Кількість українців, готових терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, зменшилася до 63%, – опитування КМІС

Кількість українців, які готові терпіти війну “стільки, скільки буде потрібно”, у 2024 році почала знижуватися вперше з початку повномасштабного вторгнення РФ, але все ще становить 63%.

Про це свідчать оприлюднені 4 листопада результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Як зазначають соціологи, від початку вторгнення до лютого 2024 року ситуація практично не змінювалася: на запитання “Скільки ще часу ви готові терпіти війну?” стабільно близько 71-73% респондентів відповідали, що стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про 1 рік).

“Між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше фіксуємо зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно”, – відзначили експерти КМІС.

Попри це, таку відповідь усе ще дає більшість опитаних – 63%.

Водночас із 3% до 6% збільшилася частка тих, хто відповідає, що готовий терпіти ще 1 рік.

При цьому відсоткова частка респондентів, які говорять про коротший період (декілька місяців – пів року) не зросла: 19% у вересні-жовтні і 21% у лютому 2024 року, що залишається в межах похибки).

Проте з 4% до 12% стало більше тих, хто не зміг відповісти на запитання. Як зауважують соціологи, це може відображати загальне зростання невизначеності майбутнього.

Інфографіка: КМІС

Як зазначається в пресрелізі КМІС, хоча на заході і в центрі України теж є зростання невизначеності, але загалом населення цих регіонів зберігає високу впевненість у своїх можливостях, з мінімальним погіршенням порівняно із лютим 2024 року.

Натомість на півдні і сході динаміка значно більш відчутна: так, на півдні з 71% до 57% стало менше тих, хто говорить про умовно довгий період (від 1 року до “стільки, скільки буде треба”) і з 68% до 50% зменшилася частка тих, хто каже про “стільки, скільки буде треба”.
Значного зростання тих, хто говорить про короткий період, не відбулося – 24% у лютому і 26% зараз. Натомість із 4% до 17% стало більше тих, хто не визначився зі своєю думкою.

На сході (який охоплює Донецьку і Харківську області) у лютому 73% говорили про умовно довгий період і з них 70% говорили “стільки, скільки треба”. Зараз – 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде.
Натомість з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою.

Інфографіка: КМІС

Чи вичерпує Росія свої ресурси у війні з Україною?

Як зазначають експерти КМІС, ці тенденції пов’язані із впровадженням одного з найважливіших пропагандистських наративів ворога – що воювати з Росією безперспективно, оскільки вона володіє “практично необмеженими ресурсами”.

Саме тому, починаючи з лютого 2023 року, КМІС у своїх опитуваннях запитує респондентів, з яким твердженням вони погоджуються:

  1. Росія дійсно має значний запас ресурсів, може тривалий час виснажувати Україну і в результаті Україна не зможе завершити війну на прийнятних умовах;
  2. Росія насправді вичерпує свої ресурси, а Україна разом з підтримкою світу зможе в осяжному майбутньому завершити війну на прийнятних умовах.

Як відзначають соціологи, між лютим і жовтнем 2023 року з 22% до 49% стало більше тих, хто вірить, що Росія все одно зберігає значний запас ресурсів і може ще багато років вести війну проти України. Натомість із 67% до 43% зменшилася частка тих, хто, навпаки, вважає, що Росія вичерпує свої ресурси і в осяжному майбутньому війна може завершитися на прийнятний для України умовах.

“Між жовтнем 2023 року і жовтнем 2024 року ситуація майже не змінилася, хоча зараз ми вийшли на практично паритетність думок: 47% українців вважають, що Росія має достатньо ресурсів для тривалої війни проти України, а 46%, навпаки, вважають, що Росія вичерпує запаси своїх ресурсів“, – зазначили у КМІС.

Інфографіка: КМІС

Коментуючи ці результати, заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький зауважив, що “наратив про безмежні ресурси Росії дійсно має негативний вплив на громадські настрої українців”.

“Наразі вплив такої віри в безмежні ресурси Росії не мав критичних деструктивних наслідків, але ерозію певних важливих настроїв ми вже бачимо (і особливо тривожні тенденції в прифронтових регіонах). Безумовно, ворога не можна недооцінювати і необхідно мати здорове та стримане сприйняття потенціалу Росії. Проте не можна і давати собі захлинутися у міфі про непереможну Росію з її безмежними ресурсами”, – зазначив Грушецький.

Всеукраїнське опитування громадської думки “Омнібус” проведено Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) впродовж 20 вересня – 3 жовтня 2024 року методом телефонних інтерв’ю (computerassistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія).
Було опитано 989 респондентів. 
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.

Читайте також:
Українці вже менше вірять у швидкий вступ в ЄС, – опитування

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна