У Брюсселі стартують переговори між Україною, РФ і ЄС про поновлення закупівель російського газу

 

У п’ятницю, 9 грудня, після більш ніж річної паузи в Брюсселі поновляться тристоронні переговори щодо газових постачань між Україною, Росією і Євросоюзом.

Україна готова повернутися до закупівель російського газу за умови відмови “Газпрому” від контрактної умови take-or-pay (“бери або плати”), закладеної за прем’єрства Юлії Тимошенко. Про це пише “Економічна правда” з посиланням на російський “Коммерсант”.

Як зазначає видання, Москва планує вимагати відповідних поступок, наприклад, відмови Києва від антимонопольного штрафу в розмірі 6,4 млрд. доларів, накладеного на “Газпром”.

За даними видання, на переговорах з Єврокомісією російська сторона вказує на те, що, з огляду на більш холодну зиму, піки споживання в січні-лютому в Україні можуть бути такі, що перевищать технічні можливості відбору з підземних газосховищ. Рішенням могла б стати закупівля 1,5-4 млрд. кубометрів газу в “Газпрому”.

Нагадаємо, Україна вже понад рік не купує газ у РФ. “Нафтогаз” закуповує “блакитне паливо” в західних партнерів і завдяки цьому пережила без домовленостей із “Газпромом” минулу зиму.

Як відомо, глава “Нафтогазу України” Андрій Коболєв в останні два місяці не раз говорив, що компанія готова купувати газ в РФ за умови підписання додаткової угоди до контракту з “Газпромом”, яка скасувала б принцип take-or-pay.

За словами джерел, російська сторона має намір в обмін на підписання додаткової угоди вимагати відповідних поступок.
Зокрема, може бути порушено питання про скасування штрафу на 6,4 млрд. дол., який Антимонопольний комітет України виписав “Газпрому” за порушення на “ринку транзиту” через Україну.

Видання зазначає, що “Газпром” не готовий надавати Україні знижку, адже зараз ціна російського газу нижча, ніж поставки з ЄС, – приблизно 182 дол. проти 244 дол. за 1 тис. кубометрів (з урахуванням доставки до кордону України).

Якщо сторонам не вдасться досягти угоди, переговори, ймовірно, відновляться ближче до кінця зими, коли стане відомо рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, Антимонопольний комітет України вимагає від російської компанії ПАТ “Газпром” сумарно 172 млрд. гривень, включаючи штраф і пеню за несвоєчасну його сплату.
12 квітня “Газпром” подав позов у Господарський суд Києва із проханням визнати недійсним це рішення АМКУ. 13 квітня суд повернув цей позов без розгляду.
18 травня Київський апеляційний господарський суд залишив без змін цю ухвалу Господарського суду Києва, це ж рішення 13 липня підтвердив Вищий господарський суд. 13 вересня Верховний Суд України відмовив “Газпрому” у допуску цього позову до свого провадження.

Зі слів першого заступника голови АМКУ – державного вповноваженого Марії Нижник, під час розгляд справи “Газпром” указував на те, що в АМКУ немає компетенції розглядати це питання й що воно має розглядатися в Арбітражному інституті Торговельної палати Стокгольма.

Читайте також:
Порошенко й Дуда обурені дозволом ЄС Газпрому більше качати в обхід України. ЗАЯВА

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.