між собою.

“На одному із записів, яку ми отримали від сербської БІА (розвідувальної служби), Неманья Рістич чітко повідомляє Синджеличу, щоб той не турбувався, хоча вони і вважають, що Велимирович їх зрадив”, — сказав Катнич.

Прокурор уточнив, що, за словами Ристича, “причина в тому, що в Чорногорії вже є спеціальні сили Федеральної служби безпеки Росії, і що вони вирішать проблеми”.

За його словами, ці матеріали представлені як докази. Також він уточнив роль учасників з опозиційного руху “Демократичний фронт” (ДФ) у цих подіях.

“Все, що я сказав у своєму зверненні, вже доведено. Мені шкода, що цьому не надається більшого значення. За визнанням учасників Ачімовича, Андрича і Алексича, треба було оточити керівництво “ДФ”” і з ним висунутися до парламенту, потрапити до будівлі і повідомити про це. Підготовку до всієї операції здійснили Рістич, Богичевич і Велимирович”, — сказав прокурор.

Він додав, що учасники операції були з Сербії, інших країн регіону, а також були “іноземні елементи”, особистість яких встановити важко.

За словами прокурора, обвинувальний висновок у зв’язку зі спробою державного перевороту буде готовий до 15 квітня. Процес донедавна проводився проти 23 осіб. Після зняття на минулому тижні депутатського імунітету з лідерів Депутатського фронту Андрії Мандича та Мілана Кнежевича ця кількість зросла до 25 осіб.

Як повідомляла “Новинарня“, у січні Сербія затримала двох осіб через причетність до спроби держперевороту в Чорногорії.

Перед тим Росія нібито вибачалася за свою участь у заколоті в Подгориці.

Арешти заколотників сталися в Чорногорії в день голосування на виборах, 16 жовтня 2016 року, коли 20 громадян Сербії та іню прибули в цю країну з метою організації терактів, захоплення держустанов та арешту прем’єра Джукановича.

Як відомо, відносини між Сербією і Чорногорією залишаються напруженими після того, як в 2006 році Чорногорія вийшла з державного утворення Республіка Сербія і Чорногорія та проголосила незалежність.
Чорногорія визнала незалежність Республіки Косово, яку Сербія вважає своєю територією.

У травні 2016 року було підписано протокол про приєднання Чорногорії до НАТО.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.