Українські полярники розповіли Зеленському, як підтримують ЗСУ з Антарктиди

Президент Володимир Зеленський провів зустріч у режимі відеозв’язку з учасниками 27-ї Української антарктичної експедиції, які вирушили на станцію “Академік Вернадський” у березні 2022 року – вже після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Спілкування відбулося 12 березня – у 160-ту річницю з дня народження першого президента Української академії наук Володимира Вернадського, на честь якого названо антарктичну станцію, інформує пресслужба глави держави.

“Сьогодні ми всі боремося заради нашої держави й нашого майбутнього. І я вважаю, що ваші кроки щодо розвитку науки так само наближають нашу перемогу”, – сказав президент Зеленський.

Учасники 27-ї УАЕ подякували президенту за те, що держава дає їм змогу продовжувати займатися наукою.  Зокрема, керівник експедиції Юрій Отруба відзначив важливість придбання після звернення полярників науково-дослідного криголама “Ноосфера”. Полярники також здійснюють технічну модернізацію станції “Академік Вернадський”, на що було виділено відповідне бюджетне фінансування.

“На нашій станції проводяться наукові дослідження, які є цінними для України й для світової спільноти”, – наголосив Отруба.

Президентові розповіли про дослідження впливу Арктики та Антарктики на клімат планети, участь у міжнародному проєкті “Рік полярних передбачень”, запуски кліматичних зондів в атмосферу на відстань понад 10 кілометрів, які забезпечують надважливі дані для моделювання прогнозу погоди, продовження спостережень за озоновим шаром, роботу магнітної обсерваторії.

Керівник експедиції зазначив, що полярники намагаються навіть на відстані робити свій внесок у боротьбу України за незалежність і майбутнє. Вони зверталися до наукових спільнот із вимогою припинення будь-яких проектів із Росією. Сьогодні було відправлено чергове відповідне звернення всім полярним станціям.

Крім того, проведено антарктичні аукціони, де продавалися вироби полярників, шеврони тощо задля збору коштів на підтримку Збройних Сил України, а також благодійні екскурсії станцією.

Окремим проєктом на підтримку ЗСУ стала акція “Листівка незламності”, у межах якої комплект фотографій з Антарктиди розсилають за внесок на потреби ЗСУ.

Українські полярники також організували перший мистецько-освітній проект в Антарктиді – арт-інсталяцію “Дім. Спогади”. Вона відтворює обриси українського будинку навколо паливного бака, що нагадує полярникам про їхній дім. Для туристів це можливість познайомитися з Україною через рідний для українців візуальний образ. Цього року навколо будинку розмістили щити з фактами про Україну та станцію, а також символічними предметами на кшталт грудки чорнозему чи фрагмента вишиванки.

Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий зазначив, що цього року на станції зимувало 14 осіб. Водночас 14 полярників минулих років нині воюють у лавах ЗСУ, більшість – на передовій. Вони зазнавали поранень, зокрема в боях за Бахмут.

Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції на зв’язку

У зустрічі також узяв участь заступник директора Національного антарктичного наукового центру В’ячеслав Марченко, який нині захищає Україну в лавах ЗСУ.

Главі держави розповіли, що українські полярники мають свій окремий шеврон із написом латиною “Орли мух не ловлять”.

 Читайте також:
Український криголам “Ноосфера” прибув на антарктичну станцію “Академік Вернадський”. ФОТО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна