Ексгумацію жертв Волинської трагедії в Пужниках завершено: знайшли братську могилу з останками 42 людей

Процес ексгумації жертв Волинської трагедії в Пужниках Тернопільської області, яку проводила українсько-польська експедиція, завершили.

Про це розповіла керівниця української команди, археологиня ТзОВ “Спеціалізована установа “Волинські старожитності” Аліна Харламова в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Під час ексгумації археологи знайшли братську могилу, де лежали останки 42 осіб. Серед них приблизно 10 дітей.

“Причому троє з цих дітей взагалі маленькі, віком до 3 років. Серед дорослих приблизно половина жінок і половина чоловіків”, – зазначила  Харламова.

За її словами, спочатку провели велику підготовчу роботу: збирали свідчення очевидців тих подій, вивчали історичні документи. Потім велися пошукові роботи, поки врешті вдалося натрапити на край цієї братської могили. Саму ексгумацію провели наприкінці квітня – на початку травня.

У польської сторони були списки людей, які могли перебувати в цій братській могилі. Тобто тепер будуть встановлені конкретні імена людей, які там були поховані.

Пізніше проведуть генетичну експертизу, завдяки якій, ймовірно, вдасться встановити імена осіб, яких знайшли.

Перевозити останки людей до Польщі не будуть. Їх перепоховають там же, у Пужниках. На думку Аліни Харламової, це логічно, бо ці люди все життя прожили саме в цій місцевості.

Контекст

У квітні 2025 року в колишньому селі Пужники на Тернопільщині почалася перша за багато років ексгумація жертв Волинської трагедії. Це стало можливим після довгих перемовин між Україною та Польщею – всі дійшли згоди, що необхідно гідно вшанувати загиблих.

Село Пужники було засноване в XIX столітті польськими переселенцями з Надвіслянського краю. До Другої світової війни тут жило понад 1000 людей, переважно поляків. Під час Другої світової війни і без того непрості відносини між українцями та поляками ще загострилися. У лютому 1945 року село зазнало нападу, внаслідок чого загинуло близько 80 осіб, переважно жінок і дітей. Ті, хто вижив, виїхали – але до Польщі. У 1949-му радянська влада ліквідувала село, і воно зникло з карти України.

У 2017 році Україна наклала мораторій на ексгумацію польських жертв Волинської трагедії через загострення історичних суперечок. Лише у 2024 році після домовленостей між міністрами закордонних справ України та Польщі мораторій було знято. Це дозволило розпочати підготовку до ексгумаційних робіт у Пужниках.

Ексгумаційні роботи розпочалися 24 квітня 2025 року. Участь у них брали спільні українсько-польські команди археологів, антропологів. В травні роботи завершилися.

Читайте також:
Український історик у відповідь президенту Польщі Дуді: “Українці не є нацією вбивць! Ми просто любимо свободу”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна