Калмики звинуватили російську владу в прихованому етноциді. Москва відповіла арештами

 

29 травня в Елісті, столиці Республіки Калмикія (РФ), відбувся Чуулhн – національний з’їзд ойрат-калмицького народу, в якому взяли участь 170 делегатів від калмицьких громадських організацій і громад.

Про це повідомляє Центр дослідження безпекового середовища “Прометей” із посиланням на джерело в організаційному комітеті з’їзду.

Головною причиною скликання національного з’їзду організаційний комітет назвав “кризову і небезпечну ситуацію, в якій опинився ойрат-калмицький народ”, а також “дискримінацію прав, повноважень, інтересів народу і Республіки Калмикія федеральним центром”.

Делегати обговорили соціально-економічну та політичну ситуацію в республіці, а також поточне становище калмицького народу, ухвалили кілька рішень і резолюцій.

З’їзд постановив (169 голосів “за”, 1 “утримався”), що ойрат-калмики як представники національної, расової, культурної і мовної меншини можуть стійко зберігати етно-національну ідентичність протягом декількох поколінь тільки на території Республіки Калмикія. На інших територіях ойрат-калмики приречені на асиміляцію вже в другому або третьому поколінні. Тому катастрофічні рівень і якість життя в Калмикії відчувають не просто громадяни Росії, а представники етнічної спільноти. Такий стан справ є прихованою або м’якою формою асиміляції і етноциду або геноциду з боку російської влади.

“Квітуча Калмикія перетворилася в найвідсталіший регіон Росії в соціально-економічному відношенні. Призначене з Москви керівництво республіки, незалежно від того, хто був главою (Ілюмжинов, Орлов, Хасіков), виявилося неспроможним забезпечити збереження показників у промисловості, сільському господарстві та інших галузях економіки”, – йдеться в резолюції з’їзду.

“В умовах відсутності чесних виборів керівниками Республіки Калмикія багато років призначаються практично найодіозніші та неефективні регіональні керівники в Росії. Незважаючи на численні декларації, не вирішена проблема питної води на території Калмикії, і вона залишається територією з найнижчою забезпеченістю населення водою в Росії. В результаті кризи російського федералізму відбулася повна втрата самостійності Республіки Калмикія. Внаслідок цілеспрямованої політики нерівності мов, культур і прав корінних народів Росії все більше представників ойрат-калмицького народу втрачає рідну материнську мову і національно-культурну ідентичність”, – заявили учасники Чуулhн.

Також з’їзд звинуватив російську владу в численних порушеннях прав людини і переслідуванні політичних опонентів. Дошкульній критиці делегати піддали не тільки федеральне, а й республіканське керівництво: “Криза політичної влади в Калмикії значно загострилася: нинішній керівник Калмикії Бату Хасіков втратив контроль над тим, що відбувається в республіці, демонструючи нездатність дієво захищати інтереси і права ойрат-калмицького народу, і значною мірою проявляє політичну та управлінську недієздатність, а більшість депутатів Народного хуралу (парламенту) Калмикії абсолютно неспроможні приймати закони, виходячи з інтересів республіки. У Калмикії, незважаючи на народжуваність вище середньоросійського рівня, значно знизилася і продовжує знижуватися чисельність населення”.

З’їзд висловив побоювання щодо можливої втрати статусу республіки і подальшої асиміляції калмиків, а також визнав недоцільним знову звертатися до Москви зі скаргами та закликами про допомогу, звинувативши федеральний центр “у проведенні щодо громадян і народів Росії політики залякування, примусу й обману”.

Делегати Чуулhн – З’їзду ойрат-калмицького народу вирішили:

1. Підтримати на майбутніх виборах депутатів Державної Думи РФ низку осіб, із числа яких належить обрати єдиного кандидата.

2. Оголосити про підтримку всіх делегатів чинного Чуулhн – З’їзду ойрат-калмицького народу в якості кандидатів у депутати всіх рівнів на майбутні 3-4 роки.

3. Домагатися притягнення спікера парламенту Хакасії Владіміра Штигашева до кримінальної відповідальності за образу калмиків.

4. Доручити обраному виконавчому органу (конгресу) в умовах бездіяльності влади Республіки Калмикія, вирішення наступних завдань:
• підготувати і запропонувати суспільству адекватну Програму дій в умовах нинішньої антинародної влади та Програми розвитку Республіки Калмикія на випадок зміни нинішньої влади;
• активно домагатися проведення на всіх майбутніх виборах до всіх місцевих і регіональних представницьких та виконавчих органів влади сміливих і відповідальних людей, що ставлять інтереси республіки й народу вище вузьких групових інтересів, корисливих потреб і вказівок керівництва;
• сформулювати й висунути конкретні вимоги по зміні політики федерального керівництва щодо Республіки Калмикія та ойрат-калмицького народу;
• підготувати й опублікувати протягом року проєкт нової конституції Республіки Калмикія, забезпечити його широке обговорення і просування в суспільстві;
• отримати статус члена міжнародних організацій, які об’єднують корінні народи і національно-етнічні, культурні та мовні меншини;
• підготувати в найближчі 2 роки проєкт виборчого кодексу, що регулює проведення виборів в місцеві та регіональні органи влади Республіки Калмикія;
• визначити параметри й напрямки реалізації конституційного принципу самовизначення народів щодо ойрат-калмицького народу в рамках несприятливої ​​діючої політичної системи і ситуації.

Делегати Чуулhн – З’їзду ойрат-калмицького народу зажадали:

  1. Повернути до основного закону Республіки Калмикія положення про Республіку Калмикія в статусі демократичної правової держави в складі РФ – від депутатів Народного хуралу (парламенту) Республіки Калмикія.
  2. Відсторонення і відставки Бату Хасікова з посади глави Республіки Калмикія.
  3. Відставки нинішнього складу депутатів Народного хуралу (парламенту) Республіки Калмикія.
  4. Сумлінного дотримання прав і інтересів корінного ойрат-калмицького народу – від влади Росії.
  5. Припинення репресивної політики щодо представників ойрат-калмицького народу, що вимагають від влади дотримання Конституції РФ, російських і міжнародних законів і інших правових актів.
  6. Неухильного дотримання і повного виконання вимог російського законодавства про реабілітацію репресованих народів.
  7. Повернення до складу Республіки Калмикія території двох довоєнних улусів (районів), незаконно переданих сталінським керівництвом Астраханській області.

Після завершення Чуулhн були затримані троє делегатів, членів конгресу ойрат-калмицького народу – національного виконавчого органу, обраного на з’їзді:

  • Валерій Бадмаєв – головний редактор газети “Соврємєнная Калмикія”, голова конгресу ойрат-калмицького народу;
  • Санал Убушиєв – голова громадського руху “Наша Калмикія”;
  • Максим Цеденов – журналіст, засновник Youtube-каналу ZaaN Online.

Про це учасники з’їзду зробили заяву:

Напередодні Чуулһн-З’їзду ойрат-калмицького народу організатори отримали від влади застереження про “неприпустимість проведення неузгодженого публічного заходу”.

Перший такий з’їзд відбувся у 2015 році, другий планувався на травень 2018 року, але був зірваний – в останній момент власники кафе, в якому він повинен був відбутися, відмовили організаторам.
Нинішній Чуулһн анонсувався як такий, де калмики можуть обговорити питання державності.

Читайте також:
“Щоб не називали народ малим”.
В Іжевську попрощалися з ученим Разіним, який спалив себе за удмуртську мову. ВІДЕО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна