У Росії суд заборонив правозахисну організацію “Меморіал”

Верховний суд Російської Федерації ухвалив рішення про заборону історико-просвітницького товариства “Меморіал”.

Таке рішення суд ухвалив у вівторок, 28 грудня.

Згідно з цим судовим рішенням, “Міжнародний Меморіал” та його регіональні підрозділи вирішено ліквідувати.

“Суд вирішив: позовну заяву генерального прокурора РФ задовольнити, ліквідувати Міжнародну громадську організацію “Міжнародне історико-просвітницьке, благодійне та правозахисне товариство “Меморіал” та її регіональні відділення та інші структурні організації”, – оголосила рішення суддя Алла Назарова, яку цитує агентство “Интерфакс”.

Голова правління “Меморіалу” Ян Рачинський заявив, що організація подасть апеляцію на це рішення.

Він додав, що повністю припинити діяльність “Меморіалу” неможливо, оскільки організація має структури, які не є юридичними особами.

“Спочатку ми це оскаржуватимемо у вітчизняних судах. Сподіваюся, що зрештою рішення буде на нашу користь. Якщо знадобиться, то звернемося до ЄСПЛ, але це вже віддалена перспектива. Спочатку це апеляція, касація, звернення до Конституційного суду також цілком можливе”, – прокоментував Рачинський.

Рішення Верховного суду зустріли криками “ганьба” люди, які прийшли у вівторок до будівлі суду підтримати “Меморіал”. Зараз там не менше ста людей, поряд чергують поліцейські. Протягом дня кількох людей затримали за спроби розгорнути плакати.

Історична довідка

Товариство “Меморіал” було створене в Москві ще 28 січня 1989 року, на хвилі перебудови й демократизації, під назвою “Всесоюзне добровільне історико-просвітницьке товариство “Меморіал”. Одним із його засновників був видатний радянський правозахисник, дисидент, академік Андрій Сахаров.

Майже в усіх союзних республіках були утворені подібні республіканські товариства, що також займалися відновленням історичної правди та реабілітацією жертв радянських репресій.

У 1992 році товариство отримало свою сьогоднішню назву.

Згідно зі статутом товариства, цілями “Міжнародного Меморіалу” є:

  • допомога у побудові розвинутого громадянського суспільства та демократичної правової держави, що виключає повернення до тоталітаризму;
  • участь у формуванні суспільної свідомості на основі цінностей, демократії та права, подолання тоталітарних стереотипів та затвердження прав особистості у політичній практиці та суспільному житті;
  • участь у відновленні історичної правди та шануванні пам’яті жертв політичних репресій тоталітарних режимів.

Товариство проводить дослідження, займається просвітою та правозахисною діяльністю. Створено загальнодоступні музейні колекції, документальні каталоги, електронні бібліотеки на тему трагічних подій та репресій радянського тоталітарного режиму. За ініціативою “Меморіалу” на Лубянській площі в Москві (навпроти споруди КДБ) було встановлено Соловецький камінь у пам’ять жертв радянського терору.

Після 2014 року саме “Меморіал” у РФ визнавав утримуваних в неволі, засуджених українців політв’язнями.

Через 30 років після розпаду Радянського Союзу, за законом путінської Росії, організацію “Меморіал” було визнано “іноземним агентом”.

Читайте також:
Росія стала на шлях Сталіна, – міністр оборони Литви про ліквідацію центру “Меморіал”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]