Українські пісні, які наближають перемогу ℗

Однією з ознак того, чи справді є війна народною, є кількість пісень, які складає і співає про неї народ, а також те, як ця музика розходиться між людей. У цьому сенсі годі й порівнювати. У Росії про “СВО” написано хіба пару-трійку пропагандистських пісеньок, які залишаються нікому не відомими. Натомість українські композитори й піснярі після повномасштабного вторгнення створили вже десятки чи навіть сотні загальновідомих хітів на всі смаки, в усіх стилях і тональностях – починаючи від нового прочитання “Червоної калини” Андрія Хливнюка, коли він із цією мелодією на вустах став до лав ЗСУ.

Час великих випробувань дає велике натхнення, і в текст Української пісні нині лягає як героїчна боротьба за Маріуполь й “Азовсталь”, так і “Байрактар”, меми про “русскій корабль”, регулярне привітання голови області “Доброго вечора, ми з України”, пес Патрон, українська лють, розстріляна “Мрія”, почуття переселенців, повернення додому та ін.

Багато цих пісень вийшли на міжнародний рівень – чого варта лише перемога Kalush Orchestra на “Євробаченні-2022”. Та водночас для багатьох іноземних музикантів українська боротьба стала темою, яку неможливо оминути й не оспівати (Pink Floyd, U2, Ед Ширан тощо).

Є й особливі випадки. Так, турецький співак, випускник консерваторії Стамбульського університету за напрямом оперного співу, Озан Дайи (Ozan Dayı) приїздив в Україну, жив тут, а після початку великої війни з РФ почав писати й виконувати патріотичні пісні українською мовою, а також двомовні şarkı sözleri – українською і турецькою. “Ой, у лузі червона калина” в роковій обробці, але з турецькими національними інструментами у виконанні Озана звучить просто круто. Також у його доробку вже є композиції “Перемога твоя, Україно!”, “І бути перемозі”, “Наша Україна”, “Лист воїну ЗСУ” та ін.

“Спочатку пишу пісню турецькою, потім перекладаю англійською, а згодом українською. З перекладом мені допомагають друзі з України. Також вони допомагають з вимовою, бо українська для мене – не рідна мова, але звучати вона повинна максимально автентично”, – розповів співак і волонтер Озан Дайи в інтерв’ю “Укрінформу”. Він планує тур Україною і мріє виступити на Майдані, коли Україна святкуватиме перемогу.

Її, цю перемогу, наближають його колеги, українські музиканти. Більшість із них підтримують народ і військо своєю творчістю. Значна частина – волонтерять, збирають кошти для армії та гуманітарних потреб, концертують перед військовими. Чимало – пішли добровольцями до Збройних сил.

Один із найпопулярніших українських музикантів та співаків, Святослав Вакарчук, від 24 лютого дав велику кількість концертів на передовій, виступаючи перед військовими та цивільними в екстремальних умовах. Нещодавно він відвідав звільнений Херсон і заспівав на знаменитому зруйнованому Антонівському мосту.

“Антонівський міст сьогодні прострілюється окупантами, вихід на нього заборонено, але символічно і важливо було саме тут заспівати нашу пісню “Човен”, – сказав Вакарчук, нагадавши слова пісні: “Війнами втомлена та ніким не зломлена, / Розквітай, земле ти моя! / Голодом морена, але непокорена / Най звучить над Дніпром твоя пісня солов’я”.

Читайте також:
“У війні я знаходжу розраду”. Інтерв’ю з лідером гурту “Тінь Сонця”, бійцем 130-го батальйону ТрО Сергієм Василюком

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна