Порошенко й Дуда обурені дозволом ЄС Газпрому більше качати в обхід України. ЗАЯВА

 

Президенти України Петро Порошенко і Польщі Анджей Дуда висловили обурення рішенням Єврокомісії, яке відкриває можливості для російського “Газпрому” збільшити обсяги постачання газу до Європи через газопровід OPAL в обхід України.
Про йдеться в спільній заяві президентів, підписаній за результатами переговорів 2 грудня у Варшаві, передає “Новинарня” з посиланням на прес-службу Банкової.

“Україна та Польща були вражені рішенням Єврокомісії від 28 жовтня 2016 року, яке відкриває можливості для “Газпрому” збільшити обсяги постачання газу до Європи в обхід України”, – йдеться в спільній заяві.

У документі також зазначено:

“Ми вважаємо, що рішення не відповідає правилам і принципам Енергетичного Співтовариства та суперечить досягненню фундаментальної мети організації – об’єднанню енергетично незалежної Європи. Воно підриває принцип, що міститься у Договорі про заснування Енергетичного Співтовариства, та правила конкуренції (стаття 18).

Більше того, воно порушує положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також дух політичної асоціації та поглибленої і всеохоплюючої економічної інтеграції.

Рішення Комісії щодо газопроводу OPAL підриває стратегію енергетичної безпеки ЄС, створює загрозу для енергетичної безпеки країн Центральної та Східної Європи, які залежать від газопостачань з одного джерела, а також перешкоджатиме створенню ефективного Енергетичного Союзу в Європі, метою якого є зменшення залежності від постачань російського газу, диверсифікація джерел і маршрутів газопостачань, а також дотримання спільної позиції на переговорах з третіми країнами – постачальниками енергоносіїв.

Воно створює реальні ризики для безперервного постачання газу між Польщею і Україною та суттєвого переспрямування існуючих газопотоків між іншими країнами.

Воно поглибить поляризацію дискусій на інші теми, оскільки заохочуватиме прихильників Росії у державах-членах та інституціях ЄС.

Воно порушить конкуренцію, оскільки додатково зміцнить переваги Росії:

  • ринкові позиції Газпрому, найбільш домінуючого гравця на ринку;
  • можливості Газпрому маніпулювати цінами на газ для окремих країн;
  • транзитний маршрут та джерело газопостачань.

Це рішення також закладає підвалини для будівництва газопроводу “Північний потік-2″, результатом чого може стати руйнування газотранспортної системи України, подальше порушення правил конкуренції та значне збільшення ціни на газ для споживачів.

У цьому контексті рішення ставить під загрозу енергетичну безпеку як ЄС, так і України, оскільки воно компрометує безпеку постачання.

Рішення ставить під сумнів спроможність та готовність ЄС дотримуватися власного законодавства та протистояти російському тиску.

Оптимізуючи доступ Газпрому та поставок з Росії на ринок природного газу ЄС, Європейський Союз дедалі заохочуватиме Росію до деструктивних дій на внутрішньому ринку ЄС та подальшого тиску з метою просування свого політичного порядку денного з ЄС та іншими країнами, зокрема Україною. ЄС також суттєво підірве зусилля, спрямовані на диверсифікацію газопостачань, що докладаються Україною та Польщею.

Таке рішення ЄК заохочує і надихає Росію продовжити свою тактику створення проблем з метою отримання поступок в інших сферах.

Рішення суперечить санкційній політиці ЄС, оскільки стимулює додаткові грошові надходження до Російської Федерації, одночасно обмежуючи прибутки України від транзиту газу.

Ми вважаємо, що це рішення має бути переглянуте, хоча і розуміємо, яким складним та болючим кроком це може бути.

Ми віддані захисту наших спільних інтересів за допомогою усіх відповідних правових механізмів.

Ми також закликаємо ЄС до подальшої підтримки інтеграції України з внутрішнім енергетичним ринком ЄС шляхом розбудови відповідної інфраструктури та інтерконекторів, що уможливить подальшу диверсифікацію постачань природного газу в Україну та лібералізацію енергетичного ринку України відповідно до принципів Договору про заснування Енергетичного Співтовариства”, – наголосили Порошенко та Дуда.

Нагадаємо, в кінці жовтня Єврокомісія дозволила “Газпрому” збільшити потужність на прокачування газу по газопроводу OPAL, який об’єднує “Північний потік” із газотранспортною системою Центральної і Західної Європи. Російському монополісту раніше були доступні тільки 50% потужності газопроводу.
Рішення ЄС дозволило російській компанії отримати доступ ще до 32% потужності труби і тим самим наростити експорт по цьому каналу в обхід України більш ніж на 9 млрд кубометрів газу.

Андрій Коболєв, голова правління НАК Нафтогаз України, заявив, що доступ Газпрому до OPAL може зменшити транзитну виручку України від прокачування газу на суму від 290 млн доларів до 425 млн доларів.

Читайте також:
Порошенко у Варшаві: назвав Дуду другом і домовився про інституцію доброго сусідства

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна