У столиці Ісландії Рейк’явіку через російську агресію проти України вперше за 17 років відбувається саміт Ради Європи: президент Володимир Зеленський у своєму зверненні закликав партнерів зміцнити українську ППО, зокрема за допомогою західних винищувачів, а президентка Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн закликала всіх підтримати українську “формулу миру” як “безальтернативну”.
Про це пише “Європейська правда“.
На саміті, який організовує Ісландія, що головує в Комітеті міністрів Ради Європи, зібралися лідери 46 держав – членів. Це всього лише 4-й саміт РЄ в історії, і присвячений він основним цінностям Ради Європи та підтримці України через конкретні заходи, спрямовані на досягнення справедливості для жертв російської агресії.
“Очно” від України у саміті бере участь прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
У своєму зверненні до учасників саміту президент України нагадав, що під час ракетного удару в ніч проти 16 травня наша протиповітряна оборона збила 100% ракет, запущених Росією. Він наголосив, що цьому сприяли системи ППО, передані західними державами.
“Рік тому ми не могли збити більшість ракет терористів, особливо балістичних. І коли я запитую, чи зможемо ми це зробити зараз, коли ми об’єднані і сповнені рішучості захистити життя, відповідь така: ми, в єдності, викладатимемося на сто відсотків у будь-якій справі”, – зазначив Зеленський.
Він наголосив, що територія України велика. Тому щоб такі результати протиповітряної оборони “стали правилом”, українським Силам оборони потрібні додаткові системи ППО і ракети, а також винищувачі, “без яких жодна система ППО не буде досконалою”.
“І я впевнений, що ми до цього дійдемо. Сто відсотків мають бути орієнтиром для нас. Нуль відсотків маємо залишити агресору!” – підкреслив Зеленський.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у своєму виступі серед іншого нагадала про те, що жертви російської агресії в Україні з’явилися не лише після повномасштабного вторгнення. Вона також пов’язала агресію РФ та злочини під час на Революції гідності.
“Це почалося з перших жертв, застрелених на Майдані… Це почалося з російського вторгнення у Крим та на Донбас”, – заявила вона.
Фон дер Ляєн також наголосила, що основою миру в Україні має стати встановлення справедливості. А отже, необхідно підтримати той шлях до миру, який пропонує саме Україна – так звану “формулу миру Зеленського”
“Ми не будемо нічого вирішувати про Україну без України… Українська формула миру – це основа їхнього шляху до миру. Саме тому я закликаю всіх нас всіх її підтримати, об’єднавши зусилля”, – додала очільниця Єврокомісії.
А президент Польщі Анджей Дуда наголосив, що ціллю розгорнутої Росією війни є не лише Україна.
“Цей саміт відбувається під час найбільшої атаки на демократію з часів падіння тоталітарного режиму. І метою РФ є не лише підкорення України. Плани Путіна включають деконструкцію всього світового порядку. Росія прагне створити світ нового типу, в якому демократія втрачає сенс, права людини стають фасадом, а значення має лише гола сила”, – підкреслив Дуда.
Він також підкреслив важливість підписання договору про реєстр збитків від агресії, запланованого під час саміту. “Реєстр важливий, щоб компенсувати втрати тих, хто постраждав від російської агресії”, – заявив президент Польщі, висловивши впевненість, що цей договір також прокладає шлях до миру.
Про міжнародний реєстр збитків, завданих агресією Росії проти України, у своєму виступі говорив і президент Франції Емманюель Макрон.
За його словами, РЄ у вівторок, 16 травня, вже створила такий реєстр.
“Рада [Європи] знову стає на чолі сторони жертв агресії”, – наголосив Макрон, закликавши всі держави “активно долучатись до розробки” реєстру.
Окремо він закликав Раду Європи посприяти створенню ста психологічних центрів під егідою Банку розвитку РЄ, які б допомагали постраждалим у результаті російської агресії.
Як відомо, реєстр збитків від російської агресії діятиме в Нідерландах. У ньому реєструватимуться докази шкоди та позови про відшкодування шкоди або поранень. Реєстр буде відкритий для фізичних і юридичних осіб, а також для Української держави, включно з регіональними та місцевими органами влади, державними або контрольованими державою підприємствами.
На відміну від самітів лідерів Євросоюзу, G7 чи G20, які є регулярними подіями, в історії Ради Європи з часу її створення у 1949 році такі саміти відбувалися лише тричі: у Відні 1993-го, в Страсбурзі 1997-го та у Варшаві 2005 року.
У травні 2022 року генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич запропонувала зібрати четвертий саміт глав держав та урядів у зв’язку з війною Росії проти України.
У листопаді 2022 було оголошено, що 4-й саміт РЄ відбудеться у Рейк’явіку. Дати проведення – 16-17 травня 2023 року.
Читайте також:
Президент ПАРЄ Кокс радить Україні провести вибори навіть під час воєнного стану
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!