Через переслідування в РФ ерзяни скликають національний з’їзд в Естонії

Ерзяни (угро-фінський народ, що мешкає в РФ у басейні річок Мокша, Сура, частково Волги і Білої) заявили про підготовку до проведення національного з’їзду. Однак через посилення репресій на батьківщині делегати зберуться в Естонії.

Відповідно до відозви, опублікованої на сайті національного руху, з’їзд відбудеться наприкінці вересня, однак остаточне місце його проведення тримається в таємниці.

“У серпні цього року ерзяни мали скликати в Республіці Мордовія Промкс – вищий національний представницький орган. Це з’їзд делегатів від політичних партій, громадських організацій, культурних товариств і релігійних громад ерзян. Промкс визначає напрямні для національного руху. Згідно до цих напрямних працюють Атянь Езєм – рада старійшин та Інязор – головний старійшина. Однак ані скликати Промкс, ані переобрати Атянь Езєм не вийшло. Із початком масштабного воєнного вторгнення до України в Російській Федерації ухвалили цілу низку репресивних законів, посилилися переслідування опонентів режиму, зокрема з числа національних активістів. За таких умов висувати делегатів у керівні органи, а тим паче проводити з’їзди в Республіці Мордовія – нереально”, – пояснює Віталій Ромашкін, який очолює організаційний комітет з проведення Ерзянського національного з’їзду та є членом Атянь Езєм.

“Влада спробувала встановити повний контроль над ерзянським національним рухом, а коли їй це не вдалось – створила клони національних представницьких органів, які укомплектувала працівниками бюджетної сфери, – тобто людьми залежними від влади”, – додає член оргкомітету.

В оргкомітеті зазначають, що незважаючи на всі заборони і перепони, тиск ФСБ і поліції, ерзяни мусять зібратися в еміграції для обговорення гострих проблем, що постали перед народом та потребують невідкладних рішень. Серед них – визначення нових цілей національного руху, а також затвердження конкретних механізмів вирішення поставлених завдань і надання оцінки російському вторгненню до України.

До складу організаційного комітету, що займається підготовкою до скликання з’їзду, увійшли ерзяни з різних країн.

“Ми вдячні нашим естонським друзям, які у цей непростий час проявляють свою гостинність – дають можливість провести наш з’їзд в атмосфері фіно-угорського братерства, відсутності поліцейського нагляду і загрози арештів. Делегати докладуть зусиль, аби не лише спрямувати роботу ерзянського національного руху, але й дати поштовх всім поневоленим Москвою народам до боротьби за свої права і свободу”, – прокоментував ерзянський Інязор Сиресь Боляєнь.

Читайте також:
Дев’ять тез про деколонізацію Росії

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".