Що стоїть за відмовою Росії пускати спостерігачів ОБСЄ до кордону з ОРДЛО

 

Дмитро Снєгирьов
громадський активіст, експерт, голова ГІ “Права справа”, переселенець із Луганщини

Росія заявила, що не підтримає продовження місії ОБСЄ на двох контрольно-пропускних пунктах українсько-російського кордону. Ватажок країни-агресора вирішив не підтримувати широкий консенсус щодо продовження після 30 вересня мандата моніторингової місії ОБСЄ на російських КПП “Гуково” і “Донецьк”.

Місія ОБСЄ на блокпостах “Донецьк” і “Гуково” виконує свою діяльність з 29 липня 2014 року згідно з рішенням Постійної ради ОБСЄ, прийнятим на основі консенсусу. Місія повинна повідомляти про ситуацію на блокпостах, а також про переміщення через кордон.

Не продовживши допуск спостерігачів ОБСЄ до кордону з окупованими територіями, Російська Федерація хоче приховано передислокувати в ОРДЛО важку бронетехніку. Показово, що це рішення припадає на початок масштабних російсько-білоруських військових навчань.

За інформацією місцевих джерел аналітичного відділу ГІ “Права Справа”, у ніч із 31 серпня на 1 вересня на території окупованих районів Луганської області вже пройшла колона важкої бронетехніки.

Частина колони пішла у стахановсько-первомайському напрямку. У районі смт Калинове Попаснянського району Луганської області проведено ротацію особового складу і передислокацію бронетехніки бойовиків так званої “ЛНР”. (Калинове розташоване за 4 км від станції Теплогірськ, на південь від міста Первомайськ. На захід від селища проходить фронтова лінія розмежування.)

Аналогічна ситуація в районі окупованого Первомайська. Зафіксована ротація живої сили і завезення боєкомплекту на одну з баз накопичення та зберігання важкої бронетехніки за адресою: м. Первомайськ, вул. Воровського, 22. Це шахтно-прохідницьке управління (ШПУ) з буріння стволів і свердловин. З цієї території раніше велися обстріли позицій ЗСУ зі ствольної артилерії.

В окупованому Луганську російську бронетехніку зафіксували на базі накопичення у провулку Краснодонському, де базується окремий батальйон матеріально-технічного забезпечення 2-го армійського корпусу “ЛНР” і на базі колишньої фабрики “Лутри”. Ця база критично близько розташована до пілотного місця розведення військ поблизу Станиці Луганської.

Звертає на себе той факт, що у звіті за 2 вересня спостерігачі з Організації з безпеки і співробітництва в Європі відзначають ознаки військової присутності та присутності військового типу в зоні безпеки. Місія, здійснюючи моніторинг відведення озброєння, передбаченого Меморандумом, а також Комплексом заходів і Доповненням до нього, зафіксувала розміщення 8 бронетранспортерів, які бойовики розмістили біля Первомайська (Луганська область).

Варто зауважити, що саме в районі селищ Золоте і Новотошківське місією ОБСЄ зафіксовано найбільшу кількість порушень “режиму тиші”.

Так, наприклад, 2 вересня на Донбасі було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. Зокрема, неподалік Золотого-3 ворог двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Поблизу Новотошківського окупанти відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

Офіційна заборона Російської Федерації щодо роботи місії ОБСЄ розповсюджується лише на два контрольні пункт в’їзду-виїзду на території “ДНР”. 30 серпня бойовики “ЛНР” на суміжній території, де не діє розпорядження Російської Федерації про заборону роботи місії ОБСЄ, дістали наказ не допускати місію ОБСЄ до роботи поблизу контрольних пропускних пунктів “Довжанське” й “Ізварине”. Таким чином російські окупанти мають намір заблокувати контроль всіх чотирьох пунктів пропуску.

Факти перешкоджання діяльності СММ ОБСЄ свідчать про намагання збройних формувань РФ приховати від міжнародних спостерігачів свої порушення та спрямовані на дестабілізацію обстановки вздовж лінії розмежування.

Незважаючи на перешкоджання діяльності з боку російських окупантів, СММ ОБСЄ продовжує здійснювати моніторинг відведення озброєння, передбаченого Меморандумом, Комплексом заходів і Доповненням до нього. Аналітичний відділ ГІ “Права справа” розраховує на подальшу плідну співпрацю зі спеціальною моніторинговою місією (СММ) ОБСЄ.

Читайте також:
Російські окупанти на Донбасі глушать безпілотники ОБСЄ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна