У Європарламенті вимагають розслідування загибелі в російському полоні журналістки Рощиної

Росія має припинити залякування журналістів відкриттям кримінальних справ проти них, а обставини загибелі в ув’язненні в рф української журналістки Вікторії Рощиної має встановити незалежне розслідування.

Про це йшлося під час дебатів у Європарламенті щодо ситуації із захистом прав журналістів, передає «Укрінформ».

Доповідач від Єврокомісії Вопке Гукстра вимагає якнайшвидше провести ретельне незалежне розслідування, яке повністю з’ясує всі обставини смерті Вікторії Рощиної.

Також він заявив, що Єврокомісія буде вимагати від росії припинити «зловживання її кримінальною системою для залякування журналістів та інших громадян через політично мотивовані кримінальні розслідування проти них».

Вопке Гукстра наголосив, що смерть Вікторії Рощиної в російському ув’язненні є ще одним прикладом ігнорування росією всіх міжнародних зобов’язань.

«За наявною інформацією, Вікторія померла під час етапування до Москви із в’язниці в Таганрозі. Саме російська влада, і ніхто інший, взяла на себе повну відповідальність за її безпеку, за її здоров’я та фізичну недоторканність, коли свавільно утримувала її на тимчасово окупованих територіях у серпні 2023 року», — сказав єврокомісар.

За даними Ради Європи, з лютого 2022 року щонайменше 16 журналістів та працівників ЗМІ вбили під час виконання службових обов’язків або через їхню роботу, щонайменше 40 зазнали поранень.

Контекст

10 жовтня голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що в Росії в ув’язненні померла українська журналістка Вікторія Рощина, яка зникла 3 серпня 2023 року на тимчасово окупованій території. Цю інформацію підтвердив і  представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в ефірі телемарафону. За його словами, журналістку переводили з Таганрога до Москви — це був етап її підготовки до звільнення.

Навесні 2024 року Росія визнала, що затримала Вікторію Рощину, яка зникла в серпні 2023-го на тимчасово окупованій території.

Раніше родичі Вікторії подавали запит до окупаційної прокуратури Маріуполя. Звідти повідомили, що справи проти неї не порушено. Без відповіді залишилися листи до російських генеральної прокуратури, слідчого комітету, омбудсмена.

Передісторія

Журналістка “Громадського” Вікторія Рощина знімала відео та писала статті з гарячих точок на сході та півдні України.

11 березня 2022 року Hromadske опублікувало текст Рощиної, в якому вона розповідала про те, як живе тимчасово окупований Енергодар.

Потім журналістка готувала матеріали про воєнні дії в Запорізькій та Донецькій областях, планувала поїхати аж до заблокованого тоді російськими військами Маріуполя.

Перший раз у полоні росіян Вікторія Рощина побувала в березні 2022 року. 16 березня стало відомо, що Вікторію затримали, ймовірно, силовики ФСБ РФ. За даними свідків, на той момент журналістка перебувала у тимчасово окупованому Бердянську.

Росіяни утримували журналістку 10 днів, але в другій половині березня 2022 року згодом звільнили з полону. Відтоді вона продовжувала працювати журналісткою в Україні.

У серпні 2023 року Вікторія Рощина зникла безвісти вдруге під час поїздки на окуповані Росією території.

Перед тим 27 липня 2023 року Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Після 3 серпня Вікторія не виходила на зв’язок.

Вікторія Рощина раніше працювала на “Громадське”, а потім публікувалася в “Українській правді” та на “Радіо Свобода”.

У 2022-му вона отримала нагороду міжнародного жіночого медійного фонду “За мужність у журналістиці”.

Читайте також:
РФ уперше визнала, що утримує в полоні українську журналістку Вікторію Рощину, – НСЖУ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна