Дев’ять років війни проти Росії, на жаль, забрали тисячі життів найкращих синів та дочок України. На гарячу лінію ГО “Юридична сотня” регулярно звертаються сім’ї полеглих щодо процедури поховання.
Тож у цьому матеріалі юристи громадської організації підготували відповіді на найпоширеніші запитання щодо поховання військових.
Інструкцією Міноборони № 185 від 05.06.2001 “Про організацію поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби”.
Також військовий комісар інформує родичів щодо пільг, передбачених законами й актами України, та роз’яснює порядок порушення клопотання про призначення виплат членам сім’ї загиблого.
Так, інструкція передбачає, що в разі поховання військового за місцем служби, комісар за місцем призову загиблого після одержання повідомлення та свідоцтва про смерть, які повинен надіслати командир військової частини, де проходив службу військовослужбовець, у семиденний термін зобов’язаний особисто вручити сім’ї чи родичам загиблого військовослужбовця повідомлення про смерть, свідоцтво про смерть і фотокартки з місця поховання, а також висловити їм співчуття.
Поховання проводиться у формі, яка належала військовому. Якщо одяг у непридатному стані, то видається новий комплект.
Особисті речі загиблого (померлого) військовослужбовця передаються за актом під особистий підпис одного з членів сім’ї, близьких родичів або спадкоємців загиблого (померлого).
Під час організації поховання за рахунок військової частини закуповуються предмети ритуальної належності:
Інструкція передбачає, що членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців надається право на проїзд за рахунок Міністерства оборони до місця поховання і назад, а також на проїзд і перевезення домашніх речей до обраного сім’єю нового місця проживання протягом шести місяців від дня загибелі (смерті) військовослужбовця.
Військові перевізні документи на членів сім’ї або грошова компенсація за їхній проїзд видаються військовим комісаром за місцем проживання на підставі свідоцтва про смерть, якщо вони не були забезпечені військовою частиною.
Також Наказ МОУ № 185 від 05.06.2001 “Про додаткові заходи щодо організації поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби” містить інструкцію, згідно з якою відбувається передача тіла полеглого на різних етапах.
Командир в/ч, де служив військовослужбовець, несе персональну відповідальність за організацію транспортування тіла загиблого (померлого) до місця поховання в термін не пізніше 3 діб від моменту смерті.
Зауважимо, що в умовах воєнного стану та активних бойових дій такий термін не завжди може бути дотриманий!
Якщо тіло знаходиться на тимчасово окупованій території, треба звернутися до відповідної районної чи обласної військової адміністрації. Після звільнення території створюється спецгрупа, яка проводить ексгумацію та передає тіла загиблих військовослужбовців.
Після ідентифікації тіла військовослужбовця представник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, повідомляє рідних і тіло передають для поховання. Якщо тіло не було ідентифіковане, його передають судмедексперту для експертизи ДНК, яка проводиться за рахунок держави. Якщо тіло передали для експертизи ДНК, інформацію про його місцезнаходження повинні мати поліція та прокуратура за місцем, де знайшли тіло.
Поховання загиблого військовослужбовця ЗСУ в місті Лиман Донецької області. Фото: “Новинарня“
Додатково інформуємо, що 02.05.2023 був прийнятий закон про розміщення Національного військового меморіального кладовища в місті Києві. Там будуть проводитися почесні поховання осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Документ також передбачає можливість перепоховання на кладовищі Героїв України, яким, починаючи з 2014 року, вручено орден “Золота Зірка”, а також борців за незалежність України у ХХ столітті (порядок таких перепоховань встановлюватиме Уряд).
Читайте також:
“Український Арлінгтон”: Національне військове меморіальне кладовище на 50 тисяч поховань створять у Биківні
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!