Генштаб звільнив речницю Півдня Наталію Гуменюк, проти якої виступили журналісти

доповнено

У Генеральному штабі ЗСУ прийняли рішення звільнити Наталію Гуменюк з посади речниці та начальниці страткому Сил оборони Півдня.

Як передає “Новинарня“, про це йдеться в повідомленні ГШ вранці 19 квітня.

“Генеральним штабом Збройних Сил України проведено ротаційні заходи щодо начальника Центру стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня. Зокрема, прийнято рішення щодо завершення відрядження та виключення із сил та засобів відповідного угруповання військ полковника Наталії Гуменюк з 19.04.2024”, – сказано в повідомленні на фейсбук-сторінці Генштабу.

Наразі триває відбір відповідного фахівця, який чи яка вже невдовзі стане “голосом” Сил оборони Півдня, зазначено в повідомленні.

“Центр стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня працюватиме у штатному режимі, організовуючи співпрацю із представниками медіа, які мають відповідну акредитацію ЗСУ”, – додали в ГШ.

Контекст

Речниця ОСУВ “Одеса” (з березня 2024 року – ОУВ “Таврія”) полковник Наталія Гуменюк втратила посаду після виходу відкритого листа з вимогою її усунення з посади, який підписали більше 150 журналістів та медійних організацій.

Кілька місяців поспіль вона з великим відривом лідирувала за кількістю включень у національний телемарафон поміж усіх спікерів, при тому що журналісти на Південному напрямку критикували Гуменюк за обмеження їх у професійній діяльності.

У листі, адресованому Головнокомандувачу Збройних сил України генерал-полковнику Олександру Сирському, міністру оборони України Рустему Умєрову, начальнику Генерального штабу Збройних сил України генерал-майору Анатолію Баргилевичу, описано стиль роботи Наталії Гуменюк у страткомі Сил оборони Півдня напротивагу комунікаційникам інших угруповань: “…у підпорядкуванні ОСУВ «Хортиця» на східному напрямку пресофіцери протягом двох років професійно виконують свою роботу, вони є місточком між військовослужбовцями та суспільством. Вони сприяють донесенню інформації з фронту у тих межах, які не шкодять безпеці операцій. І не перешкоджають висвітленню злочинів росіян. Так само виконували цю роботу донедавна і пресофіцери ОСУВ «Таврія», поки «Таврія» внаслідок переформатування угруповань не відійшла до зони відповідальності пані Гуменюк.

Ми бачимо обличчя захисників Донеччини, Луганщини, Харківщини, Запоріжжя, але не бачимо облич захисників Херсонщини. На Херсонщині ми бачимо лише пані Гуменюк. Воєнні злочини росії журналістам вдавалось фіксувати, здебільшого обходячи обмеження, встановлені в зоні підпорядкування пані Гуменюк, а не за її сприяння.

Найбільш кричущим випадком була заборона заїзду на Херсонщину в підтоплені міста і села в день підриву Каховської ГЕС — тоді світові ЗМІ заполонили посилання на свідчення російських «воєнкорів», адже від нас інформація була майже відсутня.

Пізніше пані Гуменюк забороняла фіксувати страждання українців у частині сіл, де через підрив ГЕС зникла вода, та знімати дно водосховища, яке висохло.

До цього журналістам доводилось мінними полями заїжджати в щойно звільнені села на Херсонщині і Миколаївщині, аби в момент найбільшої цікавості світу розповісти про воєнні злочини росіян. Офіційного дозволу заїхати в ці села легально дорогами через блокпости в адекватний термін домогтись було неможливо.

Рятувальним службам Херсонщини відмовляли в праві взяти з собою журналістів на ліквідацію наслідків російських злочинів у Бериславі.

Закриті й Антонівка, Дар’ївка та частина Херсона (Корабельний район та «Острів»), де люди також потерпають від російських обстрілів.

На відміну від інших напрямків, на Херсонщині немає доступу до шпиталів та стабпунктів, де лікують поранених захисників та цивільних.

Попри офіційне роз’яснення Головнокомандувача, які саме об’єкти і райони зосередження військ відносяться до «червоної зони», комунікації «Півдня» оголосили «червоними» всі громади, розташовані на річці Дніпро та Чорному морі, і за цими самопроголошеними «правилами» медіа мали працювати 1,5 року.

Оскільки пані Гуменюк вибудувала саме таку комунікаційну політику, то бригади пропонують воєнним кореспондентам працювати в «потьомкінських окопах» за десятки кілометрів від реальної лінії фронту. Звісно, така імітація неприпустима для більшості медіа, отже вони обирають інші напрямки фронту, де можна просто нормально виконати свою роботу.

Найбільш популярне слово в комунікаційного відділу сил оборони Півдня — «заборонено».

Людина, яка перешкоджала висвітленню злочинів росіян, яка не дає журналістам показувати відважних оборонців Херсонщини, яка не здатна пояснити командуванню свого напрямку, чому суспільство має бачити не лише її обличчя, а й обличчя воїнів та чому світ має оперативно бачити російські воєнні злочини, не може і далі очолювати комунікації.

Вона «відлякала» з напрямку журналістів, чим відвернула увагу суспільства. Це позначається і на рівні обороноздатності регіону, і на допомозі громадам регіону від міжнародної спільноти”.

Відтак підписанти вимагали “замінити Наталю Гуменюк на більш компетентну особу і не допускати її до будь-якого керування комунікаціями” та забезпечити доступ журналістів до районів Херсонщини та сусідніх регіонів, де відбуваються ключові події, з урахуванням вимог 73-го наказу головнокомандувача ЗСУ.

“Будь ласка, докладіть зусиль, щоб журналістам не довелося писати ще одного листа щодо недопустимості очолювання будь-яких комунікаційних структур Сил оборони Ганною Маляр. Особи на ключових комунікаційних посадах повинні мати належні навички та репутацію для виконання своїх обов’язків згідно з вимогами часу, особливо у воєнний період”, – було сказано в листі, який набув значного розголосу.

У грудні 2023 року, попри чутки про її звільнення, Гуменюк зберегла посаду речниці Сил оборони півдня.

Тоді повідомляли, що капітан 1-го рангу Наталія Гуменюк не проходить військової служби в Збройних силах України та, відповідно до звернення голови Державної прикордонної служби України, повернулася до виконання обов’язків за штатною посадою.
Штатною посадою Гуменюк у Держприкордонслужбі була “помічниця начальника регіонального управління Морської охорони ДПСУ з питань взаємодії із засобами масової інформації”. Її пані Наталя обійняла задовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. А з квітня 2022 року, повідомляв речник Держприкордонслужби Андрій Демченко, Гуменюк перебувала у відрядженні до об’єднаного координаційного пресцентру ОСУВ “Одеса”, де, зокрема, виконувала обов’язки речниці пресцентру.
Однак після цих заяв із ДПСУ Наталія Гуменюк зберегла статус речниці та стала начальником Центру стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня.

Читайте також:
Росіяни накопичили в Криму ракети “Циркон”, тривоги почастішають, – Гуменюк


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна