Не той Hwasong. Корейські ракети KN-23 на озброєнні Росії значно вдосконалилися, але все одно масово вбивають цивільних: висновки експертів

 

автор: Дмитро Лиховій
для “Новинарні

“У вас немає козирів”, – сказав президент США Трамп президентові України Зеленському у Вашингтоні 28 лютого, маючи на увазі, що козирні карти для війни – на руках у Путіна. Один із таких “козирів” прилетів по Києву через два місяці після тієї суперечки.

Починалася доба 24 квітня 2025 року. Місто намагалося спати, однак для всієї країни було оголошено ракетну та дронову тривогу. Чверть на другу ночі. Тиша столиці була розірвана гуркотом “прильотів” та “виходами” ППО. Одна з ворожих ракет влучила просто в житловий будинок по провулку Кременецькому, 5, що у Святошинському районі.

Російським “козирем” виявилася північнокорейська балістична ракета KN-23. Вона повністю, фактично до фундаменту зруйнувала сонну “сталінку” та, як пізніше з’ясується, вбила 13 мешканців.

Загинули 17-річний студент Данило Худя, його мама Вікторія та батько Олег; брат і сестра Козлови – 19-річна волонтерка, випускниця коледжу Софія і 21-річний студент Микита; 27-річна косметологиня Дарина Божок; 33-річний слюсар “Київгазу” Віталій Шурхай; 44-річна Анна Поліщук у декреті; 48-річний прикордонник Олександр Майсюра; 84-річна пенсіонерка Олена Лонівна та ще троє киян.

Це була щонайменше 107-ма ракета виробництва КНДР, запущена по території України росіянами.

Порівняно з пусками ракет типу KN-23/24 у 2023-2024 роках, ця, з провулку Кременецького, спричинила найбільше людських жертв.

Про те, як за останні півтора роки змінювалися характеристики ракет KN-23/24 та як саме Росія застосовує залізяччя з Північної Кореї, “Новинарні” розповіли українські військові фахівці. Спойлер: ця зброя справді потужна, і вона стає дедалі влучнішою.

Корейські ракети проти України: початок

Пам’ятаєте, у 2022-2023 роках було популярним запитання до військових експертів “скільки ще ракет залишилося в Росії для ударів по нашій території”? У перший рік повномасштабної війни середня інтенсивність залпу з РФ становила приблизно 70-75 ракет, і в грудні 2022-го начальник ГУР МОУ Кирило Буданов припускав, що за таких умов у росіян залишилося ракет “на два-три” масовані удари. Відтак і розвідка, і багато аналітиків очікували, що Москву підтримає Тегеран, надавши чи продавши сотні іранських балістичних ракет малої дальності “Фатех-110” та “Зольфагар”.

Однак минув час, і наприкінці 2023 року ракети для порятунку “другої армії світу” прийшли не з Ірану, а з іншої автократії, яка перебуває під санкціями Заходу. Із КНДР.

І це було неочікувано.

Згадайте, восени 2023-го наші аналітики навіть поставку до РФ корейських артилерійських снарядів зустрічали не просто зі скепсисом, а брали на кпини: що може запропонувати країна, в якій вантажівки їздять на дровах? Мовляв, б/к з Північної Кореї – криві й косі неліквіди, які не вилітають із гармат, а якщо й вилітають, то не розриваються і не влучають куди треба.

А зараз, навесні 2025-го, за даними розвідки, КНДР постачає Росії приблизно половину всіх артилерійських снарядів, які армія орків використовує на війні проти України. І в деяких військових частинах РФ – від 75% до 100% снарядів із КНДР.

Так само суттєвим доважком до ракетного арсеналу Кремля стала балістика виробництва Північної Кореї.

Почалося з того, що 4 січня 2024 року тодішній речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що за даними розвідки, Росія використала балістичні ракети КНДР під час атак по Запоріжжю та Харкову.

Перший удар ракетою виробництва Північної Кореї по Україні 30 грудня 2023 року. Інфографіка Ради нацбезпеки США

“30 грудня 2023 року російські війська запустили щонайменше одну з цих північнокорейських балістичних ракет по Україні. Ця ракета, схоже, впала у відкритому полі в Запорізькій області”, – поінформував Кірбі про першу спробу росіян застосувати ракетну зброю від Кім Чен Ина.

Від іншої ракети, що вдарила по центру Харкова 2 січня 2024-го, неподалік від майдану Свободи, “залишилися дуже великі частини, зокрема хвостова частина. По якій ми змогли зрозуміти, що це не типова [російська] ракета “Іскандер[-М]”, – розповідав речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Корейська ракета в Харкові, початок січня 2024 року. Фото: обласна прокуратура

“Ця ракета є трохи більшою, ніж “Іскандер”, буквально на 10 мм в діаметрі. Відрізняється внутрішньо: це обмотка дротів, оскільки на “Іскандері” є захист від РЕБ, спеціальне керування. Тут воно відсутнє, тут дроти просто йдуть всередині цієї ракети”, — пояснював Чубенко.

Тоді експерти й почали розуміти, що йдеться про корейський виріб.

У Запоріжжі дев’ятеро людей загинули та 13 поранені. У Харкові смертельних жертв виявилося троє (зокрема 84-річна заслужена артистка України Вікторія Тимошенко), 61 людина зазнала поранень.

Майже одразу після того ракетного удару зазнали околиці Покровська на Донеччині. Як ми тепер знаємо, то був перший підтверджений випадок, коли корейська ракета типу KN-23 / KN-23A / KN-24 влучила в житловий будинок (приватний) і повністю зруйнувала його.

Руїни під Покровськом після ракетного удару 6 січня 2024 року. Фото: ГУ ДСНС Донеччини

Унаслідок тієї атаки по житловій забудові в Покровську і селі Рівне загинули 11 осіб, з них п’ятеро дітей. Гинули цілими родинами. Було поранено не менше 10 людей.

10 січня 2024 року міністри закордонних справ 47 країн засудили постачання Північною Кореєю балістичних ракет Росії.

Мине ще рік, і начальник ГУР МОУ Буданов розповість, що Пхеньян уже передав Москві 148 балістичних ракет малої дальності KN-23, а протягом 2025 року планує передати ще щонайменше 150.

Дослідники тримають Hwasong

Ми розмовляємо в ситуаційній кімнаті, де працюють спеціалісти однієї із структур при Офісі Генерального прокурора України.

На стендах, під склом — фрагменти ракет різних типів, якими по нас била і б’є Росія. Серед них і KN-23. Поруч зі шматком “Орєшніка”.

До цієї команди ввійшли 24 військові фахівці, щоб надавати професійний супровід прокуратурі та СБУ в розслідуванні воєнних злочинів Росії, зокрема ракетних ударів. Спеціалісти групи виїжджають на місця “прильотів” для ідентифікації типу озброєння та напрямку атаки; аналізують структуру російського командування для встановлення осіб, відповідальних за злочини; працюють із супутниковими знімками, уламками боєприпасів, іншими технічними даними. Ця міжвідомча команда також навчає слідчих і прокурорів, готує методичні матеріали, щоб підвищити якість документування воєнних злочинів, поліпшити якість опитування військовополонених відповідно до норм міжнародного права тощо.

Після демонстрації на параді 2018 року KN-23 було вперше випробувано у травні 2019-го біля Вонсана, що на південному сході КНДР. Тоді ракета досягла апогею 60 км та дальності 240 км. Ілюстративне фото

Офіційна назва ракети, яку ми обговорюємо — Hwasong-11Ga. Вона ж KN-23, твердопаливна тактична балістична ракета малої дальності виробництва Північної Кореї, що має одноступеневий двигун.

Розробка 2018 року з подальшими допрацюваннями. Імовірно, конструктори KN-23 використали готові напрацювання з іншої країни.

Як і російський “Іскандер-М”, на якого KN-23 дуже схожа зовні, “кореянка” має квазібалістичну траєкторію та досягає висоти близько 50-60 км.

Довжина KN-23 — від 8,7 до 9,8 метра, діаметр двигуна — 1,1 метра (тобто ця ракета істотно більша за “Іскандер”). Загальна маса ~3415 кг.

Бойова частина може бути звичайна, унітарна або касетна, або ядерна.

Запуск здійснюється з колісної транспортно-пускової установки.

Відомо, що в пусковій установці KN-23 (KN-24), подібно до “Іскандер-М”, розташовуються дві ракети. Крім того, імовірно, до складу батарей ракетного комплексу KN-23 (KN-24), крім безпосередньо ПУ, включені дві транспортно-заряджаючі машини, командно-штабна машина, машина регламенту й технічного обслуговування, машина для обчислення польотного завдання та життєзабезпечення.

Згідно з довідниками, вважається, що дальність польоту ракети Hwasong-11Ga становить близько 450 км із бойовою частиною вагою 500 кг, а з меншим корисним навантаженням можна збільшити дальність дії до 690 км.

Але одна справа — тактико-технічні характеристики, заявлені на папері. Тоді як військові специ могли б суттєво підкоригувати написане у Вікіпедії. Адже досліджують реальні застосування реальних ракет KN-23 / KN-23A / KN-24, відстежують результати їхньої модернізації та тримають у руках деталі.

Ракети Hwasong-11Ga (KN-23) на параді у Пхеньяні

“Коли дивишся на ці уламки – таке враження, що ракету клепали у 1970-х. Зварні шви на корпусі – як мій палець. Нумерація набита так, наче діти керном її набивали. Допиляно напилками вручну. Ніякої тобі точності обробки деталей. А ось коли беремо для порівняння шматок “Іскандера”, одразу видно вищі технології”, – розповідає один із військових спеціалістів.

Чи видно в KN-23 російські, китайські сліди? Та що там казати! “Одна з цих ракет була майже неушкоджена, лягла в полі без розриву. Ми її виявили і повідомили науково-дослідні установи. Ті провели відповідні дослідження й ідентифікували деталі. Так з’ясувалося, що близько ста деталей у ракеті – походженням зі США“, – коментує фахівець. Ідеться переважно про частини подвійного призначення, отримані через треті країни.

Попри архаїчну збірку, ракети KN-23 виявилися дуже складними цілями для нашого ППО. Чому? Тому що це балістика, яка має дуже високу швидкість під час заходу на ціль – близько 2500 км/год. Тоді як переважна більшість наявних зенітних ракетних систем націлені на інакші типи загроз.

Це зовсім не аналог “Іскандера”, як дехто вважає на підставі комунікації Повітряних сил. Коли ПС ЗСУ повідомляють про атаку ворога з використанням ракет “Іскандер-М”/KN-23, ідеться лише про виявлений тип засобу ураження: балістика. Тоді як розрізнити “росіянина” і “кореянку” можна лише згодом, після дослідження уламків та інших слідів на землі.

Наразі ракета KN-23 потужніша за “Іскандер-М” удвічі, адже, за висновком наших дослідників, має бойову частину вагою 900-1000 кг – проти 480 кг в “Іскандера”.

При такій великій потужності перша партія корейських ракет відрізнялася дуже великою неточністю.

Ідеться про ракети KN-23, якими росіяни стріляли практично до кінця 2024 року: їхня влучність де-факто становила плюс-мінус 3 км.

“Тобто вони ціляться в одне місце, а ракета іде в переліт, недоліт, вліво, вправо – до 3 тисяч метрів були можливі відхилення. Тоді як в “Іскандера” цей показник раніше становив приблизно 100-200 метрів, а тепер близько 50-ти”, – пояснює експерт.

У багатьох випадках такі атаки “корейцями” були марними, припадали на відкриті території або населені пункти.

Серед підтверджених випадків застосування ракет KN-23 (KN-24) по цивільних об’єктах та житлових об’єктах варто назвати також зокрема:

  • обстріл Павлограда на Дніпропетровщині 23.01.2024 (один загиблий);
  • “приліт” по селу Рожівка Броварського району на Київщині 11.08.2024 (загинули 35-річний батько з 4-річним сином, троє людей зазнали поранень);
  • кілька обстрілів по Дніпру – 26.08.2024, 02.09.2024 (по одному загиблому, загалом шість поранених);
  • по місту Васильків Київської області 31.12.2024 (один загиблий та один поранений);
  • обстріли Запоріжжя 18.01 та 23.01.2025 (по одному загиблому, загалом 18 поранених) тощо.

Але коли йшлося про великі об’єкти – як, наприклад, нафтопереробний завод чи аеродром – траплялися й ураження з руйнуваннями.

Ті ракети, що долітають до Києва і Василькова, – це моделі KN-23 або KN-23А. Вони відрізняються більшою дальністю дії, констатують експерти.

А ті, що прилітають на Запоріжжя, Дніпропетровщину, Харківщину, можуть бути також моделі KN-24, меншої дальності.

“Загалом, це дуже потужна, але дуже неточна ракета. Відповідно, від неї дуже великі руйнування і число жертв”, – кажуть дослідники.

Диктатори двох країн Володимир Путін і Кім Чен Ин на Далекому Сході РФ, 13 вересня 2023. Якраз після тієї зустрічі російська армія отримала від КНДР не лише артилерійські снаряди, а й балістичні ракети. Фото: АР

Однак є погана новина. Після грудня 2024 року ракети KN-23 / KN-23А / KN-24 стали прилітати значно точніше. Але тепер їхня точність становить ~100-300 метрів.

“Тобто її (ракету KN-23) вдосконалюють. Це одна й та сама ракета, але в ній поліпшується система наведення. Напевно, там росіяни допомогли, допиляли. Скоріш за все, поставили їм свою систему наведення”, – коментує спеціаліст, який попросив не розголошувати його ім’я.

“Суть проблеми корейської ракети полягала в тому, що вона йшла на велику дальність, але в космосі майже не управлялась. Ракета прилітала в район цілі, а в її системи наведення помилка була така, що вона ціль просто не вибирала. Ми часто бачили, коли розкладали її у відеосигналах, що вона взагалі летіла отак, коли її намагалась вивести на ціль”, – розповідає дослідник і показує руками неточну траєкторію.

Однак тепер ситуація змінилася. “Стали влучати, напевно, 70% ракет”, – кажуть дослідники.

За даними військових спеців, з останніх 30 корейських ракет 2025 року ~25 ракет влучили в безпосередній радіус цілей. А це переважно важливі об’єкти промислової інфраструктури.

Висновки з “прильоту” 24 квітня

Свої висновки щодо застосування ракет KN-23 (KN-24) дослідники підтверджують за інформативними уламками шляхом їх порівняльного аналізу, характером та обсягом руйнувань (розмір вирви, уражаюча дія), віддаленням від імовірного місця пуску (перевищує дальність пуску відомих балістичних ракет, які перебувають на озброєнні в РФ), особливістю траєкторії польоту (швидкість польоту, відсутність маневрування).

Відтак визначено, що запуск балістичної ракети, ідентифікованої як KN-23 (KN-24) виробництва Північної Кореï, яка вщент зруйнувала житловий будинок у провулку Кременецькому, 5 у Києві, було здійснено з напрямку 260°, із того самого району у Воронезькій області РФ, що й попередні пуски: н.п. Острогожськ, Нововоронеж, Лиски.

Читайте також:
ЗСУ атакували ППД 448-ї ракетної бригади Росії на Курщині, яка у Вербну неділю вдарила по Сумах

Щодо власне обстрілу

У результаті влучання один житловий будинок зруйнований повністю, він не підлягає відновленню. У радіусі 300 метрів від місця влучання отримали пошкодження ще приблизно 15 будинків (переважно вибиті вікна й двері, побиті дахи).

Унаслідок цього удару загинуло загалом 13 людей, отримало поранення близько 90 осіб.

За оцінкою спеціалістів, імовірно застосовувалася ракета KN-23 (KN-24) з осколково-фугасною бойовою частиною з встановленням підривника на фугасну дію – при такій постановці засіб ураження розривається через певний проміжок часу після контакту з перешкодою (що підтверджується великою руйнівною дією).

Здогадно, противник використав цю ракету по ДП “Акціонерне товариство “Антонов”, територія якого починається приблизно за 600 метрів від будинку №5 по провулку Кременецькому.

“Але у зв’язку з тим, що балістична ракета KN-23 (KN-24) є неточною та має низьку надійність, вона відхилилася від цілі та влучила в житлову будівлю”, – ідеться у висновку військових спеціалістів.

Це все, що залишилося від житлового будинку на пров. Кременецькому, 5 у Києві після ракетного удару 24 квітня 2025 року. Фото: ДСНС

Деякі уламки, знайдені біля зруйнованого будинку, військові спеціалісти порівняли з іншими уламками, які були вилучені на інших місцях “прильотів” та ідентифіковані як уламки ракет KN-23 (KN-24). Вони дозволили отримати більше інформації та зробити нові висновки про модернізацію та можливості застосування корейських балістичних ракет армією Росії.

Ілюстрація надана групою ОГП для “Новинарні

Оновлена статистика застосування і порушення МГП

“Важкі уламки ракети (до 10 кг) були виявлені на відстані 800 м від вирви. Через потужну фугасну бойову частину (500-1000 кг у тротиловому еквіваленті) такі ракети становлять велику загрозу для щільної міської забудови і критично важливих об’єктів цивільної інфраструктури, можуть збільшити руйнування та кількість людських смертей”, – сказано у висновку.

Попри їх удосконалення, вже у 2025 році корейські ракети приблизно 11 разів застосовувалися по цивільних об’єктах та житлових будинках.

Загалом унаслідок влучань ракет KN-23/24 щонайменше 30 людей загинуло та 134 особи отримали поранення. І це лише офіційно підтверджені випадки — на місцях були знайдені ідентифіковані уламки.

Фотогалерея ДСНС, “Суспільного”, КМВА, ЮНІСЕФ (гортайте):

- Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (3) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (5) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (14) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (13) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (12) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (10) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (9) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (7) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (6) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (8) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (4) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (2) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (1) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року -- (2) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року -- (1) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року - (2) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року -- (1) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року - (3) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року - (1) - Київ. Рятувальні роботи на місці будинку, зруйнованого внаслідок ракетної атаки РФ 24 квітня 2025 року (11)
<
>

За припущенням фахівців, цього разу корейська ракета відхилилася від планованої цілі майже на 900 метрів. Це фатальна похибка в умовах щільної міської забудови.

Таке застосування корейських ракет є кричущим порушенням Міжнародного гуманітарного права, адже воно:

  • порушує принцип розмежування (всі сторони збройного конфлікту зобов’язані розрізняти цивільних осіб та комбатантів, а також цивільні об’єкти та військові цілі),
  • порушує принцип пропорційності (заборонено нападати, якщо очікувана шкода цивільному населенню буде надмірною щодо очікуваної військової переваги),
  • порушує заборону невибіркового застосування зброї (зброя, яка не може бути націлена з точністю або завдає ударів по великій площі без вибору цілей, заборонена до застосування).

Якщо ж ідеться про умисні атаки на цивільне населення – це тим паче воєнний злочин, про що свідчить стаття 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Читайте також:
Чотири порушені принципи. Що сталося в Сумах на Вербну неділю і хто винен

Щодо корейської допомоги агресору

“Ми впевнено стверджуємо: Північна Корея не лише поставляє ракети Росії, а й удосконалює їх спільно з російськими фахівцями”, — говорять представники дослідницької команди.

Опираючись на їхні висновки, свою заяву вже 25 квітня зробив президент Володимир Зеленський.

“Триває зʼясування всіх деталей щодо ракети. Але вже зрозуміло, що це балістика з Північної Кореї. Недостатність тиску на Росію дає їм змогу завозити такі ракети й іншу зброю і застосовувати тут, у Європі. Недостатність тиску вже на Північну Корею і її спільників дає змогу виробляти, зокрема, такі балістичні ракети. В ракеті, що вбила киян, було щонайменше 116 компонентів, які завозяться з інших країн, і більшість із них, на жаль, вироблена американськими компаніями”, – заявив Зеленський.

Показово, що наступного дня, рапортуючи про нібито “повне звільнення” Курської області, начальник генштабу збройних сил РФ Валерій Герасимов уперше визнав участь КНДР у війні проти України: “…Пліч-о-пліч з російськими військовими воювали військовослужбовці з КНДР, які проявили себе найкращим чином”.

Тобто ідеологічний союз двох авторитарних режимів вийшов на новий рівень.

Жива сила, артилерійські снаряди, мінометні боєприпаси, удосконалені балістичні ракети з Північної Кореї – це, фактично, геймченджери,

без яких співвідошення сил та лінія бойового зіткнення на російсько-українській війні були б зовсім не такими, як є зараз.

Загалом, за висновками військових спеціалістів, збройні сили Росії застосували по Україні з 30.12.2023 по 24.04.25 як мінімум 107 ідентифікованих ракет KN-23/24. Реально їх могло бути більше, просто не всі вдалося виявити й ідентифікувати.

Експерти, спираючись на дані розвідки, зазначають, що сама Росія зараз виробляє дві-три одиниці “723-х” на день, тобто балістичних ракет 9М723 (“Іскандер-М”). За словами Буданова, Північна Корея за два роки може постачити Путіну близько 300 штук своїх “хвасонгів”.

Висновок керівника дослідницької команди: для Росії корейські ракети – це додатковий чинник, щоб посилити свої спроможності, коли власне виробництво обмежене.

Загалом, отримані дані свідчать, що російські ракетні підрозділи не знижують норму боєкомплекту, який є на озброєнні. Давніші ракети вони відстрілюють, натомість привозять новіші, закладають на зберігання, потім застосовують, і так по колу. Все відповідно до керівних документів. На випадок нової великої війни.

“Але їм потрібно зараз уражати більше цілей – і ЛБЗ, і тилові склади. Їм потрібна вся Україна на тій дальності, що вони можуть охопити [балістичними ракетами]. Тобто ось такі важливі об’єкти вони намагаються виносити за допомогою “Іскандерів”, їм цього не вистачає. Тому вони і взяли таку допомогу в північнокорейців”, – пояснює військовий спеціаліст.

Крім іншого, наші військові спеціалісти мають інформацію про застосування росіянами північнокорейських 240-мм РСЗВ М1991 (аналог “Урагана”), а також 170-мм САУ М-1978 “Коксан”. 120-мм міни в росіян зараз приблизно на 50% із Північної Кореї. 120-мм реактивні снаряди – на 70-80%. А 130-мм снарядів, напевно, від 90% до 100% корейських.

“У противника зараз проблема з боєприпасами, навіть із корейськими. Сто відсотків, що без допомоги КНДР Росія не змогла б зараз стріляти, – наголошує генерал Криштун і додає: – Тобто в росіян насправді немає власних “козирів”, їм їх надають північні корейці та іранці“.

Точність — не завжди головне. Достатньо потужності й байдужості

Загиблі 24 квітня 2025 року внаслідок влучання ракети KN-23 у Києві, чиї фото вдалося знайти журналістам

…27-річну Дарину Божок (Карпенко) поховали в рідній Білій Церкві. Красива молода жінка працювала у столичному космецевтичному просторі “A’s Laboratory”, любила малювати.

Унаслідок ракетного удару 24 квітня Олег, чоловік Дарини, дивом залишився живим. Тіло його дружини ще довго шукали в руїні.

“Не стало моєї дитинки, моєї дівчинки, моєї красуні, моєї принцески. Нехай будуть прокляті всі рашисти на світі”, – написала в соцмережі Наталя Кубрик, мама загиблої Дарини Божок.

…Із п’ятої ранку до вечора однокласники 17-річного студента Київського авіаційного фахового коледжу Данила Худі чергували біля завалів: може, рятувальники знайдуть Даню від завалами ще живим. Але дива не сталося. Працівники ДСНС підтвердили загибель підлітка.

“Він був найкращим другом. Учора він вигулював мою собаку. А тепер його просто немає. У це важко повірити. Усі плачуть і не можуть усвідомити, що так сталося…”; “Даня був такою людиною, якої я не бачив ніколи. Він був завжди на позитиві, постійно грав з нами у футбол на 185-й школі. Він мені навіть допомагав із роботою, бо працював на Glovo”, – розповіли товариші журналістам.

За кілька днів сотні людей зберуться у крематорії Байкового кладовища, щоб провести в останній путь Данила та обох його батьків – маму Вікторію, працівницю мультимаркета “Аврора”, і тата Олега, військового.

Олег із 2022 року служив у танкістах, згодом був поранений, проходив реабілітацію.

Родина мешкала на першому поверсі будинку. Вижила молодша сестричка Дані – вона потрапила до лікарні.

Священник відспівує загиблу сім’ю Худів. Фото: Новини.live

У Людмили Рябовун загинула мама, Олена Лонівна. Жінці цього року мало виповнитися 85.

“Хоч вона і старенька була, але жвава і вмирати не збиралася. Але цієї ночі знову Росія атакувала нашу Україну, влучила ракета в наш будинок і моя мама загинула. Я ненавиджу Росію. Вже стільки горя вони принесли нам, стільки дітей загинуло, людей”, — розповіла пані Людмила “Суспільному“.

Друзі загиблого обіймають одне одного після того, як тіло дістали з-під завалів. Київ, 24 квітня 2025 року. Фото: “Суспільне Новини”, Оксана Сенів

Тринадцять українців загинули від удару однією ракетою виробництва комуністичної Північної Кореї, якого тієї ночі завдала по Києву Росія.

KN-23 сьогодні — це не просто зброя. Це символ того, як світові автократії знаходять спільну мову у війні проти вільно світу. І не отримують належної відсічі. А Україна не отримує від союзників необхідні системи протиракетної оборони.

Ракети, зроблені в країні, де зварні шви виглядають як привіт із 70-х, є страшним нагадуванням про те, що точність — не завжди головне. Іноді достатньо потужності й байдужості.

Читайте також:
“З корейського – тільки метал”. Найважливіші деталі ракет КНДР, якими Росія б’є по Україні, виробляються Заходом, – CNN

У ГУР показали іноземні компоненти у північнокорейських ракетах KN-23/KN-24, якими РФ б’є по Україні


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.