Від березня майже 1 мільярд держкоштів отримали компанії, пов’язані з РФ і Білоруссю

Більш ніж 190 компаній, які перемогли в державних тендерах в Україні після початку повномасштабного вторгнення, мають зв’язки з Росією і Білоруссю.

Про це свідчать результати дослідження аналітиків центру R&D YouControl, повідомляє YouControl.

Аналітики дослідили масив даних про участь українських компаній у державних тендерах за період з березня по кінець серпня 2022 року. І з’ясували, що за цей час 191 українська компанія, що має пов’язаність з країнами-агресорами, виграла понад 1 800 державних тендерів на загальну суму понад 985 млн грн.

Найбільше таких контрактів було укладено в березні – загалом 535 на суму близько 140 млн грн.

У квітні – 311 контрактів на понад 179 млн грн; травні – 339 договорів на рекордних за пів року 338,66 млн грн; червні – 502 контракти на 318,46 млн грн; липні – 155 договорів на загальну суму 9,6 млн грн.

Водночас у серпні компаній-переможців тендерів зі зв’язками з РФ чи РБ виявлено не було.

“Близько 50% від досліджуваних компаній, що мають ворожий слід та виграли в держтендерах за пів року війни, працюють у сфері роздрібної та оптової торгівлі різними товарами.

Трохи більш як 20% підприємств – за КВЕДом “переробна промисловість”. Основними напрямками діяльності близько 10% підприємств є професійна, наукова і технічна діяльність”, – йдеться у повідомленні.

21 компанія, що має російсько-білоруські зв’язки та взяла участь у державних тендерах у період березень-серпень, входить або має відношення до фінансово-промислових груп (ФПГ), доданих до системи YouСontrol. Зокрема, це російські групи “Катрен” і “Татнафта”Group DF Дмитра Фірташа та інші.

За даними аналітиків, понад 75% від загальної суми переможних тендерів виграли компанії, що входять до міжнародних холдингів (груп), учасники котрих працюють за законодавством РФ. Зокрема, це фармацевтичні дистриб’ютори ТОВ “Рош Україна“, ТОВ “Ново Нордіск Україна” та ТОВ “Байєр”. Сума укладених державних контрактів за пів року сягнула майже 671 млн грн.

Компанії, що мають у своїй структурі власності учасників/бенефіціарів із РФ та РБ, стали переможцями тендерів на загальну суму понад 151 млн грн.

Деякі приклади:

  • державних контрактів на суму близько 44 млн грн за досліджуваний період було укладено із ТОВ “Лабвіта”, бенефіціаром якого є громадянка Білорусі Олена Латушко. За даними ЗМІ, вона пов’язана з білоруськими компаніями, які були учасниками білоруських тендерів на закупівлю обладнання для медичних закладів за завищеними цінами.
  • ТОВ “К.П.Верес” уклало 52 державні контракти на загальну суму понад 14 млн грн. Учасниками організації є громадяни Білорусі Валерій Сідорович та Ігор Турцевич – власники відомого на українському ринку бренду міжкімнатних дверей “Двері Білорусії” та однойменної роздрібної мережі.
  • Дніпровський фармацевтичний дистриб’ютор ТОВ “Вента.Лтд”, 24% статутного капіталу якого належить російській компанії АТ “Катрен”, уклав 82 державні контракти на загальну суму близько 23 млн грн. АТ “Катрен” входить до рейтингу “200 найбільших приватних  компаній росії” за версію видання Forbes.
  • Газорозподільна компанія “Житомиргаз” отримала понад 3 млн грн державних коштів. Компанія афілійована із Group DF, що контролюється Дмитром Фірташем через її акціонера ПрАТ “Газтек”. У той самий час компанія має зв’язки з рф через іншого її учасника — АТ “Оператор газорозподільної системи “Хмельницькгаз”, акціонером якого, своєю чергою, є громадянин Росії Володимир Луняка, йдеться в дослідженні.

Українські компанії, які прямо чи опосередковано володіють частками у статутних капіталах російських компаній, за період з березня по серпень отримали державних замовлень на суму понад 87 млн грн.

Під аналіз потрапили підприємства із такими видами пов’язаності з державами-агресорами:

  • бенефіціар та/або учасник компанії є громадянином російської федерації та/або зареєстрований на її території;
  • компанія, її учасник або кінцевий власник є учасником юридичної особи, що зареєстрована за законодавством рф; 
  • компанії, що належать до холдингу (групи), інший учасник якого працює за законодавством рф;
  • кінцевий бенефіціар та/або учасник компанії є громадянином республіки білорусь та/або зареєстрований на її території. 

Читайте також:
Україна підготувала санкційний список із 12 тисяч росіян, – МЗС

Проєкт “Зберегти Україну” реалізується за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна