Україна придбала британський криголам “Джеймс Кларк Росс”

 

Напередодні Дня Незалежності Україна придбала легендарний британський криголам “Джеймс Кларк Росс”. 

У четвер, 19 серпня, Національний антарктичний науковий центр та установа “Дослідження та інновації” Великої Британії (куди входить Британська антарктична служба) підписали акт про купівлю Україною криголаму.

Як передає пресцентр НАНЦ, після переоформлення всіх потрібних документів судно вже під українським прапором зможе вирушити з Данії (де зараз базується) до України. Планується, що криголам прийде до Одеси на початку осені цього року.

“Для України придбання “Джеймс Кларк Росс” відкриває цілий світ нових можливостей. Останні 20 років в України не було власного криголама для антарктичних досліджень, що значно обмежувало нашу роботу. Також з цим судном Україна має амбіції проводити масштабні дослідження Південного океану і, за можливості, з часом розпочати дослідження в Арктиці. А ще для нас цей криголам має цінність як символ, адже саме він привіз першу українську антарктичну експедицію на колишню британську станцію “Фарадей” – зараз нашу “Академік Вернадський” – 1996 року”, – зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Протягом останніх 30 років криголам “Джеймс Кларк Росс” виконував роль світової дослідницької платформи для біологічних, океанографічних та геофізичних досліджень.

“Дослідницьким судном “Джеймс Кларк Росс” захоплюватися всі, хто на ньому працював. Цей криголам дозволив науковцям з Великобританії та інших країн зробити багато відкриттів, щоб краще зрозуміти світ, який швидко змінюється. Ми будемо сумувати за цим судном, але я рада, що наші колеги-дослідники використовуватимуть його для проведення важливих наукових досліджень, чого ми їм і бажаємо”, – зауважила директорка Британської антарктичної служби професорка Дейм Джейн Френсіс.

Збудований компанією Swan Hunter Shipbuilders в Волсенді (Великобританія) та урочисто спущений на воду її Величністю Королевою Британії 1990 року, “Джеймс Кларк Росс” взяв участь у першому міжнародному дослідженні щодо оцінки запасів криля в атлантичній частині Південного океану. Отримані дані до цього часу використовуються в моделях оцінки криля.

На судні також застосовувалися різноманітні технології відбору донних відкладів в таких місцях, де це раніше було неможливо. А дослідження поверхні в Арктиці на “Джеймс Кларк Россі” дало нові дані щодо масштабу та впливу зміни клімату на цей полярний регіон, де довкілля змінюється найшвидше на планеті.

“Ставши новим придбанням для України, криголам відкриває ціле вікно нових можливостей для НАНЦ, зокрема в океанографічних дослідженнях та вивченні зміни клімату у полярних регіонах. Важливо, що придбання судна відбулося напередодні Конференції зі зміни клімату ООН (COP26), яка запланована на листопад цього року. Під час заходу представники кожної країни-підписанта Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату обговорять спільні дії”, – інформує пресцентр НАНЦ.

У НАНЦ також нагадали, що це вже вдруге Великобританія передає свої дослідницькі активи українським колегам. Чверть століття тому – 6 лютого 1996 року – британська база “Фарадей” стала українською станцією “Академік Вернадський”, й зараз там працює вже 26-та Українська антарктична експедиція.

Читайте також:
“Антарктида за фунт”: 10 фактів про станцію “Академік Вернадський”, якій виповнилося 25 років

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна