підготував: Маркіян Прохасько
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну вивело війну на новий рівень використання технологій. Тепер фахівці в галузі безпілотних літальних апаратів – невід’ємна частина армії, зокрема й Національної гвардії України.
Детальніше про особливості навчання “дронщиків”, самопідготовку за напрямком БпЛА і перспективи мобілізації з відповідними навиками розповіли офіцер із бойової підготовки НГУ Андрій Ковч та інструктор із БпЛА Богдан Тертишний.
– Ви займаєтеся підготовкою майбутніх пілотів БпЛА. У яких рекрутах зацікавлені підрозділи безпілотників 2-ї Галицької бригади, як до вас потрапити?
Андрій Ковч: – По-перше, найважливішою рисою у кожного нашого потенційного рекрута – пілота БпЛА має бути мотивація. Вона полягає в тому, що людина дійсно хоче і бажає наближати перемогу, тримаючи пульт в руках, одягнувши FPV-окуляри й уражаючи ворожу силу. Тож у першу чергу ми зацікавлені в мотивованих людях.
По-друге, ми розуміємо, що не кожному підвладні пульт, окуляри і можливість керувати дроном та опановувати “мале небо”. Тому, безумовно, більшість наших пілотів – молоді люди.
Але з кожного правила є винятки. Вік наших пілотів – від 18-19 років і аж до 60.
Богдан Тертишний: – Часто звучить думка, що люди з досвідом геймерства краще підійдуть на пілотів БпЛА. Але так ми трохи обмежуємо коло людей. Точніше сказати, що люди, які розуміються на комп’ютерах, вже матимуть величезний плюс. Адже дронщики – це ті, хто працює хай не з супер високими технологіями, але все ж з розвиненими технологіями. Відповідно, їм у будь-якому разі треба розбиратися у техніці загалом і в комп’ютерах зокрема. Адже дрони потрібно налаштовувати, треба розумітися на програмному забезпеченні. Тож це базові, обов’язкові вміння для дронщика.
– Якщо хтось вже обрав напрямок БпЛА, то йти одразу до вас чи попередньо підготуватися?
Б.Т.: – Звісно, на початку служби буде дуже корисно, якщо люди матимуть якесь базове розуміння того, як літати на дронах, що таке дрон загалом, які є складові дрона, які нюанси виникають при польотах. А також важливі базові навички з налаштування дронів, з інженерії – збірка дрона, пайка. Це те, що стосується FPV-дронів. Якщо такі навички будуть, це дуже велика перевага, коли людина захоче служити за напрямком БпЛА. Її вже не треба буде вчити з нуля: людина має базу, яку просто потрібно “докрутити”. А оскільки бажаючих на напрям БпЛА є багато, то скоріше оберуть тих, хто вже щось вміє.
– На що треба звернути увагу при підготовці?
Б.Т.: – Спершу людині потрібно або чітко визначитися з напрямком, який її цікавить, або ж спробувати все – Mavic, FPV чи так зване “крило”. Є три різні курси, на яких люди вивчають оперування одним із цих типів дронів.
Mavic – це розвідка і моніторинг переднього краю. По суті, це базовий, найлегший рівень. У межах Львівської області за цим напрямком я співпрацював з кількома школами операторів дронів, тож вибір є.
Щодо FPV-дронів, то їхньою особливістю є те, що з ними працюють в окулярах, і вони є здебільшого дронами-камікадзе, які летять в один бік. На Львівщині є ряд шкіл, які якісно навчають і по цьому напрямку.
А якщо вже говорити про “крила”, то це великі дрони, подібні на літачки. Вони здебільшого використовуються для розвідки. Однак є й ударні, ті, що летять в один кінець. Їхньою особливістю і перевагою є те, що вони летять набагато далі, ніж інші типи дронів.
У школі пілотів вас навчать літати і на літаковому типі, який займається розвідкою, і також на монокрилі.
Щоправда, я не з’ясовував, чи всі школи беруть цивільних, адже мав із ними справу вже як військовий. Тож цивільним попередньо треба з’ясувати цей момент.
– Як іще, крім навчання у приватних школах, можна підготуватися?
Б.Т.: – Якщо ми говоримо про самопідготовку, поки на щось чекаєте чи ще вагаєтеся мобілізуватися, то тоді є сенс купити собі програму-симулятор. Одним із найпопулярніших і, на мою думку, найкращих, є симулятор Liftoff.
Також можна купити собі апаратуру, навіть найпростіший пульт Radiomaster TX12. Так можна практикуватися на комп’ютері, літати на симуляторі дронів, здобувати навички.
– Скільки коштуватиме така самопідготовка?
Б.Т.: Щоб тренуватися на комп’ютері, вистачить придбати:
Якщо ви маєте певні навички, тренування на симуляторі дозволяє, по-перше, не втратити їх, а, по-друге, постійно їх покращувати.
Якщо дозволяють обставини, тобто якщо можна потренуватися на реальних дронах вдома чи по подвір’ї, варто купити собі whoop (“вуп”) – маленький дрон, і практикуватися на ньому. Але варто пам’ятати, що зараз літати на самій вулиці просто так не дозволено.
Маленький дрон коштує близько 6500 гривень. Окуляри для дронів є різні, але не варто купувати неякісні, краще брати від 10 тисяч гривень.
Читайте також:
Як врятуватися від FPV-дрона та виграти війну. Велике інтерв’ю з Тарасом Елейком, командиром групи БПЛА підрозділу ГУР
– Чи є вакансії, які не передбачають безпосереднього керування дроном, наприклад, інженерні? Чи зацікавлені у цьому підрозділи?
А.К: – Безумовно. Коли ми говоримо про роботу ударних безпілотних авіаційних комплексів, то мова не лише про пілотів. Адже пілоти – це та частина нашої залізної зграї, яка назовні, яку всі бачать, про яку всі говорять. Але для ефективного забезпечення роботи взводів ударних безпілотних авіаційних комплексів необхідні і такі спеціалісти, як авіаційні вибухотехніки. Адже дрон, якщо не розвідник, а бомбер чи ударний, який працює зі скидом або ж працює на ураження і летить в одну сторону, – він має бути споряджений вибухівкою. Її повинен грамотно встановити безпосередньо авіаційний вибухотехнік-сапер. Як на мене, це дуже відповідальна робота, адже тут важливо не лише те, щоб дрон долетів до місця призначення і здійснив свою роботу та вибухнув. Тут важливо також його безпечно спорядити, щоб не заподіяти будь-якої шкоди для своєї команди і для себе самого.
Ще інший напрямок – це авіаційні техніки, які обслуговують дрони. Адже перед польотом дрон повинен повністю пройти калібрування і випробування. Якщо якась із деталей дрона, наприклад, двигун або відеопередавач. не працює, чи буде неправильно зроблена спайка мікросхем, такий дрон не буде ефективним. Відповідно, забезпечення ефективної роботи дрона також є відповідальною справою і лежить на авіаційних техніках.
Тобто коли ми сьогодні говоримо про підрозділ ударних БпЛА, то це далеко не самі пілоти. Адже левову частку відповідальності і забезпечення ефективності виконують такі спеціалісти, як авіаційний технік та авіацій вибухотехнік-сапер.
– Які перспективи у разі мобілізації матиме людина, яка наперед опанувала оперування дроном?
А.К.: – Звичайно, коли до нас приходять люди з певним досвідом і знаннями, якимось певним фундаментом, отриманим перед мобілізацією, зокрема у приватних школах БпЛА, то ця людина автоматично потрапляє до нас для подальшої перевірки, вишколу і виховання майбутнім пілотом. Попередній досвід збільшує шанс людини потрапити у наш підрозділ.
Але ще раз наголошую на тому, що навіть ті, хто не має такого попереднього вишколу та підготовки, не залишаються поза увагою. Якщо людина мотивована і проявляє себе ефективно – вона стає членом нашої команди.
Читайте також:
“Один наш дрон живий уже більш як пів року”. Як воює аеророзвідка батальйону “Свобода” бригади НГУ “Рубіж”
– Який напрямок БпЛА краще опановувати: Mavic, FPV чи крило?
Б.Т.: – Краще не вгадувати. Найрезультативнішим варіантом буде вивчення того, що легше дається чи більше імпонує. Втім, якщо на початку не знаєте, що сподобається більше, то можна почати з FPV. Адже після цього навчитися літати на Mavic’у має бути легше.
– Що потрібно для найефективнішої роботи підрозділів БпЛА?
А.К: – Свідомі українці, волонтери, іноземні партнери, які допомагають і наближають нашу перемогу, сконцентровані на тому, щоб забезпечити нашу залізну зграю всім необхідним обладнанням, у тому числі дронами. Проте залишається поза увагою якісна підготовка.
Я би вчергове наголосив на тому, що якісна підготовка – це абсолютно той напрямок, без якого існування якісних дронів на фронті неможливе. Тобто ми маємо однозначно підготувати хорошого спеціаліста – це завдання номер один. І вже тоді ми його повинні забезпечити якісними дронами. Одне без іншого неможливе.
Читайте також:
Битва за час. В гостях у мінометки та аеророзвідки 24-ї ОМБр під Горлівкою
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!