“Недалекоглядне і поспішне рішення”: МЗС відреагувало на звинувачення в “підтримці міжнародного тероризму” і розрив дипвідносин з боку Малі

Рішення Перехідного уряду Республіки Малі розірвати дипломатичні відносини з Україною є недалекоглядним та поспішним. Так Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяву уряду Малі (військової хунти, яка захопила владу 2021 року) про розрив дипвідносин і звинувачення в “підтримці міжнародного тероризму” — допомозі повстанцям-туарегам, які розгромили колону російських найманців ПВК “Вагнер”.

Про це йдеться в заяві, оприлюдненій 5 серпня на сайті Міністерства закордонних справ України.

“Рішення є недалекоглядним та поспішним, враховуючи, що Україна як жертва неспровокованої повномасштабної збройної агресії з боку РФ усіляко намагається за підтримки світової спільноти відновити справедливість та повагу до міжнародного права, покликаного захистити усі країни світу, зокрема африканські, від посягань на їхні суверенітет, незалежність та територіальну цілісність”, — йдеться в повідомленні.

У МЗС також підкреслили, що Україна беззастережно дотримується норм міжнародного права, непорушності суверенітету та територіальної цілісності інших країн та рішуче відкидає звинувачення Перехідного уряду Малі у нібито «підтримці Україною міжнародного тероризму».

“Нагадуємо, що саме Україна у ХХ столітті, будучи одним із засновників Організації Об’єднаних Націй, активно підтримувала право народів Африки на незалежність та деколонізацію, зокрема й Республіки Малі. Натомість Російська Федерація, продовжуючи неспровоковану повномасштабну збройну агресію проти України, руйнує архітектуру міжнародної безпеки, порушує цілі та принципи статуту ООН, які зокрема гарантують право країн Африки на вільне майбутнє”, — наголошує дипломатичне відомство.

Також у МЗС підкреслили, що Україна відома в Африці як важливий контрибутор у забезпечення регіональної безпеки. Її контингент “блакитних шоломів” зробив значний внесок у реалізацію цілої низки миротворчих операцій з підтримання миру під егідою ООН, зокрема з 2019 по 2022 роки — у складі місій ООН у Малі.

“Прикро, що Перехідний уряд Республіки Малі ухвалив рішення про розрив дипломатичних відносин з Україною, не провівши ретельне вивчення фактів та обставин інциденту на півночі Малі, а також не надавши жодних доказів щодо причетності України до зазначеної події. При цьому ігнорується, що підконтрольні Кремлю військові структури, зокрема “Вагнер”, використовують терористичні методи та є безпосередньо причетними до численних воєнних злочинів, вбивств цивільного населення та жорстокого поводження з військовополоненими як в Україні, так і в країнах Африки. Україна залишає за собою право вжити всіх необхідних заходів політико-дипломатичного реагування у відповідь на недружні дії Перехідного уряду Республіки Малі”, — додають у міністерстві.

Контекст

Перехідний уряд Республіки Малі 4 серпня заявив, що розриває дипломатичні відносини з Україною. Бамако звинуватив Київ у допомозі повстанцям-туарегам, які розгромили колону російських найманців ПВК Вагнер, назвавши це «підтримкою міжнародного тероризму».

У документі зазначається, що дії української влади нібито «порушують суверенітет Малі, виходять за рамки іноземного втручання, осудливі самі по собі та є явною агресією».

У заяві уряд Малі «рішуче засуджує агресію, цю українську агресію, та засуджує цю ворожість української влади, що суперечить позиції нейтралітету, якої дотримується Малі, яка завжди закликала до мирного врегулювання кризи в протистоянні Російської Федерації з Україною».

Також у заяві уряду присутні типові російські наративи про нібито «неонацистський характер» української влади та пряма згадка про орієнтир Малі на Росію.

«Ба більше, перехідний уряд Республіки Малі повністю дотримується діагнозу, встановленого Російською Федерацією, яка, проте, впродовж багатьох років попереджала світ про неонацистський і лиходійський характер української влади, яка сьогодні є союзником міжнародного тероризму та далека від прагнення до миру і стабільності українського народу», — йдеться у документі.

Удар повстанців-туарегів по армії Малі та ПВК “Вагнер”

Повстанці-туареги з коаліції CSP-PSD 25-26 липня завдали удару по армії Малі та її російським союзникам поблизу кордону Малі з Алжиром. Вони опублікували фото та відео з розбитою колоною ПВК “Вагнер”. Загинули щонайменше 20 бойовиків ПВК “Вагнер”, інші ж потрапили в полон.

Як написала після цього французька газета Le Monde, українська влада та спецслужби надають повстанцям у Малі стратегічну інформацію, а також навчають їх використання безпілотників.

Читайте також:
ГУР зреагувало на операцію повстанців-таурегів проти “вагнерівців” у Малі

У Малі повстанці ліквідували десятки “вагнерівців”, серед них Єлізаров, який командував штурмом Соледара. Полонених нібито пропонують Україні

Довідка

Туареги – етнічна група, що населяє регіон Сахари, зокрема частину північного Малі. Багато з них почуваються маргіналізованими урядом країни.

Сепаратистське угруповання розпочало повстання проти уряду малійської хунти у 2012 році, однак пізніше воно було перехоплене ісламістськими угрупованнями.

У 2015 році угруповання підписало мирну угоду з урядом Малі, та наприкінці 2022-го CSP-PSD вийшла з переговорів.

Читайте також:
Повстанці-тауреги сфотографувалися з прапором України після розгрому “вагнерівців” у Малі. Kyiv Post показав знімок

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна