Депутати Верховної Ради України проголосували за законопроєкт, що дозволяє “Енергоатому” купити російські реактори з Болгарії для Хмельницької АЕС.
Про це повідомляє народний депутат IX скликання від партії “Голос” Ярослав Железняк у вівторок, 11 лютого.
Рішення підтримали 269 депутатів, зокрема фракції “Слуга народу” та “Батьківщина”, та групи “Платформа за життя та мир”, “За майбутнє”, “Довіра” і “Відновлення України”.
“Влада дала старт “Великому атомному крадівництву” і витрата 1 млрд долл. на російський реактор. Тепер десятки мільярдів з підняття вам та всьому населенню тарифів піде кудись у Болгарію для купівлі російських реакторів”, — написав Железняк.
“Економічна правда” підкреслює, що АТ “НАЕК “Енергоатом” має дозвіл купити у болгарської НЕК “ЕАД” реактори для будівництва енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС.
Хоча в самому законі не названа сума контракту, експерти кажуть, що мова може йти про сотні мільйонів доларів. Адже парламент Болгарії дав дозвіл на проведення перемовин з продажу обладнання за мінімум 600 млн євро.
Ухвалений Радою документ ще має підписати президент Володимир Зеленський, який нещодавно закликав депутатів підтримати добудову ХАЕС.
У Центрі протидії корупції назвали нинішнє голосування “аферою зі злиттям щонайменше 600 млн євро на закупівлю російських атомних реакторів”.
“Вони проголосували за законопроєкт №11392, який дозволяє витратити астрономічну суму на закупівлю російських реакторів для добудови Хмельницької АЕС. Кнопки ЗА натиснули 269 (!) депутатів, але більшість з них – це депутати Зеленського.
Їх не хвилює, що таке будівництво триватиме понад 5 років. Депутатам байдуже, що українське військо потребує зброї вже і зараз.
Депутатам плювати, що за цю космічну суму закуповують російське (!) обладнання. Депутатам Зеленського все одно, що гроші освоюватиме Енергоатом, який погруз в корупційних скандалах”, – йдеться в повідомленні ЦПК.
Народна депутатка Вікторія Сюмар назвала нинішнє голосування “найбільшою корупційною схемою з російськими атомними реакторами на суму понад мільярд євро в країні, яка стікає кровʼю в війні з росіянами”.
ВВС нагадує, що в Нетішині, де розташована Хмельницька АЕС, недобудовані два енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%.
Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови, через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами.
Окрім того, в уряді запевняли, що нарощування атомної генерації дозволить утримувати ціни на електроенергію “на прийнятному рівні”.
“Без атомної енергетики у нас не буде світла. Якщо ми можемо побудувати ХАЕС-3 та ХАЕС-4, це 2,2 ГВт в систему. І ми це будемо робити”, – заявляв міністр енергетики Герман Галущенко.
За його словами, добудова третього енергоблока ХАЕС може тривати 2,5-3 роки, четвертого – до 4 років.
У разі, якщо енергоблоки добудують, Хмельницька АЕС стане найбільшою у Європі, а її загальна потужність становитиме понад 6000 МВт.
У 2024 році рішення про добудову підтримав комітет Верховної Ради з питань енергетики, відповідний законопроєкт мали влітку розглянути у сесійній залі.
Але цього так і не сталося – за нього бракувало голосів і в грудні його зняли з розгляду.
Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор), що був розроблений “Росатомом” за часів СРСР. Такі реактори працюють в Росії, Китаї, Болгарії та Чехії.
Уряд запланував купити їх в Болгарії, де ще у 90-х роках заморозили будівництво двох блоків АЕС “Белене”. Цю тему обговорив Володимир Зеленський минулого року під час візиту до цієї країни. Тоді ж від депутатів президентської фракції лунали заклики поквапитися з купівлею, бо Росія тисне на Болгарію, аби Україні не продали це обладнання.
“Ці блоки такі ж російські, як і українські. Значна частина обладнання була раніше вироблена на українських підтприємствах”, – відповів на закид опозиції у Раді депутат Олег Семінський, який доповідав законопроєкт.
Прихильники добудови також наголошують, що будівельний майданчик ХАЕС спроєктований саме під цей тип реакторів, і тому шукати і встановлювати інші потребуватиме значно більше часу і коштів. Експерти також кажуть, що реактори ВВЕР-1000 є основними на українських атомних станціях, вони вже випробувані на предмет безпеки.
Читайте також:
Атака РФ на Хмельниччину: зросла кількість постраждалих, пошкоджені побутові корпуси ХАЕС
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!