Від початку жовтня ті військовозобов’язані українці, які добровільно виявили бажання служити в ЗСУ, можуть мобілізуватися без участі ТЦК та СП і служитимуть саме в тій військовій частині чи підрозділі, куди пройшли співбесіду. На вибір є понад 130 таких частин.
Як повідомляє “Новинарня“, про це розповів начальник Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Роман Горбач на брифінгу в понеділок, 7 жовтня.
“Кожен військовозобов’язаний, який добровільно виявив бажання проходити службу, може визначити свою посаду в бесіді з командиром визначеної військової частини, її обрати. І сам процес призову цього громадянина на військову службу буде відбуватися вже без участі ТЦК та СП”, – наголосив полковник Горбач.
Він нагадав, що відповідні новації були ініційовані Генеральним штабом два місяці тому, 1 серпня.
Після цього вони пройшли відповідний порядок погодження, і відповідні зміни в порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації в особливий період були внесені постановою Кабінету Міністрів від 1 жовтня #1130.
Розповідаємо детальніше про те, що саме змінилося і яким тепер має бути порядок дій для людини, яка хоче служити в Силах оборони на конкретній посаді в конкретному підрозділі.
Як пояснив полковник Роман Горбач, якщо охочий мобілізуватися успішно пройшов співбесіду, командир військової частини самостійно, без участі територіального центру комплектування, направляє його на військову лікарську комісію.
Пройти ВЛК рекрут може як за місцем проживання, так і за місцем постановки на військовий облік або дислокації самої військової частини.
“Начальник ВЛК зобов’язаний прийняти громадянина за направленням командира військової частини і надати результати через ТЦК до керівництва військової частини. Ще раз повторюю, що громадянин до ТЦК не заходить, тільки на військово-лікарську комісію“, – наголосив начальник Головного управління персоналу ГШ.
Якщо доброволець придатний до військової служби, після проходження ним ВЛК та опрацювання документів командир видає наказ, і військовослужбовець зараховується до списків відповідної військової частини.
При цьому, залежно від того, чи має рекрут попередній досвід військової служби (від 2014 року), можливі два варіанти:
Військовослужбовця, зарахованого до складу резервної роти, командир військової частини зобов’язаний впродовж тижня направити у відрядження до навчальної військової частини, де той пройде базову загальну військову підготовку, а якщо того потребує його посада – то й фахову.
Коли після всіх навчань військовослужбовець повертається з відрядження, командир призначає його до складу основних підрозділів, де він буде безпосередньо виконувати свої обов’язки за посадою.
“Слід зазначити, що і до цього був передбачений порядок прийняття на військову службу добровольців по мобілізації. Але це все було передбачено внутрішніми документами Генерального штабу, і це був дуже складний процес, який вимагав тривалої і кропіткої роботи. Тому на різних етапах траплялися помилки, які ми оперативно виправляли.
Дана ж постанова повністю виключить усі маніпуляції з “крадіжкою” особового складу з навчальних центрів“, – наголосив полковник Горбач.
За його словами, цей документ “повністю розставить всі пріоритети, покаже роботу кожної посадової особи в цьому процесі, і військовослужбовець не зможе потрапити до якоїсь іншої військової частини”.
“Це дасть додатковий стимул самим громадянам звертатися до командування військової частини, яким вони надають перевагу або які викликають у них довіру. І тут уже йде робота тільки двох зацікавлених сторін: самого громадянина і командира військової частини”, – підсумував представник Генштабу.
“Під час комунікування з командирами частин ми постійно чули від них: дайте нам можливість напряму без посередників підбирати людей і оформлювати їх до себе у підрозділи. Тепер таку можливість створено.
Створено ефективну мережу взаємодії — платформу, що допомагає військовому командуванню знайти мотивованих людей у свої підрозділи, а охочим долучитись до Сил оборони — обрати бажану посаду, — додав Уповноважений Міністерства оборони України з питань рекрутингу Олексій Бежевець.
Присутній на брифінгу генеральний директор рекрутингової компанії Lobby X Владислав Грезєв додав: “У підсумку, це рішення, яке було ініційоване Генеральним штабом та ухвалене Кабміном, унеможливлює будь-які помилки з розподілом добровольців після навчальних центрів”.
За його словами, за останні пів року була “низка рішень, впроваджених Генштабом, щоб забезпечити справну роботу цього механізму”.
“…Але, вочевидь, армія, як велика система і з великою різною культурою в різних її частинах, давала де-не-де збої. Ці проблеми ми намагалися оперативно вирішувати за допомогою Міноборони і Генштабу.
Попри це, все одно увагу суспільства передусім привертають найгірші прецеденти. А решта, що стосується 99% успішних ситуацій, – нікому не цікаво. Тому й було багато нарікань, що ці механізми не працюють. Тепер у взаємовідносинах добровольця і військової частини не буде посередників – не буде й помилок”, – сказав Грезєв.
“Цей процес ми будемо підсвічувати, всі нові хороші випадки – максимально комунікувати. Будемо сподіватись на те, що кількість добровольців завдяки цьому новому механізму збільшиться”, – додав СЕО Lobby X.
Також він спростував російські фейки, нібито тепер замість ТЦК по вулицях ходитимуть групи оповіщення від бойових бригад.
“Ні, це не так. Такого не буде, не передбачено таких речей. Ми бачимо, що росіяни шукають можливість дискредитувати будь-які нові підходи української армії”, – наголосив Владислав Грезєв.
Читайте також:
У “Резерв+” у жовтні запрацює сервіс рекрутингу до ЗСУ
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2024 №1130 внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, а саме: надано право командирам військових частин здійснювати призов військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації без участі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Перелік військових частин, командири яких можуть здійснювати призов військовозобов’язаних та резервістів під час мобілізації, визначається Генеральним штабом ЗСУ. Загалом цей перелік налічує понад 130 частин.
За словами начальника ГУП Романа Горбач, до переліку входять абсолютно всі бойові бригади Сухопутних військ, Десантно-штурмових військ, Морської піхоти, Сил безпілотних систем тощо.
“Можу лише сказати, що з прийняттям цього підзаконного акта (постанови КМУ від 1 жовтня 2024 р. № 1130) їх стало не менше, а ще більше. Тому що в нас нещодавно було створення нової військової частини, наприклад Сил безпілотних систем. І цей перелік постійно розширюється. Тобто є що обрати. Понад 130 бойових військових частин”, – пояснив Горбач.
Відповідно до затвердженого порядку, доброволець подає заяву на ім’я командира військової частини щодо призову на обрану вакантну посаду, після чого проходить професійно-психологічний відбір. Якщо його результати позитивні, командир направляє рекрута на ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров’я (в разі невідповідності вимогам щодо проходження військової служби на обраній посаді, добровольцю може бути відмовлено у призові).
Витяг із наказу про призов військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період надсилається військовою частиною до ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов’язаного на військовому обліку.
На підставі цього витягу ТЦК та СП знімає військовозобов’язаного з військового обліку та вносить відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Крім того, командир частини надсилає повідомлення за місцем роботи військовозобов’язаного про його призов на військову службу під час мобілізації, із зазначенням дати призову та необхідності виконання норм законодавства щодо гарантованого збереження місця роботи та посади за мобілізованим працівником.
Отже, підсумуємо, як саме має відбуватися процес мобілізації за новими правилами.
Передусім охочий долучитися до війська повинен обрати собі підходящу вакансію в підрозділі, що припав йому до душі. Це можна зробити як через рекрутингові центри військових частин, так і через цивільні рекрутингові інформаційні платформи, як Lobby X.
Далі послідовність дій така:
Читайте також:
Без участі ТЦК: тепер командири в/ч можуть особисто відбирати собі добровольців
Як писала “Новинарня“, раніше на те, що рекрутів “перехоплюють” у навчальних центрах інші бригади, скаржилися як самі мобілізовані, так і командири підрозділів, які їх рекрутували.
Зокрема, командир окремого батальйону “Вовки Да Вінчі” Сергій Філімонов в інтерв’ю “Новинарні” заявив, що “Вовки” будуть змушені закрити свій рекрутинговий центр, якщо не вирішиться питання з мобілізацією рекрутів саме в ту бригаду, задля якої вони прийшли в ЗСУ.
Він розповів, що випадки, коли людей “крадуть” з навчальних центрів інші бригади, попри те, що вони мобілізувалися до Збройних сил саме для того, щоб служити в конкретному батальйоні.
“Я знаю людей, яких зараз силою забирають в інші підрозділи. Я про це кричу на найвищому рівні: що люди конкретно мобілізувалися, бо хотіли саме до нас. Але їх не повертають. Якщо я зараз не вирішу питання щодо деяких бійців – буду закривати рекрутцентр. Бо це безвідповідально – казати людям, що вони можуть прийти до нас у бригаду чи в батальйон, а їх потім кидають в інші штурмові бригади…” – наголосив тоді Філімонов.
Читайте також:
“Це – Вітя, він з Челябінська”. Командир батальйону “Вовки Да Вінчі” Філя показав полоненого, а один наш боєць відбив штурм 30 ворогів.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!