Санкції проти “простих росіян” несправедливі: звільнені з ув’язнення російські опозиціонери дали пресконференцію

США, Німеччина, Словенія та Велика Британія здійснили обмін ув’язненими з Росією у форматі 8 на 16, внаслідок чого було звільнено й так званих “російських опозиціонерів”. Звільнені з російських в’язниць Ілля Яшин, Андрій Пивоваров і Володимир Кара-Мурза дали пресконференцію в німецькому місті Бонні, висловивши свою позицію щодо війни, санкцій проти РФ та “демократичну Росію”.

Повну версію пресконференції можна подивитися за посиланням.

Про війну в Україні

Ілля Яшин каже, що врегулювання “воєнного конфлікту” є їхньою головною вимогою. Саме це допоможе звільнити в Росії “тисячі політв’язнів” – “звичайних людей”, які “поговорили з кимось по телефону чи біля під’їзду, залишили коментар в інтернеті – і на них написали донос”.

“Зрушити ситуацію з мертвої точки може тільки врегулювання воєнного конфлікту в Україні. Щоб люди масово почали виходити на волю, має закінчитися війна в Україні. Тому головна наша вимога – це припинення злочинної, агресивної війни в Україні. Війни, яка завдає великих збитків сусідній державі, яка принесла кров, руйнування, смерть в Україну, але яка водночас знищує і нашу країну, знищує людей, відправляє за ґрати велику кількість невинних”, – зазначив він.

За його словами, після “мирного врегулювання” одним з ключових питань має бути “питання свободи політв’язнів”.

Про санкції проти Росії

Звільнений з ув’язнення російський опозиціонер і журналіст Володимир Кара-Мурза заявив, що запроваджені проти Росії санкції з боку західних країн є “несправедливими”.

За його словами, ці санкції направлені не проти “режиму Путіна”, а проти “всієї країни і простих громадян”.

“Принцип закону Магнітського полягає в тому, що особисто ті люди, які на підставі підтверджених та достовірних даних брали участь у корупції та порушенні прав людини у своїй країні, більше не зможуть вивозити накрадене та користуватися благами демократичних принципів у країнах Заходу… Ми бачимо останніми роками, особливо після початку війни, відхід від цього принципу багатьма демократичними країнами. І ми дуже часто бачимо, що санкції західних демократичних країн виявляються спрямовані вже не проти режиму Путіна і не проти конкретних злочинців у вищих лавах режиму Путіна, а проти всієї країни, проти всіх російських громадян”, — заявив він.

За словами журналіста, це “вкрай несправедливо і контрпродуктивно”, тому що дає російській пропаганді можливість уявити, що росіяни опинилися “в кільці ворогів”. Він підкреслив, що санкції мають бути персональними.

Андрій Пивоваров підтримав цю думку й додав, що працюватиме над тим, “щоб санкції західних країн проти путінського режиму були саме санкціями проти путінського режиму” й нагадуватиме “людям у демократичних країнах, що Росія і Путін — це не одне і те саме”.

“Мене коробить від тези, що нинішні важкі часи в Росії треба пережити. Мені він здається політично невірним. Треба послабити санкції й дати росіянам побачити, що тут не суцільні вороги, а люди, які допомагають іншим людям вижити і звільнитися”, — зазначив він.

Про демократичну Росію

За словами Андрія Пивоварова, зараз потрібно “направляти” росіян, незгідних з путінським режимом.

“Наше завдання — зробити так, щоб ми несли тим, хто знаходиться під тиском зараз, ідеї, що ми можемо робити прямо зараз. Не чекати, а справді діяти. На нас орієнтуються ті, хто мовчить. Хтось хотів би виступати, але не може це робити. І наше завдання зараз — направити цих людей… Виробити ті прості кроки, які дозволять людям, прийнявши на себе рівень ризику, який для них припустимо, виявити свою політичну позицію”, — зазначив він.

Кара-Мурза підкреслив, що в Росії є багато “незгодних” і він боротиметься за “конструктивний і позитивний образ післяпутінської демократичної Росії”.

“Понад два роки у путінській в’язниці зміцнили мою віру в наших людей, бо щодня я отримував пачки листів із місць, де я ніколи не бував і про які, можливо, навіть не чув. І люди в них не боялися писати про те, що проти цієї війни, в офіційному тюремному листуванні, вказуючи своє ім’я та адресу”, — додав він.

Бажання повернутися в Росію

Ілля Яшин сказав, що просив не включати його у “будь-які списки обмінів”, оскільки його мета – перебування в Росії, адже він російський політик. За його словами, його не обміняли, а видворили з країни з порушенням конституції, хоча він писав заяву з вимогою лишити його в РФ. Щойно прибувши до Анкари, Яшин хотів купити квиток назад до Росії.

Яшин розповів, що за кілька днів до обміну до нього в камеру прийшли працівники Федеральної служби виконання покарань і вимагали підписати прохання про помилування.

“Я сказав абсолютно чітко і недвозначно, що не буду ніколи просити вибачення у людини, яку вважаю вбивцею і тираном”, – сказав опозиціонер.

Водночас Яшин визнав, що повернутися до Росії означало б зараз нашкодити майбутнім обмінам між РФ і Заходом. При тому що в російських тюрмах караються опозиціонери із проблемами зі здоров’ям, які мали б бути звільнені першочергово.

Яшин зазначає, що канцлер ФРН Шольц для його звільнення мусив відпустити до Росії засудженого вбивцю Красікова. І якщо він повернеться до РФ та буде знову арештований, як Олексій Навальний – значить, амністія російського вбивці не мала сенсу.

А “конвоїри” сказали Яшину, що якщо він повернеться, як Навальний, то і закінчить так, як Навальний – тобто помре.

За що ув’язнили Яшина, Пивоварова і Кара-Мурзу. Довідково

Ілля Яшин у 2022 році отримав 8,5 років за стрим, у якому розповів про військові злочини російських військових у Бучі.

Андрій Пивоваров у тому ж році отримав 4 роки колонії за керівництво “Відкритою Росією”.

Володимир Кара-Мурза у 2023 році був засудженний на 25 років колонії за роботу координатором громадського політичного руху “Відкрита Росія” та віцепрезидентом фонду “Вільна Росія”, а також за публічні заяви про ситуацію в Росії та війну в Україні. За оцінкою правозахисників, це “найтриваліший тюремний термін, який будь-коли призначали за критику Путіна”.

Читайте також:
Масштабний обмін ув’язненими між Заходом та Росією: кого РФ обміняла на вбивцю, шахраїв та шпигунів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна