“Не тільки смішно, але й небезпечно”: Європейська федерація журналістів прирівняла агента ГРУ до політв’язнів

Заява Європейської федерації журналістів, яка прирівняла агента російських спецслужб Павла Рубцова (Пабло Гонсалеса) до звільнених із російських тюрем журналістів, спричинила обурення серед західних оглядачів та репортерів.

“Це не лише смішно, а й небезпечно”, – так прокоментував цю заяву американський журналіст та автор книжок про тероризм і роботу спецслужб Майкл Вайс, якого цитує “Голос Америки”.

Ідеться про учасників обміну ув’язненими між країнами Заходу та Росією, що відбувся 1 серпня 2024 року.

Як писала “Новинарня“, в межах цього обміну РФ відпустила ув’язнених за політичними мотивами політичних і громадських діячів, журналістів та іноземців, а натомість отримала від Заходу своїх шпигунів та кілерів. Їх біля трапа літака в аеропорту зустрічав особисто очільник РФ Володимир Путін (обміняних з полону російських військових він не зустрічав же жодного разу).

Серед цих осіб був і Рубцов, він же Гонсалес, який, як стверджують, є агентом ГРУ Росії.

“Сьогодні між Росією та Заходом триває великий обмін полоненими, в якому беруть участь щонайменше четверо журналістів: Алсу Курмашева, Еван Гершковіч, Володимир Кара-Мурза та Пабло Гонсалес“, – повідомили в заяві з цього приводу Європейська та Міжнародна федерації журналістів (EFJ-IFJ).

І додали, що вітають їхнє звільнення та засуджують тактику захоплення заручників, яку практикують низка авторитарних країн Європи, включно з Росією.

Як наголосив Майкл Вайс, у той час, як з Курмашева, Гершковіч і Кара-Мурза є справжніми журналістами, то “Пабло Гонсалес” – це ім’я прикриття для агента російської спецслужби Павла Рубцова.

А небезпечним прирівняння спецагента до журналістів є ще й тому, що, як наголошує Вайс, російські спецслужби давно використовують журналістику як зручне прикриття для того, щоб “вводити своїх людей на Захід із правдоподібним поясненням, чому вони допитливі та прагнуть цікавих контактів і зустрічей”.

Втім, у заяві Європейської федерації журналістів йдеться, що журналістська організація засуджує умови утримання Рубцова, незалежно від його вини чи її відсутності. При цьому організація продовжує називати його псевдонімом, який він використовував під час роботи на російські спецслужби.

“Ми вітаємо звільнення Пабло Гонсалеса, тому що, не вдаючись до того, чи він невинний, чи винний у будь-якому злочині, не можна терпимо ставитися до нелюдських умов, в яких він був ув’язнений протягом 29 місяців у країні, яка є частиною ЄС”, – цитує EFJ генерального секретаря Федерації спілок журналістів (FeSP) Агустіна Янеля.

Читайте також:
Масштабний обмін ув’язненими між Заходом та Росією: кого РФ обміняла на вбивцю, шахраїв та шпигунів

Пабло Гонсалес (народжений як Павел Рубцов у Москві) у дев’ятирічному віці поїхав з мамою із Росії до Іспанії. Їхні предки свого часу переїхали до Росії під час громадянської війни в Іспанії.

Як розповідає англомовний сайт “Голосу Америки”, Рубцов, громадянин Іспанії та Росії, також відомий як Пабло Гонсалес, працював на іспанські ЗМІ до свого арешту в Польщі, незабаром після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Агентство внутрішньої безпеки Польщі визнало Рубцова агентом російської розвідки, “хоча деякі правозахисні групи критикували Варшаву за те, що він утримувався понад два роки без звинувачення, а “Репортери без кордонів” закликали до його звільнення”, — повідомляє Associated Press.

Рубцова найняли через сторонній сайт для фрілансерів, і він працював оператором для “Голосу Америки” у 2020 та 2021 роках. Під час його арешту редакція “Голосу Америки” оприлюднила заяву, в якій зазначила, що створений “Гонсалесом” контент видалено “з великої обережності”, Службу безпеки VOA/USAGM повідомлено про його арешт.

Додамо, що, як помітили коментатори в соцмережах, Рубцов-Гонсалес незадовго до повномасштабного вторгнення РФ перебував у відрядженні в Україні. І, серед іншого, відвідував стратегічно важливі об’єкти – такі як Південмаш у Дніпрі, по якому в перші ж дні вторгнення прилетіли російські ракети.

Читайте також:
Санкції проти “простих росіян” несправедливі: звільнені з ув’язнення російські опозиціонери дали пресконференцію

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.