автор: Леся Шовкун
Отже, хоча офіційних коментарів обмаль, зараз уже маємо певну ясність щодо подій у Сумах на Вербну неділю.
Вчинивши ракетний удар по місту 13 квітня, Росія скоїла черговий воєнний злочин, порушивши базові принципи розмежування і пропорційності застосування зброї, а також заборони на невибіркові атаки та атаки освітніх закладів.
За останніми даними, внаслідок російської атаки на Суми загинули 35 людей, двоє з яких – діти.
Серед 127 постраждалих, котрі звернулися до медиків, – 18 дітей. У стаціонарі перебувають 44 пацієнти, з них десятеро дітей. Стан десяти постраждалих – важкий (з них дві дитини та восьмеро дорослих). Ще 35 людей – у стані середньої тяжкості, решта мають легкі травми.
Виправдання Росії немає.
Водночас кількість жертв могла б бути меншою, якби у прифронтовому місті ретельніше дотримувалися заходів безпеки. Принаймні такий висновок напрошується зі звільнення голови Сумської обласної держадміністрації через два дні після трагедії.
Розберімо хронологію подій та їхнє правове та політичне трактування детальніше.
Приблизно о 10:20 у Вербну неділю, 13 квітня, російська армія завдала ракетного удару по центру міста Суми.
Удари по Сумах були завдані балістичними ракетами типу “Іскандер-М/KN-23” розрахунками 112-ї та 448-ї ракетних бригад із території Воронезької (н.п. Лиски) та Курської (н.п. Лєженьки) РФ відповідно, повідомив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
Одна балістична ракета, у фугасному спорядженні, влучила в конгрес-центр Сумському державного університету та пробила його дах. За три хвилини друга ракета, в касетному спорядженні – для ураження великої площі – прилетіла за 150 метрів віддалік та вибухнула в повітрі. Її уламки сильно посікли зовнішні стіни будівель.
Крім того, за даними міської ради, вибито майже 500 вікон у 25 житлових будинках, є пошкодження у дев’яти адмінбудівлях. Деякі будинки, які залишились без газу, світла, тепла. Спалено багато авто.
Саме від шрапнелі з другої ракети загинуло та зазнало травм найбільше людей. Цей приліт стався вже після того, як першим пораненим почали надавати допомогу.
Мер Конотопа Артем Семеніхін звинуватив начальника Сумської ОВА Володимира Артюха в тому, що той організував нагородження військовослужбовців 117-ї бригади тероборони в конгрес-центрі СумДУ.
Військові в момент удару були в укриттях, натомість постраждали цивільні. Зокрема багато пасажирів – але не всі – загинули в “автобусі смерті” рейсу №62 КП “Електроавтотранс”, який проїздив вулицею повз місце вибуху (деякі ЗМІ помилково назвали цей транспорт тролейбусом).
Однією з жертв ракетного удару став водій автобуса Микола Леон.
Двоє пасажирів – 69-річний Володимир Бойко та 13-річний Кирило Ілляшенко – хоча самі зазнали поранень, намагалися розблокувати двері в автобусі, який загорівся спереду, щоб допомогти вибратися тим, хто вижив.
Згорілий автобус №62 внаслідок російської ракетної атаки по Сумах 13 квітня 2025. Фото: Кордон.Медіа
“Я вирішив поїхати поставити свічки за хлопців… Саме під’їхав 62-й автобус, я сів, і ми поїхали. Доїхали до 4-ї школи, і тут почули вибух. Всі почали дивитися в смартфони, прочитали, що це приліт, автобус поїхав далі, і доїхали до Банківської академії”, — розповів Бойко в коментарі “Суспільному”.
Чоловік зазначив, що того дня була Вербна неділя, багато містян поверталися з богослужіння, тож автобус був переповнений.
Саме тоді, коли транспорт під’їхав до одного з корпусів державного університету, пролунав повторний вибух.
“Люди кричали… В мене була перша реакція, відкрити двері, щоб люди могли вийти. Всі двері заблоковані — не відкриті. Я ж не знав, що водій вже неживий. І тут молодий хлопчина, спортивний хлопець – з’ясувалося потім уже, що він карате займається (Кирило Ілляшенко) – таким стрибком гімнастичним вистрибнув у вікно. Я пробую, а в мене не виходить відчинити двері. Я йому крикнув: “Допоможи відчинити”. Він почав штовхати, а я зсередини тягнути ті двері, і нам половинку вдалося відкрити. А другу не вдалося, бо там літні жінка і чоловік поранені лежали і вони заблокували, неможливо було”, — розповів пан Володимир.
“…Від водія до середніх дверей лежали загиблі. Я вийшов — на тротуарі лежали люди — це страхіття. Люди лежали, дівчинка лежала, загинула. Поранення були жахливі. Просто жахливі”, — додав Бойко.
За даними журналіста Юрія Бутусова, серед 35 загиблих у Сумах – двоє військових, але це “випадкові жертви”.
“На заході були присутніми близько 20 осіб, серед яких – голова Сумської облдержадміністрації Володимир Артюх та представник командування Сухопутних військ ЗСУ. Але ніхто з них не постраждав”, – дізнався Бутусов.
Одним із загиблих військових у Сумах виявився полковник Юрій Юла – командир 27-ї реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського. Про його загибель під час обстрілу Сум наступного дня повідомили сайти Бердичівської райради та РДА – там він свого часу служив заступником комбрига 26-ї артбригади. З обох сайтів інформація згодом була видалена, але скріншоти залишилися.
Нардепка Мар’яна Безугла заявляла про “шикування” військових, однак це обвинувачення не має під собою підстав.
Безугла вкотре наразилася на шквал критики в українських соцмережах. Російські пропагандисти використали позицію депутатки від “Слуги народу” для того, щоб виправдати удар нібито “по великому скупченню військових”.
Основною версією російської пропаганди був удар по “нараді командного складу ОТУ “Сіверськ”.
Начальник ОВА, 66-річний генерал-лейтенант у відставці Артюх 14 квітня в коментарі “Суспільному” визнав факт нагородження військових під час обстрілу Сум, однак заперечив свою причетність до організації заходу.
15 квітня Кабмін погодив звільнення Артюха з посади.
Міжнародне гуманітарне право, зокрема Женевські конвенції 1949 року та Додаткові протоколи до них, а також звичаєві МГП, визначають чіткі правила ведення війни, що включає:
Усі сторони збройного конфлікту зобов’язані розрізняти між цивільними особами та комбатантами, а також між цивільними об’єктами та військовими цілями.
Порушення принципу розмежування:
Заборонено нападати, якщо очікувана шкода цивільному населенню буде надмірною щодо очікуваної військової переваги.
Порушення принципу пропорційності:
Зброя, яка не може бути націлена з точністю або завдає ударів по великій площі без вибору цілей — заборонена до застосування.
Касетна зброя (кластерні боєприпаси):
Згідно з Додатковим протоколом І (стаття 52), об’єкти, що мають цивільне призначення (школи, лікарні, університети), мають особливий захист. Конгрес-центр СумДУ — частина освітньої інфраструктури.
Конгрес-центр СумДУ після ракетної атаки росіян 13 квітня 2025. Фото: Кордон.медіа (Суми)
Женевська декларація про безпеку шкіл (Safe Schools Declaration) також зобов’язує сторони конфлікту утримуватись від атак на заклади освіти.
Так, і неодноразово. Адже умисні атаки на цивільне населення – це воєнний злочин, про що свідчить стаття 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).
Використання невибіркової зброї в місцях масового скупчення людей теж підпадає під юрисдикцію МКС.
Україна передала вже понад тисячу доказів таких атак до Міжнародного кримінального суду. Сумський інцидент буде частиною майбутніх розслідувань проти вищого військового і політичного керівництва РФ.
Так. Росія підписала Римський статут у 2000 році, у 2016 році офіційно відмовилася від цього підпису – після звіту МКС про окупацію Криму, однак відмова від підпису не дає права коїти злочин без кари.
Україна також не ратифікувала Римський статут, але – і це ключове – двічі визнала юрисдикцію МКС: у 2014 році – щодо Майдану, і у 2015 році – щодо всіх воєнних злочинів на своїй території з 20 лютого 2014 року.
Згідно з Римським статутом, Суд може розглядати злочини, якщо вони скоїні на території держави, що визнала цю юрисдикцію. Україна її визнала, тож МКС має право розслідувати воєнні злочини РФ.
Нагадаємо, у 2023 році МКС видав ордер на арешт президента Росії Путіна за депортацію дітей з України.
Країна | Підписала | Ратифікувала | Юрисдикція МКС діє? |
---|---|---|---|
Росія | ❌ (відкликала підпис) | ❌ | ✅ (через територію України) |
Україна | ✅ | ❌ | ✅ (двічі визнала юрисдикцію) |
Як показує досвід Судану (ордер на арешт Омара аль-Башира), відмова співпраці з Міжнародним кримінальним судом не знищує юрисдикцію. Україна надає докази, працює спільно з міжнародними юристами, складає справи проти воєнних злочинців.
Десятки країн та організацій, їхні лідери та політичні діячі засудили черговий злочин Кремля проти цивільних в Україні. Європейці вимагають посилення механізмів притягнення Росії до відповідальності, наголошуючи, що це не просто “випадкова трагедія” — це частина навмисної, системної, державної стратегії терору проти цивільного населення, яка суперечить усім нормам права, моралі й людяності.
Глава дипломатії ЄС Кая Каллас написала у соцмережі Х, що її “серце розривається на шматки через кадри з Сум цього ранку, коли мешканці зібралися на Вербну неділю, а їх зустріли російські ракети”.
“Жахливий приклад того, як Росія посилює атаки, в той час як Україна прийняла безумовне припинення вогню. Мої думки сьогодні з українським народом”, – зазначила висока представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки.
Президент Європейської ради Антоніо Кошта заявив, що він обурений злочинною ракетною атакою Росії на центр Сум.
“Росія продовжує свою кампанію насильства, вкотре демонструючи, що ця війна існує і триває лише тому, що Росія так вирішила. Моє серце з жертвами, їхніми сім’ями та всіма, хто постраждав від чергового брутального акту агресії”, – написав Кошта у твіттері. Відповідальні за ці напади мають бути притягнуті до відповідальності перед правосуддям, додав він.
Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц наголошує, що те, як саме Росія атакувала Суми — дві хвилі ударів в одне й те ж саме місце, щоб забрати максимальну кількість життів — це “найтяжчий злочин і неймовірний рівень підлості”. Готовність до переговорів, заявив він, кремлівський очільник Путін сприймає за слабкість.
Президент Франції Еммануель Макрон опублікував допис у соцмережі трьома мовами — французькою, англійською і українською — наголосивши, що спроби Сполучених Штатів досягти миру не працюють: “Всім відомо, що лише Росія хотіла цієї війни. Сьогодні очевидно, що лише Росія обирає продовжувати її, всупереч людським життям, міжнародному праву та дипломатичним пропозиціям президента Трампа. Потрібні рішучі заходи, щоби змусити Росію припинити вогонь”.
Такої ж думки і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Він написав у соцмережі Х: Мої думки з жертвами та їхніми близькими в цей трагічний час. Президент Зеленський продемонстрував свою відданість миру. Тепер Путін повинен погодитися на повне і негайне припинення вогню без жодних умов”.
Відмінною виявилася позиція американців.
Росія “помилилася”, вдаривши балістичними ракетами по Сумах, заявив журналістам президент США Дональд Трамп.
“Я думаю, що це було жахливо. І мені сказали, що вони припустилися помилки. Але я думаю, що це жахлива річ. Я думаю, що вся війна – це жахлива річ. Я вважаю, що початок цієї війни – це зловживання владою. Якби я був президентом, ця країна ніколи б не дозволила розпочати цю війну. Ця війна – це ганьба”, – сказав він представникам медіа на борту літака Air Force One.
На прохання пояснити, що він має на увазі під “помилкою” Росії, Трамп відповів: “Вони припустилися помилки. Я вважаю, що так і було – подивіться, вам необхідно запитати їх”.
Також Трамп вдався до традиційної критики свого попередника Джо Байдена. “Пам’ятайте про це: це війна Байдена. Я просто намагаюся її зупинити, щоб ми могли врятувати багато життів”, – зазначив він.
Раніше щодо атаки РФ висловився держсекретар США Марко Рубіо: “Це трагічне нагадування про те, чому президент Трамп і його адміністрація витрачають стільки часу і зусиль на те, щоб покласти край цій війні і досягти міцного миру”.
Своєю чергою спецпосланник президента США Дональда Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог написав в X, що “атака російських військ у Вербну неділю на цивільні об’єкти в Сумах переходить усі межі пристойності”.
“Як колишній військовий, я розумію, що таке прицільний удар, і це неправильно. Саме тому президент Трамп докладає всіх зусиль, щоб припинити цю війну”, – додав він.
Також Сполучені Штати заявили союзникам з “Групи семи”, що не підтримають заяву із засудженням російської атаки на Суми, оскільки “працюють над збереженням простору для мирних переговорів”.
У заяві G7 планували оголосити, що ракетний удар РФ по Сумах є доказом того, що Росія сповнена рішучості продовжувати війну.
Без США ухвалити спільну заяву “Групи семи” неможливо. А США зараз шукають порозуміння з росіянами, незважаючи на те, що вони коять проти людяності.
Читайте також:
“Доверещалися вже до того, що це наші військові винні, що Росія б’є ракетами”
448-ма ракетна бригада РФ дорого заплатила за злочинний удар по Сумах. У ніч проти 15 квітня Україна здійснила масовану дронову атаку по місцю дислокації цього підрозділу російської армії в районі села Клюква Курської області.
Навіть якщо звіт влади РФ близький до реальності, то долетіли щонайменше 30 ударних БПЛА. Наслідки для росіян були страшні, про що свідчать їхні власні канали.
Удару завдали підрозділи Сил безпілотних систем, Сил спеціальних операцій ЗС України, Служби безпеки України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України.
“Кожна російська військова частина, підрозділ та їхні військовослужбовці, які здійснюють обстріли мирних міст і цивільних громадян України, будуть встановлені та обов’язково отримають відплату”, – заявили в Генштабі Збройних сил України.
Читайте також:
Генсек ООН зреагував на удар Росії по Сумах і закликав до “тривалого припинення вогню”
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!