У секретаріаті Кабміну викрили посадовця, що 15 років зливав ФСБ таємні документи

Працівник секретаріату Кабінету Міністрів України 15 років шпигував на користь Російської Федерації.

Про це в вівторок, 13 вересня, інформує “Дзеркало тижня” з посиланням на вирок Шевченківського районного суду м. Києва.

Суд визнав винним працівника уряду, який із липня 2000-го працював в Секретаріаті Кабміну, а з 30 серпня 2019 року — на посаді старшого референта відділу аналізу кореспонденції та моніторингу виконання завдань прем’єр-міністра.

За матеріалами справи, чиновника завербували у 2007 році. Чоловік, якого засуджений називає “колегою”, попросив допомоги у копіюванні документів з обмеженим доступом, до яких чиновник мав допуск. Той погодився і скопіював теку з грифом “таємно”, що містила державну таємницю.

Протягом кількох місяців засуджений щотижня копіював для знайомого документи, що містили державну таємницю, зокрема відомості у сфері оборони, діяльності Служби безпеки України, зовнішньої політики держави тощо. За ці послуги отримав 3000 доларів.

Тоді ж, 2007 року, чиновник прибув до Москви, де особисто познайомився з двома співробітниками 5-ї Служби Федеральної служби безпеки РФ, один з яких представився працівником Міністерства закордонних справ РФ. За грошову винагороду йому запропонували збирати та передавати РФ відомості щодо вектора зовнішньої політики України, ситуації в окремих регіонах, забезпечення обороноздатності, діяльності правоохоронних органів та спеціальних служб.

Після того протягом приблизно 3-6 місяців 2007 року чиновник копіював документи українського уряду, які містили відомості, що становлять державну таємницю, для подальшої передачі співробітнику 5-ї Служби ФСБ РФ. За це отримав близько 800 доларів.

Читайте також:
СБУ викрила шпигуна у Кабміні, завербованого росіянами ще в 2012 році. ВІДЕО

У 2010-му співробітник 5-ї Служби ФСБ РФ зустрівся із чиновником і домовився, що той працюватиме самостійно, без свого “колеги”, адже з останнім у росіян відбувся конфлікт.

Відомо, що з того часу засуджений заповнив для ФСБ анкету і росіяни присвоїли йому псевдонім “Григорий”.

Чиновнику видали мобільний телефон і фотоапарат, щоб фотографувати документи, що циркулюють у КМУ, а також карти пам’яті для накопичення знімків.

Протягом наступних кількох місяців посадовець фотографував документи, що містили інформацію по лінії міжнародного співробітництва, обороноздатності, інфраструктурних проєктів тощо, до яких мав доступ на роботі, у тому числі з грифом “Для службового користування”.

Надалі відбулася зустріч в одному з ресторанів на Невському проспекті у Санкт-Петербурзі (РФ). Чиновник передав російському контакту карту пам’яті з фотознімками документів і отримав 5000 доларів.

З кінця жовтня 2010-го і до лютого 2015 року чиновник через невстановлені судом причини не мав контактів із представниками спецслужб РФ, залишивши при собі наданий раніше співробітником 5-ї Служби ФСБ РФ мобільний телефон.

Взимку 2015-го на цей телефон зателефонував співробітник ФСБ і попросив зустрітися в Мінську.

Чиновнику запропонували продовжити співпрацю. Він погодився на умовах грошової винагороди. Крім того, йому видали новий мобільний телефон із заздалегідь встановленим спеціальним програмним забезпеченням для конфіденційного зв’язку.

У період 2015-2018 років обвинувачений знову фотографував документи й пересилав через захищені месенджери. За передану інформацію отримував від 2 до 5 тисяч доларів США під час особистих зустрічей у Білорусі, Кіпрі, у Вірменії та Азербайджані.

Влітку 2018-го у Баку обвинувачений був переданий на зв’язок іншому представнику спецслужб.

З того часу і по 7 лютого 2022 року він збирав службову інформацію у сфері оборони, економіки, правоохоронної діяльності та зовнішніх відносин України, що циркулює в системі документообігу Кабінету Міністрів України, роблячи фото і пересилаючи ФСБ. Йому платили від 4 до 10 тисяч доларів під час особистих зустрічей на території Азербайджану, Туреччини, Кіпру.

Зокрема, обвинувачений переслав копії таких документів: розвідувальний огляд (за період з 15 по 21 листопада 2021 року) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (за період з 22 по 28 листопада 2021 року) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (III квартал 2021 року) “Російська Федерація: воєнно-політичні аспекти”, а також інформаційну довідку “Республіка Білорусь: вплив західних санкцій на економіку країни”.

Ці документи мали гриф “Для службового користування”.

7 лютого 2022 року обвинувачений надіслав працівнику ФСБ РФ відскановані зображення документів “Щодо невідкладних заходів реагування на виклики в енергетичній сфері”, відскановані зображення довідок щодо проблемних питань, які потребують вирішення на Об’єкті № 1,2 Кабінету Міністрів України й довідки щодо практичної перевірки запасних пунктів управління окремих обласних державних адміністрацій з приміткою “таємно”.

Викрили чиновника у квітні 2022 року.

Відомо, що 2 квітня 2022-го співробітник СБУ склав рапорт про виявлене кримінальне правопорушення. 6 квітня у чиновника вдома провели обшук. Уже через два дні чиновник Кабміну свою вину визнав повністю і дав показання по суті підозри.

У судовому засіданні чиновник сказав, що після 24 лютого 2022 року, тобто повномасштабного вторгнення РФ в Україну, він перервав усі зв’язки з працівниками російських спецслужб, тепер шкодує про скоєне, покаявся, не очікував що його дії можуть призвести до подібних наслідків.

Дії ексчиновника були кваліфіковані як державна зрада, тобто шпигунство, надання іноземній державі та її представникам допомоги в підривній діяльності проти України, за попередньою змовою з групою осіб. Внаслідок його підривної діяльності настали тяжкі наслідки у вигляді повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

Як обставину, що пом’якшує покарання, суд зміг врахувати щире каяття та активне сприяння слідству.

Чиновника засудили до 12 років ув’язнення із конфіскацією всього майна, адже він скоював злочини за грошову винагороду, тобто з корисливих мотивів.

Читайте також:
Затриманий ексначальник УСБУ Харківщини Дудін звинуватив Єрмака і Татарова в роботі на ФСБ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".