Заарештований в Італії за підозрою у підриві “Північного потоку” українець Сергій Кузнєцов заявив, що у той час перебував в Україні

Українець Сергій Кузнєцов, якого заарештували в Італії та звинуватили у нібито підриві газопроводу “Північний потік”, заявив на суді, що у день, коли стався інцидент, він перебував в Україні. Нитки 1 й 2 газопроводу “Північний потік” підірвали наприкінці вересня 2022 року.

Про це повідомило італійське медіа ANSA та підтвердив Суспільному адвокат та голова юридичної компанії “Катеринчук, Моор & Партнери” Микола Катеринчук.

Микола Катеринчук повідомив, що надає правову допомогу тим, кого намагаються звинуватити в підриві Північного потоку. Так в Італії він консультував сімʼю заарештованого Сергія Кузнєцова. Сам Кузнєцов під час засідання суду про запобіжний захід отримав від Італії безкоштовного адвоката, від якого відмовився.

Микола Катеринчук також повідомив, що під час засідання суду в Італії 22 серпня Сергій Кузнєцов відмовився від екстрадиції до Німеччини. Екстрадицію запросила прокуратура Німеччини.

Прокуратура Італії тим часом задовольнила прохання Німеччини про екстрадицію українця. Суд щодо екстрадиції призначили на 3 вересня.

Микола Катеринчук повідомив, що у Сергія Кузнєцова вже є адвокат, який його захищатиме.

“Адвокат контактувала з консульством України в Італії. Хотілось би, щоб консульство зайняло жорстку позицію по захисту законних інтересів громадянина України, якого звинувачують в такому тяжкому злочині й надало всю необхідну допомогу сім’ї”, — говорить Микола Катеринчук.

Він повідомив, що родина Сергія Кузнєцова, а саме його дружина, мали справу з “хамською” поведінкою поліції Італії під час арешту Кузнєцова.

Сергій Кузнєцов з дружиною та неповнолітніми дітьми прибули до Італії 13 серпня на відпочинок. 20 серпня його заарештували. Його дружину та дітей теж забрала поліція. Адвокат говорить, що поліція не надавала перекладача дружині, вимагала підписати документи італійською мовою та погрожувала арештом у випадку відмови від підписання. Усього її утримували понад 2,5 години, і лише після того, як українка почала знімати поведінку поліцейських на відео, за порадою Катеринчука, її відпустили. Також поліція не викликала консула до українки.

“Весь цей час Сергій перебував у СІЗО. Сьогодні його привезли на суд і обрали запобіжний захід — арешт”, — сказав Микола Катеринчук.

Також Микола Катеринчук зауважує, що українські дипломати “обходять питання” справ щодо підриву “Північного потоку” в Німеччині та Польщі. Тим часом росіяни активно використовують ці справи для дискредитації України у Європі.

“Вони це роблять саме зараз, коли обговорюють так звані мирні ініціативи, для того, щоб вбити клин між нами та нашими партнерами, як Європейський Союз”, — вважає адвокат.

Катеринчук говорить, що українські посольства та консульства у країнах Європи мають координувати ініціативи адвокатів, громадських організацій, громадських діячів щодо справ про “Північний потік”.

“Ми чекаємо заяву від Міністерства закордонних справ відносно всього цього. Тому що, просто так давати робити з нас цапа відбувайла, не можна. Я вважаю, що Північний потік — це, ну, геополітичний проєкт був і є і залишається”, — говорить Микола Катеринчук.

Адвокат також вважає, що німецькі правоохоронні органи опрацьовують лише одну версію — про аквалангістів на яхті, які заклали вибухівку на газопроводі, та не працюють над іншими версіями.

“Чому правоохоронні органи країн Європейського Союзу, я б сказав би, механічно виконують слідство. У випадку з дружиною Сергія це просто хамство, на яке треба реагувати, треба викликати посла, треба ноту протесту”, — пояснює необхідність залучення українських дипломатичних представництв до справи про “Північний потік” Микола Катеринчук.

Читайте також:
Ми зробимо все, щоб “Північний потік 2” не запрацював, – Мерц

Контекст: розслідування підриву “Північного потоку”

Наприкінці вересня 2022 року внаслідок підводних вибухів на трубопроводах “Північний потік-1” та “Північний потік-2” біля острова Борнгольм у Балтійському морі розпочався витік на чотирьох ділянках газопроводів у виключних економічних зонах Данії та Швеції.

Такими чином було припинено постачання газу в ЄС із Росії газогонами Nord Stream.

Росія звинувачувала у підриві Україну й США. Українська влада і польська сторона заперечили причетність до підривів.

Улітку 2025 року німецькі слідчі встановили сім осіб, які, на їхню думку, здійснили підрив газопроводу “Північний потік”. Одного з них затримали в Італії через кілька днів після встановлення особи. Ще один, за даними слідства, був українським військовослужбовцем і, ймовірно, загинув на війні.

Німеччина видала ордери на арешт загалом п’ятьох громадян України за підозрою у причетності до диверсії.

Затриманий в Італії громадянин України, колишній військовий Сергій Кузнєцов, який підозрюється німецькою прокуратурою у координації диверсії на газопроводах, під час суду заперечив свою причетність.

Володимира Журавльова також розшукували за європейським ордером на арешт, виданим німецьким судом. Адвокат, який представляє Журавльова, підтвердив, що його клієнт був затриманий у Польщі, в Прушкові 30 вересня.

Як пише RMF FM, німецька сторона стверджує, що виявила безпосередню причетність українця до вибуху газопроводу. Підозрюваний є інструктором з дайвінгу. За версією поліції, у вересні 2022 року він нібито “приплив із Ростока до Балтійського моря на яхті, потім занурився під воду та розмістив вибухівку на підводному трубопроводі”.

Затриманий в Італії Сергій Кузнєцов заявив на суді, що у день, коли стався вибух, він перебував в Україні.

Верховний суд Італії 15 жовтня задовольнив його апеляцію та скасував із поверненням на повторний розгляд рішення Апеляційного суду про видачу Кузнєцова Німеччині.

Читайте також:
Справа про підрив “Північних потоків”: арештованого в Італії українця екстрадують до Німеччини

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна